Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Kur skriet

2019. gada skriešanas sezona tikko sākusies ar jaunu dalībnieku rekordu ainaviskajā taku skriešanas seriālā Stirnu buks, marta izskaņā sacensību pirmajā posmā pulcējot teju 5000 dalībnieku. Sezonas pirmās lielās skriešanas sacensības ieskicē disciplīnas kopējo popularitāti — soli uz augšu spēris Tet Rīgas maratons, kas kļuvis par vienīgo maratonu ar Zelta kvalitātes zīmi Ziemeļeiropā, sezonas skriešanas kalendāru līdzās dominējošajiem Stirnu buka un Skrien Latvija posmiem papildina arvien jaunas interesantas sacensības, notiek novadu un pilsētu veselības skrējieni, populārāka kļuvusi arī skriešana ziemā.

Lai noskaidrotu, kas šā gada sezonā ir skrējēju sportiskajā ēdienkartē, ieskatījāmies sacensību kalendāros, kā arī iztaujājām Latvijas elites skrējējus — malēniešus Andri Ronimoisu un Ilonu Marheli, kuldīdznieku Kristapu Bērziņu un ventspilnieci Lauru Čakli, kuri ar panākumiem skrien gan līdzenās distances pilsētvidē, gan met izaicinājumu paugurainiem taku skrējieniem.

BEIDZAM ZIEMĀ… SĀKAM PIEJŪRĀ

Ar saukli Ledus vai sniegs, noskriet ziemu ir prieks! marta pirmajā dekādē Jaunolainē tika pielikts punkts skriešanas seriālam Noskrien ziemu, kas aizrautīgākajiem skrējējiem bija lieliska iespēja sevi uzturēt formā vai vismaz iesildīties 2019. gada sezonai. Noskrien ziemu sacensības risinājās piecos posmos no decembra līdz martam — Priekuļos, Limbažos, Salacgrīvā, Zaubē un Jaunolainē, kopumā pulcējot ap 1000 dalībnieku, viņu vidū atsevišķos posmos startēja arī Ronimoiss, Marhele un citi elites skrējēji.

Taku skriešanas seriāla Stirnu buks kalendārā šosezon pavisam septiņi ainaviskiem skatiem bagāti posmi, no kuriem seši — Stirnu buku vēl nepieredzējušās vietās. Sezonas pirmais posms veda gar Rīgas jūras līci pa Carnikavas kāpām, bet turpinājums ir gaidāms aprīļa izskaņā Tērvetes pasaku mežā, kas ir vienīgais posms, kurš bija arī pagājušās sezonas kalendārā. Jūnija sākumā medus piliens Kurzemē — Saldus Stirnu buks, kam pēc apaļa mēneša jūlijā sekos augstkalnu vakara ballīte Alūksnē, atzīmējot sezonas viduci jeb 4. posmu. Augustā Stirnu buks lēks kopā ar sauli Ventspils dižjūrā, septembrī — Latvijas ainavu pērlē Krimuldā. Savukārt oktobrī Stirnu buks līdz ar pēdējo — 7. posmu — sola episku sezonas noslēgumu Cēsīs.

Tradicionāli dalībniekiem pieejamas piecas distances: Susurs — ~1 km skrējiens bērniem, Vāvere (4—6 km), Zaķis (10—13 km), Stirnu buks (18—23 km) un Lūsis (27—35 km), kā arī Kalnu karaļa sprinta posms, kas veicams distances gaitā.

Stirnu buks ar augsto organizatorisko līmeni Latvijas sporta vidē ir iedibinājis virkni labu sacensību rīkošanas standartu. Kā pastāstīja seriāla dibinātājs Rimants Liepiņš, lai nodrošinātu visiem dalībniekiem iespējami ērtu piebraukšanu sacensību starta un finiša zonai, sacensību centri neizbēgami jānovieto tuvāk pilsētvidei. Dalībnieki jau ir pieraduši, ka lielākoties starta šāviens atskan nomaļākās dabas teritorijās, bet, augot dalībnieku skaitam, aug arī Stirnu buks, lai sportistiem auto nav jāatstāj kilometriem garās rindās uz vienīgā piebraucamā ceļa.

SKRIEN LATVIJA — PA IESKRIETĀM IELĀM

Garo distanču skrējēji lielākoties trenējas līdzenā apvidū, lai organismam nodrošinātu vienmērīgu un plānveidīgu slodzi. Daudzi sportisti izvēlas startēt Skrien Latvija sacensību seriālā, kas piedāvā pilsētvidē veikt 5 km, 10 km, pusmaratona un atsevišķos posmos — arī maratona distanci. Katrā posmā ir arī bērnu distance. Vadošajiem skrējējiem būtisks arguments, lai startētu Skrien Latvija mačos, ir naudas balvas, kādas nav nevienā citā skriešanas seriālā Latvijā.

Labu recepti nemaina — arī šosezon Skrien Latvija sezonā ir astoņi etapi, kas ik mēnesi notiks tajās pašās pilsētās, kur pērn. 13. aprīlī sezona tiks atklāta ar Liepājas pusmaratonu, maijā sekos Daugavpils pusmaratons, jūnijā — Rēzeknes pusmaratons, jau pēc divām nedēļām — Ventspils Piedzīvojumu parka maratons, jūlijā — Jelgavas nakts pusmaratons, augustā — Kuldīgas pusmaratons, septembrī — Valmieras maratons, bet sezonai tradicionāli tiks pielikts punkts zelta rudenī — ar 19. oktobrī gaidāmo Siguldas pusmaratonu.

DROSMES SKRĒJIENS

Drosmes skrējiens ir piedzīvojumu un šķēršļu skrējiens, kas aicina dažādu sagatavotības līmeņu dalībniekus pārbaudīt savas fiziskās un mentālās spējas kādā no divām trasēm — 7 vai 14 km distancē. Drosmes skrējiens notiek jau kopš 2016. gada, bet pirmo reizi tas risinās četros posmos.

Distancē dalībniekiem ir jāpārvar dažāda lieluma un formas šķēršļi — koka barjeru sienas, virvju tīkli, dzeloņstieples, auto riepas, ledaina ūdens baseini, dažādi citi šķēršļi, piemēram, grāvji, dubļu bedres. Distances uzdevumi ir smilšu maisu un koka bluķu nešana, akmeņu vilkšana un arī atmiņu testi.

Drosmes skrējiena pirmais posms risināsies 16. jūnijā Ikšķilē Zilo kalnu dabas parkā, jūlijā — Cēsu pils teritorijā, augustā — Biķernieku trasē Rīgā un septembrī — Beberliņu atpūtas bāzē Liepājā. Organizatori apgalvo, ka sacensību seriālam reģistrējušies jau vairāk nekā 1000 dalībnieku.

Tuvojoties patriotiskajam mēnesim, notiek dažādi skrējieni, kas veltīti Latvijas brīvības cīņām. Piemēram, 12. oktobrī risināsies Lāčplēša skrējiens.

RĪGAS TILTU SKRĒJIENS UN VESELĪBAS APĻI

Rīgas Sporta un jaunatnes pārvalde aicina ikvienu skriešanas vai nūjošanas entuziastu izkustēties brīvā dabā un svaigā gaisā. Tādēļ rīdzinieki bez maksas aicināti vakaros startēt skriešanas seriālā Rīgas Tiltu skrējiens, kas notiks 11 posmos no 16. aprīļa līdz 1. oktobrim pa Rīgas tiltiem, salām un pussalām.

Rīgas tiltu sacensību centrs atrodas vienā no Rīgas atpūtas vietām — Lucavsalā. Skrējiena sezona sadalīta divās daļās — pavasara sezona notiek no aprīļa līdz maijam, bet rudens sezona no augusta līdz oktobrim. Skriešanas seriāla dalībniekiem, kuri būs veikuši vismaz 100 km vai piedalījušies vismaz astoņos posmos, tiks pasniegtas īpašas piemiņas medaļas.

Savukārt novados, piemēram, Ķegumā un Ķekavā notiek skrējieni Veselības apļi, tāpat arī Stirnu buka dzimtajā Engures novadā jau vairākus gadus risinās vietējais skriešanas seriāls. Skriešanas seriāli notiek arī citos pagastos un pilsētās. Teju visās šāda veida aktivitātēs aicināti piedalīties arī nūjotāji un pastaigu cienītāji, paredzot dalībniekiem šādu statusu distancēs.

Meklējiet informāciju savu pašvaldību mājaslapās!

Portālā noskrien.lv, kur atradīsiet bagātīgu skriešanas notikumu kalendāru ne tikai par aktivitātēm Latvijā, bet arī — pasaulē, un sociālajā tīklā Facebook skrējēji aicina interesentus pievienoties koptreniņiem. Nāc izvējojies Liepājā, koptreniņi Daugavpilī, Divplākšņi un Vāveres ielūdz no rītiem (Rīgā) ir pazīstamāko koptreniņu nosaukumi, uz kuriem publiski ir aicināts ikviens skrējējs.

MARATONS ĀRZEMĒS? TALLINĀ!

Ja, kārtīgi izskrējies Latvijā, vēlies sagatavoties savam pirmajam maratonam un veikt to ārzemēs, iesakām plānveidīgi gatavoties un septembrī mērķēt uz Tallinas maratonu.

Šīs sacensības labā organizatoriskā līmeņa dēļ atzinuši Latvijas elites skrējēji, tostarp arī Marhele. Tallinā, iespējams, būs zemāka gaisa temperatūra, ik pa četriem vai pieciem kilometriem dzirdināšanas punkti, kas ir vitāli svarīgi kvalitatīvai maratona veikšanai, līdzens kopējais trases reljefs un nebūs jāmēro tāls ceļš, lai izbaudītu citu vidi un ērti atgrieztos mājās.

Sporto gudri!

 

Andris RONIMOISS, Latvijas vadošais taku skrējējs

Īpaši gatavojos rudenī gaidāmajam 168 km garajam Monblāna kalnu taku ultramaratonam. Startēšu pasaules tūres posmos kalnu ultramaratonos Spānijā, kur būs jāaizstāv pērn Madeirā (115 km distancē) iegūtais tituls, Austrijā un Šveicē. Latvijā noteikti startēšu Stirnu buka posmos — vairāk izklaidei. No Skrien Latvija sacensībām man patīk Jelgavas nakts pusmaratons — ātra un gluda distance; tāpat arī Ventspils Piedzīvojuma parka maratons — lai arī tur jāriņķo vairāki apļi, Ventspilī vienmēr sasniedzu labu rezultātu. Bet ar vislielāko nepacietību gaidu Vilkaču maratonu, kas notiks jūlijā Āžu kalna apvidū. Lai arī 13 apļi šajā apvidū izklausās šķietami briesmīgi, šī ir dinamiska un vienlaikus tehniski sarežģīta distance, kas ir interesanta gan skrējējiem, gan arī skatītājiem, jo trase ir pārskatāma. Ja sacensību grafiks ļaus, piedalīšos Siguldas kalnu maratonā, bet Cēsis Eco Trail nevarēšu startēt — šogad varētu būt interesanti, jo skrējienam ir pamainīta distance, starts tiks dots Priekuļos.

 

Kristaps BĒRZIŅŠ, divkārtējs Latvijas čempions maratonā un Stirnu buka čempions

Startēšu un gaidu Skrien Latvijas un Stirnu buka posmus. Vēlos skriet stabili visas sezonas garumā, tāpēc konkrēti vienām sacensībām speciāli negatavošos. Izvēle, kurās sacensībās skriet, patlaban ir ļoti plaša, katrs var izvēlēties pēc savām spējām un gribēšanas — iesaku Stirnu buku, kā vienas no labākajām sacensībām, kur viss ir līmenī. Tie, kuri vēlas ko jaunu, šogad var pamēģināt ASK Patria rīkotos šķēršļu skrējienus. 15. jūnijā Siguldā notiks Patria Tough Run, 20. jūlijā Carnikavā — Patria Historical Run, 3. augustā Ozolniekos — Patria Mud Run un 28. septembrī Kuldīgā gaidāmi Patria City Run. Varu garantēt, ka organizatori būs krietni pacentušies, lai sacensības būtu aizraujošas, piedāvājot sportistiem vairākus jaunumus.

 

Laura ČAKLE, trīkskārtēja Stirnu buka čempione, Latvijas čempionāta bronzas medaļniece maratonā

Manas iecienītākās sacensības Latvijā ir Stirnu buks, bet šogad visvairāk gaidu tieši Ventspils posmu, jo tās būs mājas takas, kuras palīdzēšu organizatoriem ierādīt. Protams, Tet Rīgas maratons ir cieņā — tiem vajadzētu būt lielākajiem skriešanas svētkiem valstī. Un būtu jauki, ja arī maratona distancē — 42 km — dalībnieku skaits atbilstu IAAF Gold Label standartiem. Daudzi latvieši neparakstās skriet pirmo maratonu Latvijā, jo ir par maz dalībnieku distancē — pirmo maratonu vieglāk ir pievārēt, ja esi lielākā pūlī, kas velk tevi uz priekšu. Man patīk Cēsu Eco Trail kalnu maratons. No Skrien Latvija posmiem man vislabāk patīk Jelgavas nakts pusmaratons, jo labprāt skrienu vēlu vakarā.

 

Ilona MARHELE, Rio olimpiādes maratoniste

Īpaši gaidu Tet Rīgas maratona pusmaratona distanci un Stirnu buka mājas posmu Alūksnē. Šosezon plānā ir veikt vienu maratonu, jo pamatdoma šim gadam — rūpēties par savu veselību, tādēļ skriešu mazāk nekā citas sezonas. Latvijā ir daudz skaistu sacensību gandrīz katru nedēļas nogali. Arī šosezon Igaunijā sacensību seriālā skriešu kādu pusmaratonu. Tiem, kuri vēlas pirmo maratonu veikt ārzemēs, noteikti iesaku Tallinas maratonu!

 

2019. GADA SKRIEŠANAS SEZONAS LIELĀKĀS SACENSĪBAS

13. aprīlis Liepājas pusmaratons

27. aprīlis Tērvetes Stirnu buks

5. maijs Daugavpils pusmaratons

18.—19. maijs Tet Rīgas maratons

1. jūnijs Rēzeknes pusmaratons

8. jūnijs Saldus Stirnu buks

16. jūnijs Ventspils Piedzīvojumu parka maratons

16. jūnijs Drosmes skrējiens Ikšķiles Zilajos klanos

27. jūnijs Vilkaču maratons

6. jūlijs Alūksnes Stirnu buks

13. jūlijs Jelgavas nakts pusmaratons

21. jūlijs Drosmes skrējiens Cēsu pils teritorijā

3. augusts Cēsu Eco Trail kalnu maratons

10. augusts Kuldīgas pusmaratons

17. augusts Ventspils Stirnu buks

24. augusts Drosmes skrējiens Biķerniekos Rīgā

7. septembris Krimuldas Stirnu buks

8. septembris Tallinas maratons un Viļņas maratons

14. septembris Drosmes skrējiens Beberliņos Liepājā

15. septembris Valmieras maratons

28. septembris Siguldas kalnu maratons

5. oktobris Cēsu Stirnu buks

12. oktobris Lāčplēša kross

19. oktobris Siguldas pusmaratons

 

Vēl nesen populārs bija joks — lielākajai daļai skrējēju Latvijā sezona noslēdzas maijā līdz ar Rīgas maratona sacensībām. Un kas tas vispār par maratonu, kurā lielākā daļa skrien satelītskrējiena distanci — 5 km? Tomēr masveidīgā izkustēšanās svaigā gaisā galvaspilsētas sirdī, kļūstot par vienu no grandiozā pūļa zobratiem, kopības sajūta, gandarījums par paveikto un piemiņas medaļa finišā kā ķirsītis uz tortes — tas viss gadu no gadu ir iedvesmojis ne tikai skrējējus, bet arī sacensību organizatorus. Ja laikā, kad Daliņš soļoja, sportistus trasē pavadīja skatītāju tūkstoši, mūsdienās cilvēki izmanto izdevību pašiem doties trasē kopā ar elites sportistiem un piedzīvot vienreizējas emocijas, turklāt sociālie tīkli katram pašam ļauj sajusties kā zvaigznei. Un tas ir labi. Laiki un vērtības mainās, bet pasaulē vienkāršākais un pieejamākais sporta veids kļūst aizvien populārāks, piedāvājot skriešanas sacensības Latvijā katrā nedēļas nogalē un pat darba dienās. Tātad skriešanas sezona vairs nebeidzas maijā, jo ir kas skrien!

Kristaps Zaļkalns
Kristaps Zaļkalns