Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Trīs reizes pa Londonas pastkartēm

Starts pašā Londonas centrā uz Lielbritānijas galvenās ceremoniju ielas The Mall, pie Trafalgara skvēra pagrieziens pa labi un tālāk gar Temzas krastu garām Vaterlo tiltam, pēc kilometriem diviem atkal pilsētā iekšā, apkārt svētā Pāvila katedrālei, pa līkloču ieliņām līdz Taueram un tad atpakaļ gar Temzu līdz Bigbenam, garām Vestminsterei līdz Bekingemas pilij un pa taisno The Mall prom otrajā un vēl arī trešajā aplī… Tāda Londonā bija olimpiskā maratona trase. Skaista un netradicionāla, jo tā nesākās un nebeidzās olimpiskajā stadionā, tādējādi sarūgtinot dažu labu sportistu, kas jutās izstumts no lielās vieglatlētu saimes. Turklāt starp sporta karalienes pavalstniekiem tieši maratonistu bija visvairāk.

Pa piļu jumtiem, pa karaļu un valstsvīru pieminekļiem lietum mundri plīkšķinot, augusta pirmajā svētdienā uz starta stājās 118 dāmas no 67 valstīm. Finišu nesasniedza tikai vienpadsmit. Vēsais laiks (skumjš sveiciens Jeļenai Prokopčukai, kura bažās par gaidāmo karstumu atteicās no dalības olimpiskajā maratonā) un mitrums bija daudz mazāks kaitnieks par iepriekšējās spēlēs piedzīvoto svelmi.

Pusdistanci skrējienu ļāvušas vilkt arī gaišādainām atlētēm, pēc 25. kilometra vadību pārņēma pa trim kenijietēm un etiopietēm. Ap 30. kilometru viņas panāca šajās aprindās mazpazīstamā krieviete Tatjana Petrova-Arhipova, kura pirms pieciem gadiem kļuva par pasaules vicečempioni 3000 m šķēršļu skrējienā. Toties no līderu grupas sāka atpalikt aktuālā pasaules čempione maratonā kenijiete EdnaKiplagata un vēl divas etiopietes, slaveno Mergiju Aselefeču ieskaitot.

Šis kvartets nevienu no izmisušajām sekotājām sev klāt vairs nepielaida un īsi pirms finiša sadalīja vietas uz pjedestāla. Par čempioni ar jaunu olimpisko rekordu (2.23:07) kļuva etiopiete Tiki Gelana, kuras lielākais sasniegums pirms tam bija uzvara šāgada Roterdamas maratonā. Tāpat kā iepriekšējā pasaules čempionātā sudrabu izcīnīja Priska Džeptū no Kenijas. Bet bronza šajā lietainajā dienā atspīdēja Krievijas krāsās.

Mūsu Dace Lina sāka ar smaidu un pieticību, kopā ar igaunieti Evelīnu Taltsu raiti ritinot skrējiena astes galā. Pusdistancē latvietei kaimiņietes temps sāka šķist par lēnu, un ceļu viņa turpināja vienatnē, turklāt sajutusi, ka finišu sasniegt spēs, pamazām sāka ķert arī konkurentes, ieskrienot pirmajā simtniekā un pilna laimes savā astotajā maratonā finišējot 98. vietā. Tiesa, no sava personiskā rekorda atpaliekot gandrīz par 10 minūtēm.

„Es nekad neskrienu uz miršanas robežas,” pēc finiša atzinās Latvijas pirmā olimpiskā maratoniste. „Vienalga kritiskais 32. kilometrs pienāca. Klāstīju sev, ka obligāti jāfinišē, ka nedrīkstu izstāties. Trasē attālumi lielākoties bija rakstīti jūdzēs. Rēķināju, cik tas būs kilometros, beigās viss tik un tā sajuka. Zināju, ka tur, kur ieraudzīšu dakteri Valdu Kuģi, būs 38. kilometrs… Šī trase nebija no vieglākajām, savu personisko rekordu izskrēju rudenī, daudz līdzenākā maratonā. Te tikai jūtu zem kājām — atkal sākas kāpums!”

Dace prāto, ka televīzijas skatītājiem šis maratons noteikti bija skaists, ka tas droši vien atkal kādu būs iedvesmojis doties visgarākajā (42,195 km) klasiskās vieglatlētikas distancē. Pirms četriem gadiem tieši tādā veidā par maratonu ieinteresējās Dace Lina.

 

VIEGLATLĒTIKA

Dāmas.  Maratons

1. Tiki Gelana (Etiopija) 2.23:07

2. Priska Džeptū (Kenija) 2.23:12

3. Tatjana Petrova Arhipova (Krievija) 2.23:29

4. Mērija Keitani (Kenija) 2.23:56

5. Tatjana Gamera-Šmirko (Ukraina) 2.24:32

6. Sjaoliņa Džu (Ķīna) 2.24:48

27. Rasa Drazdauskaite (Lietuva) 2.29:29

28. Diāna Lobačevska (Lietuva) 2.29:32

75. Remalda Kergīte (Lietuva) 2.39:01

98. Dace Lina (Latvija) 2.47:47

103. Evelīna Taltsa (Igaunija)      2.54:15