Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Vienkāršības ģenialitāte

Valda uzskats, ka dzīvē visas labākās lietas ir par brīvu. Signis Vāvere brīvajā laikā izveidoja blogu noskrien.lv. Astoņu gadu laikā tas radīja Baltijā lielāko un pieejamāko skrējēju komandu VSK Noskrien, piedāvājot veselīga dzīvesveida cienītājiem ar dažādiem vidžetiem aprīkotu interesantu platformu, pateicoties kurai Latvijā daudzu cilvēku dzīve ir kļuvusi labāka.

VSK Noskrienir virtuāla skrējēju komanda, kas apvieno jau vairāk nekā 1000 dažādu spēju skrējēju un skriešanas entuziastu,” teikts portālā. Kas īsti ir šis noskrien.lv?Atbildot uz šo jautājumu, sākas saruna arSigni Vāveri:

— Portāls noskrien.lvir kā Facebookskrējējiem. Kā mēs paši smejamies, noskrien.lvir ne tikai komentēšanas iespējas un poga patīk, ja kāds dodas uz interesantām sacensībām vai uzrīkojis foršu koptreniņu, bet arī gluži latviskā garā iespēja nospiest pogu skauž.

Manuprāt, noskrien.lvcilvēkiem ikdienas treniņus padara interesantākus. Ar uzmundrinājumiem, motivāciju, papildu statistiku un pat izdomātām skriešanas spēlēm. Galvenā portāla bagātība ir noskrien.lvpastāvīgie lietotāji — pozitīvi, atvērti, interesanti, labsirdīgi un ārkārtīgi spējīgi.

AICINĀT SKRIET UN MOTIVĒT NOSKRIET

— Ja nekļūdos, tu sākotnēji gribēji uztaisīt blogu, kurā reģistrēt savu skrējienu rezultātus…

Noskrien.lvtā arī radās. Sākotnēji blogā aprakstīju savu skriešanas pieredzi un piedzīvojumus. Kā jau jaunais blogeris, liku uzsvaru uz tā laika valdošajām tendencēm un rakstīju par to, kā labāk skriet, ko tas dod un tamlīdzīgus apkopojumus, jo tāda stila materiālus lasīja. Un, kā jau matemātiķis, izmantoju blogu arī tādēļ, lai pierakstītu savas noskrietās distances. Droši vien ap to brīdi sākās skriešanas popularitātes augšupeja, un mans blogs gadījās pa ceļam, jo rakstīju ne tikai par skriešanu, bet arī par… kulināriju! Blogu ierakstus par ēdieniem lasītāji komentēja ar vienu domu: diez cik daudz kilometru man vajadzēs tagad noskriet, lai tās apēstās kalorijas sadedzinātu.Tad arī radās noskrien.lv— blogā palika vairs tikai skriešana sadaļa, kuru citi interneta lietotāji sāka izmantot kā treniņu pierakstu vietu un kur radās viss pārējais, kas tagad ir noskrien.lv.

Sāki tu viens, bet tagad jūs esat vairāk nekā tūkstotis dažādu līmeņu skrējēju, kas pulcējas portālā. Cik liela ir portāla apmeklējuma statistika?

— 2015. gadā noskrien.lvbija 150 tūkstoši unikālo apmeklētāju. Portālā reģistrējušies 4600 lietotāju, un pērn noskrien.lvenerģiski rosījās 649 skrējēji, kuri publicēja rezultātus.

Kāds bijis noskrien.lvattīstības ceļš uz šīm virsotnēm?

— Atceros, ka pirmās sacensības, kurās starta protokolā parādījās VSK Noskrien(uz noskrien.lvlietotāju bāzes veidotā komanda), bija 2008. gada Kuldīgas pusmaratons. Komandā bija četri dalībnieki (Aivars Krūze, Krišjānis Berķis, Imants Ķīkulis un Juris Guba — K. Z.), es nebiju viņu vidū, jo pats nebiju pie veselības.

Grūdiens attīstībā laikam bija tas, ka mūsu komandu varēja pārstāvēt jebkurš. Nebija vajadzīgs nedz kāds kvalifikācijas normatīvs, nedz nepieciešamība dzīvot un trenēties konkrētā pilsētā, pat ne īsti zināt kādu citu dalībnieku no VSK Noskrien komandas. Vajadzēja vienkārši skriet un gribēt piedalīties.

Pēc tam jau viss notika kā finanšu piramīdās — pierunāja draugu, darba kolēģus, brāli vai māsu un pat mammu. Un tā tālāk teju katrs komandas dalībnieks. Tagad vairs reti kurās skriešanas sacensībās pasniedz lielākās komandas balvu. Lattelecom Rīgas maratonāmēs gan nevaram konkurēt ar lielo uzņēmumu komandām pēc dalībnieku skaita, bet pēc noskrietā esam TOP10komanda.

— Šķiet, jūsu pienesums skriešanas kā dzīvesveida propagandā ir unikāls

— Pirms VSK Noskrienbija tikai sporta skolu, orientēšanās klubu un uzņēmumu komandas. Droši vien Latvijas skrējēju sabiedrība bija nonākusi tādā attīstības posmā, kurā šādas brīvprātīgas pašdarbnieku komandas bija vajadzīgas. Un mēs izmantojām visus iespējamos veidus, lai liktu par sevi manīt. Taisījām stafetes komandas, aicinājām skriešanā zināmas personības uz intervijām, mācījām skriet un motivējām noskriet, ieviesām Latvijā tempa turētājus, taisījām koptreniņus un pat izdomājām virtuālas skriešanas spēles, lai tikai cilvēki saslimtu ar skriešanu. Rīgas maratons katru gadu parasti ir lielākais grūdiens gan noskrien.lvapmeklējuma ziņā, gan skriešanas attīstībai pie mums. Tagad to var ļoti labi redzēt. Pirms daudziem gadiem pirms maratona skrēja daudzi. Visi krūmi bija pilni ar skrējējiem. Bet pēc maratona viņi visi pazuda. Tagad skrien visu laiku. Agros rītos, darbadienu vidū un vēlos vakaros. Pat Ziemassvētku rītā tu nebūsi vienīgais!

Noskrien.lvdevīze ir: Galvenais nav uzvarēt, galvenais ir noskriet.”Kādēļ tieši šādu saukli izvēlējāties un kā tas radās?

— Šis lozungs radās tāpat kā komanda VSK Noskrien, portāls noskrien.lvun konceptuāli viss, kas tajā ir pieejams, — skrienot! Tā man ir skriešanas lielākā pievienotā vērtība — varu izdomāt visu ko, ne tikai noskrien.lv, bet arī citiem projektiem: ko gribētu izdarīt un kā labāk to izdarīt. Esmu skrienot droši vien pieņēmis ne vienu vien svarīgu savas dzīves lēmumu un pat sarakstījis savas labākās kulinārijas slejas. Nevaru teikt, ka tieši šis lozungs, bet tajā ietvertais vēstījums ir sekmējis uz portāla bāzes izveidot lielāko skriešanas komandu Baltijā. Skriešana nav tikai piedalīšanās sacensībās, lai uzvarētu, vai uzvarēt gribošo privilēģija. Skriet var arī prieka pēc, piedalīšanās pēc, kopā būšanas pēc. Galvenais ir ar gandarījumu paveikt distanci. Nevis par katru cenu pārspēt citus, bet strādāt ar sevi.

VISI KOPĀ MILJONS KILOMETRU

Mājaslapā ir pieejami dažādi vidžeti un izaicinājumi: tempa kalkulators, Renča skaitlis, cīņas nedēļa, koptreniņu kalendārs, rekordi…Kas visus šos skrējējus vieno, kādēļ viņi sērfonoskrien.lv?

— Mīlestība uz skriešanu, skriešanas sniegtie augļi un vēlme būt kopā ar līdzīgi domājošiem. Ne velti par skrējējiem ir teiciens, ka tur, kur divi skrējēji satiekas, agrāk vai vēlāk sāksies saruna par kedām, traumām un nākamajām sacensībām. Noskrien.lvviņi visi var runāt vienlaikus.

Portāla saturu darbina un uztur nu jau 10 cilvēku komanda. Vai ļaudis to dara brīvprātīgi?

— Tā nav gluži apkalpojošā komanda, drīzāk redaktori rakstiem, blogiem, kalendāram, reitingiem, tempa turētājiem. Viens visu nevar izdarīt. Un tā arī nav pareizi. Es gribētu, lai tad, kad man apniks skriešana un visa tā ņemšanās ap portālu, noskrien.lvplatforma nesabrūk — lai ir citi entuziasti, kuri to dara un kuriem tas patīk. Noskrien.lv tehniski darbojas vairāk nekā desmit cilvēki, kuri ikdienā pieskata un virza VSK Noskriennotiekošos procesus. Viņi visi to dara prieka pēc — droši vien arī tādēļ, ka tas rada prieku arī citiem.

— Viens no noskrien.lvpiedāvātajiem izaicinājumiem ir desmit reizes apskriet apkārt pasaulei.

— Garākā distance apkārt zemeslodei ir nedaudz vairāk par 40 tūkstošiem kilometru. Astoņu gadu laikā, kopš pastāv noskrien.lv, labākie trīs skrējēji katrs ir noskrējuši nedaudz pāri par trīsdesmit tūkstošiem. Tātad vēl gadus astoņdesmit mēs par šo jautājumu varam nesatraukties, ka kādsto paveiks. Lai gan viens no šiem trijiem — Jānis Actiņš — var 24 stundās noskriet 243 km, un šis fakts šos astoņdesmit gadus saīsina, padarot rezultātu sasniedzamāku.

Pirms pāris gadiem rīkojām citu spēli, kurā noskrien.lvlietotāji tika sadalīti 21 komandā un visi kopā skrēja apkārt zemeslodei, šķērsojot planētas lielākās pilsētas. Labākajai komandai vajadzēja 16 mēnešus, lai pa visiem kopā noskrietu nedaudz vairāk kā septiņdesmit tūkstošus kilometrus. Šķiet, pagājušais gads bija pirmais, kur visi kopā gada laikā noskrēja vairāk nekā miljons kilometru. Statistika ir pakļāvīga — galvenais ir noskriet!

Noskrien.lvprojekts ir attīstījies nepiespiesti, tādēļ komūnā apvienojušies tik daudzi lietotāji. Taču tu esi teicis, ka ietekmēji portāla saturu, lai piebremzētu ultramaratonistu un pakaļu plēsēju kultu”. Kas ir šis kults, un kas to raksturo?

— Ar pakaļu plēsējiemdomāju tos, kuri skrien katru dienu — arvien vairāk un vairāk. Viņiem — galvenais — vajag labākus rezultātus, un bieži vien tas viss beidzas ar traumu. Turklāt viņi noteikti nav profesionāli skrējēji.

Mēs esam garo distanču skriešanas komanda. Lielākajai daļai no mūsējiem pusmaratons varētu būt brokastu vietā. Rīgas maratonācitām komandām ir simts 5 km skrējēji un viens maratonists, bet mums — otrādi. Mūsējie piedalās ultramaratonos kalnos, pasaules čempionātos 100 km skriešanā, 24 stundu skriešanā un skrējienos, kur distancē jāpavada vairākas dienas vai pat vēl ilgāk. Un tajā brīdī, kad kāds, kurš nupat ir sācis skriet, atrod noskrien.lvun ierauga tekstu, ka skriešana sākas tikai otrajā dienā, tad tas nav tas vēstījums, ko gribam pateikt…

Bet ko lai dara, ka visinteresantākie piedzīvojumi un labākie rakstītāji ir ultramaratonisti? Man pašam mūza rakstīt par skriešanu atgriezās, kad laimēju dalību skrējiensoļojumam Rīga—Valmiera un nolēmu piedalīties. Bet, ja tu tikai tagad sāc skriet un meklē padomu, ko un kā, tad zini, visi šie ultramaratonisti un pakaļu plēsējiir paši labākie cilvēki uz pasaules. Galvenais ir nekautrēties un uzdot savu jautājumu noskrien.lvforumā.

Portālā darbojas arī Renārs Roze, kurš reāli kandidē dalībai Rio olimpiskajās spēlēs. Vai noskrien.lvlieto daudzi Latvijas elites sportisti?

— Ja par noskrien.lvlietošanu var saukt rakstu lasīšanu, forumu apmeklēšanu un citu skrējēju statistiku pētīšanu, tad nešaubos, ka visi labākie skrējēji un skrējējas Latvijā ir lietojuši noskrien.lv. Ar Renāru mums ir sena sadarbība. Viņa rakstītie sacensību apraksti un atbildes uz jautājumiem, kas saistīti ar skriešanu, tiek daudz lasītas noskrien.lv. VSK Noskrienkomanda seriālā Skrien Latvijakomandu sacensībās katru gadu cīnās par augstām vietām, un to pārstāv labākie garo distanču skrējēji valstī.

IESPĒJA PADOMĀT, LAI IZDOMĀTU

— Esmu dzirdējis apgalvojumu, ka ilga skriešana cilvēkam neesot dabiska, dabiski esot skriet divas minūtes, lai aizbēgtu no briesmām…

— Protams, no briesmām ir jābēg, bet pats briesmīgākais radījums uz zemes ir tieši cilvēks. Un savos laikos, lai noķertu barību, ir bijis ilgi un raiti jāskrien. Un ne tikai dažiem labākiem skrējējiem, bet visam baram, jo, kad tas lops beigu galā tika noskriets līdz nāvei, tad pārtika bija aizdzīta jau vairākus desmitus kilometrus tālu. Pats gan savādāk pārtiku iegūstu, bet es atbildētu ar šo profesora Danilāna stāstu par cilvēkiem un skriešanu.

Kāds ir tavsLatvijas labāko skriešanu sacensību TOP3?

— Man patīk asfalts, padzeršanās ik pa pieciem kilometriem un vēl — ja trases malā kāds stāv ar plakātu Bučo mani!Tagad topā ir taku skriešana, mežs, pauguri un pat dubļi. Tādēļ mans TOP3ir šāds: Nordeaun viņas komandas veidotais Lattelecom Rīgas maratons, Ventspils maratona kluba rīkotais Ventspils pusmaratonsun biedrības Engures sportamrīkotais Stirnu buks.

— Tu skriešanai pievērsies nolūkā uzlabot veselību. Vai esi nodarbojies arī ar citiem sporta veidiem?

— Nosacīti. Veselības pasliktināšanās bija aisberga redzamā puse. Tagad šo astoņu gadu laikā, kopš skrienu, esmu sapratis, ka galvenais iemesls bija stress un mana nespēja tikt ar to galā. Es tajā laikā aktīvi spēlēju basketbolu dubultamatieru līgā, tāpēc varu teikt, ka nevis sportiskās aktivitātes sakārtoja manu veselību, bet tieši skriešana — vienmuļa, ilga un pieejama gandrīz jebkurā brīdī. Es sāku sportot desmit gadu vecumā — nodarbojos ar orientēšanos, vienā sezonā pat biju Ventspils rajona orientēšanās seriāla Azimutsuzvarētājs U-13 grupā. Tas arī ielika pamatus garo distanču skriešanai, jo skolā biju viens no labākajiem krosā.

Kādā intervijā tu stāstīji: Man bija slimības lapa, un ārsts pēc jau kārtējās lapas noteica, ka nekādas zāles un citāda ārstēšana nepalīdzēs jāiet svaigā gaisā. Neesmu tik vecs, lai vienkārši pastaigātos, tādēļ nolēmu sākt skriet. Un gluži kā pēc visiem Mērfija likumiem priekšnieks redzēja, ka uz darbu neeju, bet Biķernieku trasē skrienu.” Nopietni?

— Kad esi slims, tad jāsēž mājās un jāvaid. Vēl tagad reizēm pieķeru sevi pie šāda stereotipa piemērošanas saviem bērniem. Bet uzskatu — ja esi slims, tad jādara tas, kas padara tevi veselu. Protams, ka ar sāpošu kāju nevajadzētu skriet, bet jebkurš skrējējs zinās, ka iesnas vislabāk ārstē ieskriešana mežā uz stundiņu. Nemaz nerunājot par visām tām mūsdienu slimībām. Esi satraucies, netiec galā ar stresu, uznākusi pavasara depresija — izej ārā un padarbojies ar kādu no garlaicīgajiemsporta veidiem. Paskrien, pabrauc ar riteni, papeldi vai vienkārši kārtīgi un aktīvi izstaigājies.

— Kā tev pašam vislabāk patīk skriet?

— Vienam. Man patīk, ka varu, skrienot aizrauties ar savām domām. Ka varu nekontrolēt ātrumu, pulsu vai pat nedomāt, kur skrienu, ļauties tikai skrējienam, cik un kā tajā brīdī vajag. Bet man ļoti patīk arī noskrien.lvkoptreniņi. Gan tie, kas notiek dažādās pilsētas vietās darbadienu vakaros, gan trīs tradicionālie komandas koptreniņi. Īsākās nakts skrējiens, kur Biķernieku trasē skrienam no saulrieta līdz saullēktam ap vasaras saulgriežiem. Koptreniņš pie Valtera, kad dodamies uz Tērveti, skrienam, ejam pirtī un pēc tam uzdzīvojam līdz rītam. Un 24 stundu stafete, kur diennakti sadalām posmos un skrienam pa pilsētu par godu Jānim Actiņam un viņa sasniegumam 24 stundu skrējienā.

— Ar ko tu nodarbojies ikdienā? Kur strādā?

— Nodarbojos ar katra puišeļa sapni — visu dienu sēžu pie datora. Strādāju finanšu jomā un nodrošinu datubāzu labu darbošanos.

Cik stundu dienā tev aizņem portāla uzturēšana, organizatoriskie darbi?

— Es to nevaru saskaitīt. Man noskrien.lvkļuvis par daļu no dzīvesveida. Gluži kā brokastis, pusdienas vai vakariņas. Kādu dienu jau var iztikt, bet vajag. Tieši VSKNoskrienun visiem, kas lasa portālu, esmu pateicīgs par to, ka esmu noskrējis maratonu (2011. gadā pavasarī Milānā — K. Z.).Ļoti labi atceros to sajūtu ap divdesmito kilometru, kad domāju — priekš kam…

Pirmajā Stirnu bukā2014. gadā darbojies kā dīdžejs. Vai arī šajā jomā ir kāda pieredze?

— Nekādas. Reiz privātai ballītei iegādājos speciālu DJ aplikāciju datoram, tad kādu laiku centos to izmisīgi apgūt. Pieredze — ja nu vienīgi teorētiska, jo bērnu dienās biju daudz klāt tēvam, kad viņš gatavojās diskžokeju skatēm, ar rakstāmmašīnu rakstīja programmas un brauca uz Sabili pakaļ ierakstiem lentēs.

— Kā tu pats saki — nevajag plānot, vajag vienkārši darīt. Un, ja nesanāk — aiziet noskriet.

— Tas jau ir viens no iemesliem, kāpēc jāskrien. Ja kaut kas nesanāk, tad garo distanču skriešana dod ļoti daudz laika, lai padomātu un izdomātu. Arī plānot vajag, bet vēl vairāk vajag darīt. Tu vari plānot, cik gribi, ka aizskriesi no Rīgas līdz Valmierai, bet izdarīt to ir pavisam kas cits.

 

Signis VĀVERE

Portāla noskrien.lvdibinātājs, FirstData Latviadatubāzuadministrators

Dzimis: 1977. gada 13. septembrī Ventspilī

Augums, svars: 86 kg, 188 cm

Izglītība: augstākā

Sportā: kopšdesmit gadu vecuma

Pirmais treneris: Dainis Lodiņš

Ģimenes stāvoklis: četri bērni: Daniela (17), Kristofers (12), Beatrise (9), Matilde (4)

Citi sporta veidi: basketbols un golfs

Vaļasprieki: kulinārija vai pārgājieni

Mīļākā grāmata: Duglass Adamss Galaktikas ceļvedis stopētājiem, Anna Gavalda Būt kopā un viss

Mūzika: Nina Simone vai Muse

Filma: Melnais kaķis, baltais kaķisvai Lielais Lebovskis