Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Valsts svētīts dopings

Vēl nebijis dopinga skandāls skāris ne tikai Krievijas vieglatlētiku, bet visu šīs valsts sporta sistēmu. Vai tas ir tikai sākums Pasaules antidopinga aģentūras (WADA) aktivitātēm arī citās valstīs un citos sporta veidos? Vai patiesi Rio olimpiskajā stadionā neredzēsim Krievijas vieglatlētus?

Vācu telekanāla ARD dokumentālā filma pagājušajā gadā pasaulei atklāja sarežģītu un labi iesakņojušos valsts atbalstītu dopinga sistēmu Krievijas vieglatlētikā. Pasaules Antidopinga aģentūra (WADA) šoreiz vienaldzīga nepalika, drīzumā izveidojot neatkarīgu izmeklēšanas komisiju, kuras uzdevums bija izpētīt vācu filmā atklātos faktus. Tika izskatīti tūkstošiem dokumentu, veikta kiberanalīze un pētītas atlētu bioloģiskās pases. Notika pārrunas ar sportistiem, treneriem, mediķiem un amatpersonām, lai noteiktu Antidopinga kodeksa pārkāpumus, kā arī izprastu Krievijas vieglatlētikas kultūru un uzvedības shēmas.

ĪPATNĒJAS KULTŪRAS PAZĪMES

Neskatoties uz Krievijas skaļajiem lozungiem par godīgu cīņu, WADA neatkarīgā komisija atklāja plašu krāpšanos, kas saistīta ar dopinga lietošanu un kuras mērķis bija nodrošināt lielāku atlētu vai komandu uzvaras iespējamību sacensībās. Daudzi pierādījumi liecina par plašu asins dopinga izmantošanu, turklāt krāpnieciskajās shēmās iekļauti gan atlēti, gan arī treneri, mediķi un oficiālas amatpersonas. Dopinga izmantošana Krievijā ir dziļa un plaši iesakņojusies kultūra, kurā pārkāpumus attaisno uzstādījums uzvarēt par katru cenu, treneriem tas nodrošina pilnvaras šo redzējumu uzspiest arī atlētiem, secināts ziņojumā. Ja sportists pretojies trenerim, pastāvējusi ļoti liela iespēja, ka viņš paliks bez augstākās raudzes treneriem. Blēdīgajā krāpšanās shēmā turklāt iesakņojusies fundamentāla ideja, kas ļauj attaisnot dopinga lietošanu, jo citi arī tāpat krāpjas.

Komisijas rīcībā ir dokumentēti gadījumi, ka sportisti, kuri vēlējušies atteikties no dalības šādā programmā, brīdināti, ka viņi netiks iekļauti valstsvienībā. Apkopotā informācija liecina, ka treneri mēģinājuši manipulēt vai ietekmēt dopinga atskaites vai testēšanas procedūras. Treneri bijuši arī dopinga avoti un sportistu konsultanti, šīs darbības nereti veicot sadarbībā ar medicīnas personālu. Medicīniskais personāls nav pildījis sportistu veselības stāvokli uzraugošo funkciju, tieši pretēji — komisiju šokējis tas, ka shēmā pastāv arī kolektīva atlētu veselības stāvokļa ignorēšana.

SLĒPŠANĀS ZEM VARAS CEPURES

Nereti nākas dzirdēt, ka antidopinga pārkāpumi ir tikai pašu sportistu vaina, bet neatkarīgās komisijas izmeklēšana pierādīja, ka krāpšanās notiek arī hierarhiski augstākos līmeņos. Ziņojumā identificēta korupcija un kukuļošana augstākajā starptautiskās vieglatlētikas līmenī, par ko liecinošie fakti nodoti Interpolam tālākiem izmeklējumiem. Informācijas publiskošana pagaidām atlikta, tomēr WADA cer, ka drīzumā to izdosies publiskot.

Pārbaudot WADA akreditētās Maskavas laboratorijas darbību, atklāts, ka tā piesegusi pozitīvus dopinga testus, savukārt par galveno spēlētāju šajā shēmā atzīts laboratorijas direktors Grigorijs Rodčenko, kurš ne tikai pieņēma, bet arī pieprasīja naudu, lai slēptu pozitīvās dopinga proves. Viņš izmeklēšanā atzinies, ka apzināti iznīcināti 1417 paraugi ar mērķi mazināt iespēju dopinga pozitīvas analīzes atklāt citās WADA akreditētās laboratorijās. Maskavas laboratorija nav bijusi neatkarīga no Krievijas Antidopinga aģentūras un Krievijas Sporta ministrijas, turklāt komisija atklāja, ka Krievijas valsts tieši iejaukusies laboratorijas darbībā.

Līdzās WADA akreditētajai Maskavas laboratorijai darbojusies vēl viena laboratorija, kurai visticamāk bijusi tāda pati pētniecības kapacitāte. Komisijai nav zināms konkrēts šīs laboratorijas izmantošanas mērķis, tomēr tās rīcībā ir liecības, kas pierāda, ka šī otra laboratorija asistēja, lai piesegtu pozitīvos dopinga testus, uz akreditēto laboratoriju nosūtot iepriekš pārbaudītus un negatīvus dopinga testus.

Latvijas Vieglatlētikas savienības (LVS) prezidents Guntis Zālītis uzskata, ka briesmīgākais šajā situācijā ir tas, ka antidopinga pārkāpumi mērķtiecīgi veikti ar Krievijas federācijas atbalstu. Vēl vairāk Zālītis sašutis par to, ka Starptautiskās vieglatlētikasfederācijas(IAAF) vadība iepriekšējā prezidenta personā faktiski bijusi iesaistīta šajā shēmā.

AR JAUNĀS VADĪBAS SVĒTĪBU

WADAneatkarīgās komisijas ziņojums tika publiskots vien dažus mēnešus pēc IAAF vadības maiņas, kad par Starptautiskās Vieglatlētikas federācijas prezidentu kļuva Sebastjans Ko. Latvijas Sporta medicīnas valsts aģentūras (SMVA) Antidopinga nodaļas vadītājs Gatis Berķis uzskata, ka IAAF un tās jaunā valde ir daudz darījusi, lai atklātu pārkāpumus — IAAF diezgan asi reaģējusi pret noteikumu pārkāpumiem, mainot dopinga kontrolierus un organizācijas, kas veic dopinga kontroles Maskavā.

Savukārt Zālītis uzsver, ka masveidīgās pārbaudes Krievijā bija jaunās IAAF vadības iniciatīva. Viņaprāt, Sebastjans Ko, kurš, pārstāvot Lielbritāniju, pats kļuvis par divkārtēju olimpisko čempionu (1500 m — 1980. un 1984. g.), nav ieinteresēts piesegt šādus darījumus. Zālītis uzskata, ka šāda neiecietības politika pastiprinās cīņu ar dopingu un noteikti jāgaida nākamie soļi pozitīvā virzienā.

LĒCIENS NO RUNĀM UZ DARBIEM

Tas, ka atklāta tik plaša krāpšanās sistēma, ir akmens WADA dārziņā, kas liecina par kontroles nepietiekamību, uzskata SMVA Antidopinga nodaļas vadītājs Gatis Berķis. Ņemot vērā skaudro pieredzi, WADA, iespējams, pastiprinās uzraudzību, kā arī pievērsīsies ne tikai dokumentu pārbaudei. Tomēr antidopinga jomā šis skandāls ir milzīgs solis uz priekšu, jo WADA beidzot nosaukusi valstis, kuras neatbilst pasaules antidopinga kodeksam, ir gandarīts Berķis. WADAbeidzot publiski paudusi, ka sešu valstu — Krievijas, Andoras, Izraēlas, Argentīnas, Bolīvijas un Ukrainas, antidopinga organizācijas neatbilst pasaules Antidopinga kodeksam. Krievijas Antidopinga aģentūras (RUSADA) darbība pārtraukta uz nezināmu laiku, vismaz uz sešiem mēnešiem apturēta Maskavas laboratorijas darbība. IAAF piemērojusi pagaidu aizliegumu Krievijas vieglatlētiem piedalīties starptautiskās sacensībās, turklāt Krievija nedrīkst šādas sacensības organizēt.

Antidopinga speciālists norāda, ka iepriekš WADA bijusi ļoti piezemēta un aprobežojusies ar aizrādījumiem. Tagad, pēc pavisam konkrētām rīcībām, arī citas valstis varētu sākt uztraukties par savu organizāciju darbības atbilstību Antidopinga kodeksam. Līdz šim vairākās valstīs tas netika ņemts pilnīgi nopietni, īsti neticot, ka WADA spējīga īstenot drastiskas metodes.

GRĒKĀŽI RUNĀ PAŠI

Izmeklēšanas komisija secināja, ka nozīmīga pierādījumu bāze uzkrāta, pateicoties tā dēvētajiem trauksmes cēlējiem, kas nereti ir bijušie vai esošie dopinga lietotāji. Komisija atklāja, ka krāpšanas shēmā pastāv nozīmīga klusēšanas kultūra, tomēr atsevišķas iesaistītās personas vēlējušās atklāt pārkāpumus, kas saistīti ar dopinga lietošanu. Ir zināms, ka vairākas sporta organizācijas pret trauksmes cēlējiem izturas rupjāk nekā pret atmaskotiem dopinga lietotājiem. Trauksmes cēlēji apzinās šādu reakciju, taču, vēloties sacelties pret sistēmu vai cerot mīkstināt sodu, šie cilvēki izvēlējušies sadarboties un neklusēt.

Berķis skaidroja, ka, ierodoties uz dopinga pārbaudēm, kontrolieri nereti nojautuši par pastāvošajiem antidopinga pārkāpumiem. Iespējams, pat neapzinoties, ka piekoptā prakse ir pretrunā ar noteikumiem, atlēti atklāti brīnījušies, kāpēc kontrolieri pirms tam neesot pabrīdinājuši par savu ierašanos.

Līdz ar to ziņas par brīdinājumiem pirms dopinga kontrolēm, kā arī paralēlās laboratorijas esamība vismaz Latvijas antidopinga uzraugiem nav bijis pārsteigums. Pārsteidzis gan shēmas mērogs, pārkāpumus konstatējot arī augstākajā līmenī, sacīja Berķis.

LĪDZ RIO JĀPASPĒJ

Lai nodrošinātu atļauju Krievijas vieglatlētiem startēt sacensībās, Krievijai jāizpilda vairāki uzdevumi. Vispirms jāidentificē un jādiskvalificē visi tie vieglatlēti un apkalpojošais personāls, kas iesaistīts antidopinga pārkāpumos atbilstoši WADA neatkarīgās komisijas ziņojumam. Jāizveido efektīva un darboties spējīga antidopinga sistēma, jāveic strukturālas reformas, lai mazinātu un novērstu esošos dopinga lietošanas riskus. Krievijai jāievieš pārskatāms, efektīvs un darboties spējīgs dopinga kontroļu veikšanas plāns, kā arī jānodrošina kodeksa prasību ieviešana.

Zālītis uzskata, ka līdz Riodežaneiro olimpiskajām spēlēm Krievija spēs visu nokārtot, tomēr IAAF ieviesto sankciju dēļ Krievija visticamāk zaudēs iespēju nākamajā gadā organizēt divas starptautiskas sacīkstes. Arī Berķis ir pārliecināts, ka Krievija darīs visu, lai nodrošinātu iespēju saviem atlētiem startēt Rio. Tomēr pagaidām gan neesot zināms, kāds ir plāns, lai izpildītu izvirzītās prasības.

ZEMAIS STARTS IZSVILPŠANAS GAIDĀS

Neskatoties uz to, ka antidopinga pārkāpumus pieļauj vien daži procenti atlētu, ciest no sankcijām, kā arī dzīvot šaubīgas reputācijas ēnā nāksies visiem. „Reputācija ir sabojāta uz ilgu laiku visiem sportistiem,” ir pārliecināts Berķis. „Jebkurš, skatoties sacensības un ieraugot Krievijas sportistus, atcerēsies par šo gadījumu. Ja sportists izcīnīs godalgu, neglābjami radīsies skepse.”

Dopinga skandāli noteikti bojā sabiedrības viedokli par sportu, uzskata Berķis. Tomēr, viņaprāt, antidopinga pārkāpumus noklusēt nedrīkst, jo tikai tā var atturēt sportistus no iesaistīšanās šādās shēmās. Berķis uzskata, ka tieši antidopinga pārkāpumu publiskošana nereti ir lielākais soda mērs, jo negatīvā slava sportistus bieži vien satraucot pat vairāk nekā diskvalifikācija.

STAFETES KOCIŅŠ

Dopinga lietošanā ik gadu tiek pieķerti dažādu sporta veidu pārstāvji, un nevar izslēgt, ka pēc Krievijas vieglatlētikas sapurināšanas WADA neķersies arī pie citiem sporta veidiem. WADAeksperti secinājuši, ka pastāv ticami indikatori, ka Krievijā ne tikai vieglatlētika ir dopinga skarta, turklāt Krievija nav vienīgā valsts, kā arī vieglatlētika nav vienīgais sporta veids, kas saskaras ar antidopinga pārkāpumiem.

Zem potenciālā sitiena varētu nonākt valstis ar augstākajiem sasniegumiem sportā, kā arī tās, kuru likumdošana jau met šaubu ēnu pār antidopinga noteikumu ievērošanu. Piemēram, Baltkrievijā nedrīkst ievest antidopinga inventāru, un tieši pārlieku noslēgtība var raisīt aizdomas, skaidroja Berķis.

Zālītis neprognozē, ka drastisku izmeklēšanu vilnis varētu skart arī Latvijas vieglatlētiku, jo tā, par laimi, neizceļas ar skaļiem un biežiem antidopinga pārkāpumiem — pēdējā pozitīvā prove fiksēta pirms 14 gadiem. Viņš nedomā, ka no Baltijas valstīm kāda ir iesaistīta dopinga gadījumu slēpšanā vai dopinga analīžu pirkšanā. „Mēs paši neņemam proves, nav mums arī savas laboratorijas, uz kuru aiziet, samaksāt un prasīt, lai noklusē. Mūsu proves tiek pārbaudītas ārzemēs, un tur neviens nav ieinteresēts mūs piesegt,” uzsvēra Zālītis.

Tomēr viņš ir pārliecināts, ka WADA rokas aizsniegs arī citas valstis, tostarp pārbaudot vecākas proves. Šajā gadījumā Zālītis gan pauž viedokli, ka ir absurdi, ja testi tiek veikti pēc medaļas pasniegšanas. Viņaprāt, ekspertiem vēl pirms apbalvošanas ceremonijas ir jāspēj pateikt, vai sportists ir lietojis neatļautas vielas. LVS prezidents uzskata, ka tikai loģiski būtu turpināt izmeklēšanu Krievijas sportā, jo akreditētajā Maskavas laboratorijā tika testēti ne tikai vieglatlētu dopinga paraugi.

ATBILDĪBAS, NOZĪMES UN SEKU SAMĒROJAMĪBA

Vieglatlētika ir svarīgs sporta veids olimpiskajā kustībā un Krievija ir svarīga valsts pasaules sporta arēnā, uzsvērts ziņojumā, tomēr šādam nozīmīgumam būtu jāatspoguļojas līderībā cīņā pret dopingu sportā, nevis pretēji. Ziņojumā atklāts, ka Krievijā ne tikai pietrūcis šīs cīņas, bet pastāvējuši organizēti pūliņi, lai veicinātu dopinga lietošanu, kā arī sekmētu šādas prakses nesodāmību.

„Līderība nozīmē atbildību. Tā nav atbilde, ka vieglatlētika ir pārāk nozīmīga, lai sekotu antidopinga noteikumiem, tā nav atbilde, ka IAAF ir pārāk nopietna, lai būtu atbildīga par notiekošo, vai ka Krievija ir pārāk svarīga, lai to skartu sankcijas. Tādēļ, ka tas viss ir tik svarīgi, sankcijām ir jābūt arī nopietnām,” uzsvērts komisijas secinājumos.

Autori: Anastasija Tetarenko