Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā
Vieglatlētika Žurnāls: Nr. 363 Čempions un sacensība

Vieglatlētu straujā vasara

Labāk īsa, nekā nemaz — ar tādu domu mūsu vieglatlēti itin kuplā skaitā piedalījās visās sacensībās, kas startēja jūlija sākumā un ar Prezidenta kausa izcīņu augusta vidū Ogrē tuvojās izskaņai. Vēl sacentīsies šķēpa metēji Jāņa Lūša kausa izcīņā (22. augustā) un Latvijas labākie daudzcīņnieki, kas piedalīsies Baltijas valstu mačsacīkstēs Igaunijas pilsētā Rakverē (4.—5. septembrī). Vēl dažas sacensības arī soļotājiem un gargabalniekiem, starptautiskiem mačiem gatavojas daži augstākās klases sportisti, kuru menedžeri meklē vidusceļu starp labām sacensībām un veselībai drošu vidi.

IESILDĪŠANĀS TALSOS

Pirmās starptautiskās cīņas Latvijā risinājās mājīgajā Talsu stadionā, kur notika olimpieša Mārča Štrobindera kausu izcīņa. Spēkiem mērojās gan jaunieši, gan pieaugušie. Tiesa,  atšķirībā no iepriekšējā gada spozmes, kad šķēpus uz stadiona otru galu raidīja desmit valstu sportisti, šogad sacentās vien latvieši, daži lietuvieši un viens nīderlandietis. Skatītājiem par lielu bēdu vīru cīniņā neiesaistījās divi labākie talsinieku šķēpraiži — Rolands Štrobinders un Krišjānis Suntažs, kuriem nelieli, bet būtiski savainojumi slēguši visu īso sezonu.

Par uzvarētāju kļuva Lietuvas rekordists (89,17) Edis Matusevičs ar pieticīgu raidījumu — 74,93 m, pavisam nedaudz atpalika ventspilnieks Jānis Svens Grīva un smiltenietis Matīss Velps. Sieviešu konkurencē pārāka bija Līna Mūze, kas iepriekš bija uzvarējusi vairākās sacensībās Somijā. Šoreiz ar 60,49 m Līna pārspēja gan Eiropas čempionāta medaļnieci Livetu Jasunaiti no Lietuvas, gan arī mūsu Aneti Kociņu un Madaru Palameiku, kurām tās bija pirmās sacensības.

Jaunietēm uzvarēja Sandra Brikmane no Jēkabpils — 45,48 metri. Starp citu, tikpat nopietni Sandra trenējas handbolā, kurā viņa jau spēlē Jēkabpils izlasē. Kam dot priekšroku, šobrīd vēl nevarot izšķirties.

Puišiem tālākais metiens izdevās Kristeram Krauklim, kas nāk no šķēpmetēju kalves Smiltenes — 51,05 m.

LATVIJAS ČEMPIONĀTS JĀŅA LŪŠA STADIONĀ

Pirmo reizi valsts meistarsacīkstes, kurām jau 99. kārtas skaitlis, notika allaž sakoptajā Jelgavas stadionā, kas turpmāk lepni nesīs Jāņa Lūša vārdu, jo olimpiskais čempions taču dzimis Jelgavā.

Tika izcīnītas 36 zelta medaļas individuālajās disciplīnās un četras stafetēs. Sacensību augstvērtīgākos rezultātus sasniedza Gatis Čakšs, kas šosezon ieskrējies ne pa jokam — atkal stabili pāri 83 metriem — 83,80! Tikai nedaudz starptautiskajā rezultātu vērtēšanas tabulā atpalika Līga Velvere, kas gatavo pacelšanās joslu, lai labotu senseno Latvijas rekordu 800 metru skrējienā (Marita Ārente — 1:58,64, 1984. gadā). Līgas rezultāts, skrienot lepnā vientulībā — 2:02,85.

Īpašs prieks par jauno ventspilnieci Rūtu Kati Lasmani, kurai sporta karjera virzās vien pa augšupejošu līkni. Trīssoļlēkšanā viņa aizlēca personīgā rekorda tālumā — 13,82 metrus, kas pussolīti atpaliek no olimpiskā normatīva (14,32). Rūta Kate uzvarēja arī tāllēkšanā — 6,10 metri.

Savus audzēkņus joprojām pārspēj daži treneri, kuriem vēl neceļas roka apstāties. 37. reizi par valsts čempionu kļuva Cēsu treneris un lodes grūdējs Māris Urtāns, bet vesera mešanā 34. reizi uzvarēja Igors Sokolovs, kurš savos 46 gados kļuva par vecāko uzvarētāju. Savukārt jaunākā Latvijas čempione ir piecpadsmitgadīgā Alīna Sokunova 3000 m šķēršļu skrējienā.

PREZIDENTA KAUSA IZCĪŅA

Kamēr Valmieras Daliņa stadionā rit pēdējie rekonstrukcijas darbi, savu iedibināto Prezidenta balvu izcīņu valmierieši vēl reizi uzticēja Ogres sporta centram.

Kaut arī ar paretinātiem sastāviem, baltieši divu dienu cīņās noskaidroja spēku samērus. Mājiniekiem pēc labas pirmās dienas, kad Baltijas komandu čempionāta vērtējumā dalījām līderu vietu ar igauņiem, galarēķinu nācās saņemt kā trešajiem, jo igauņu un lietuviešu punktu krātuvīte beigās bija nedaudz pilnāka. Starp citu, iepriekš labāk veicās mūsu U-18 komandai, kas uzvarēja Baltijas valstu sacensībās, bet šoreiz U-16 un U-18 jaunieši palika otrie.

Visaugstāk vērtēto rezultātu sasniedza Eiropas un pasaules čempions lietuviešu diska metējs Andrjus Gudžus, kas disku raidīja pieklājīgā tālumā — 68,41 m, otrs augstvērtīgākais rezultāts bija Gata Čakša personīgais rekords šķēpmešanā — 84,56 metri.

Negaidīti baltiešu strīdiņā lodes grūšanā iemaldījās Jamaikas atlēts Ašins Millers, kas lodi raidīja 20,16 metrus tālu. Augstas klases rezultātu pēc vairāku gadu solījumiem sasniedza Grīvu dinastijas atvase Jānis Svens Grīva, kas beidzot pārsniedza 80 metru robežu — 81,85 metrus.

Juris Bērziņš -Soms
Juris Bērziņš -Soms