Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Atpakaļ augstskolā Rēzeknes basketbola vārdā

Rēzeknes Augstskola pirms šā mācību gada pārtapa par Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmiju (RTA), un par vienu no skaļākajām jaunā vārda nesējām kļuvusi jaunizveidotā augstskolas basketbola komanda. Pirmajā sezonā Studentu basketbola līgā (SBL) pie medaļām vēl neizdevās tikt, taču rēzekniešu kapteinis Renārs Bulduris nešaubīgi kļuva par spilgtāko spēlētāju, atņemot labāko vienību līderiem individuālās balvas.

Renāra Buldura stāsts ir īpašs ar to, ka viņš 24 gadu vecumā nolēma iegūt otro augstāko izglītību, lai būtu ne tikai RTA studentu komandas menedžeris, bet arī spēlētājs un kapteinis. SBL aizvadītās sezonas statistika liecina, ka triple-double (dubultie skaitļi trijos rādītājos) izdevies savākt vienīgi Buldurim. Turklāt rēzeknietis to paveicis septiņas reizes 15 spēlēs. Līdz ar to Renārs tika kronēts par regulārās sezonas vērtīgāko spēlētāju.

"SBL startējam kopā ar Rēzeknē bāzēto Valsts robežsardzes koledžu. Rēzeknē nav tik daudz meistarīgu basketbolistu, lai tikai uz vienas mācību iestādes bāzes izveidotu konkurētspējīgu komandu. Apmēram 60 procentus no komandas pieteikuma veido RTA studenti, bet pārējie ir robežsardzes kadeti. Rēzeknes Augstskola jau reiz izmēģināja spēkus SBL, taču 2011./2012. gada sezonā tā arī palikām bez uzvarām. Līdz ar to var droši teikt, ka šī sezona mums bija septiņas reizes labāka, jo 15 mačos tikām pie septiņām uzvarām," sarunā ar žurnālu Sports stāsta Renārs Bulduris. "Daļa no šīs studentu komandas spēlētājiem paralēli startē kopā ar mani Latvijas Basketbola līgas 3. divīzijas klubā SK Ezerzeme/Rēzekne. Daudz ir pieredzējuši basketbolisti, studē maģistrantūrā vai arī kā es iegūst jau otro augstāko izglītību. Aktīvi iesaistām arī meistarīgākos pilsētas vidusskolniekus, kuri var startēt gan LBL 3, gan īpašas kvotas ietvaros arī studentu mačos."

RĒZEKNĒ BASKETBOLS IEKARO SAVU VIETU

— Latvijas studentu basketbola spilgtākais piemērs ir Latvijas basketbola elitē startējošā Latvijas Universitātes komanda. Izrādās, ka arī Rēzeknē var sekmīgi apvienot studijas un basketbola spēlēšanu!

— Esmu RTA Tehnoloģiju un inovāciju vadības pirmā kursa students, bet pirms tam absolvēju Rēzeknes Augstskolu e-komercijas specialitātē. Līdz ar šīs basketbola komandas izveidi un sekmīgu startu studentu līgā vēlamies apliecināt to, ka arī reģionos iespējams iegūt izglītību un sportot. Varam teikt, ka vismaz basketbolā esam apsteiguši Latgales lielāko augstskolu Daugavpils Universitāti, kurai nav šādas komandas. Basketbolu Rēzeknē iemīlējuši arī līdzjutēji, jo uz mūsu mājas spēlēm VRK sporta zālē pulcējam pilnas tribīnes, veidojot iepriekš populārākajam sporta veidam futbolam vērā ņemamu konkurenci. Cīnāmies arī par pilsētas vadības lojalitāti finansējuma sadalījumā.

— Kāpēc tieši pirms šīs sezonas tika atjaunota Rēzeknes studentu komanda?

— Komanda tika izveidota pēc manas iniciatīvas. Vispirms ar šo ideju ieinteresēju RTA vadību, pēc tam braucām uz pārrunām pie robežsargiem. Par treneri man izdevās piesaistīt sporta skolotāju Aivaru Kaupužu. Tad tika sapulcēti spēlētāji, atrasti treniņu un spēļu laiki, piesaistīti atbalstītāji. Viegli nebija, bet tagad jo lielāks prieks, ka viss izdevies. Ar šo komandu šosezon startējām ne tikai studentu līgā un LBL 3, bet izcīnījām čempionu titulus gan pilsētā, gan Rēzeknes novadā, kā arī triumfējām Daugavpils un Krāslavas čempionātā. Esam plānojuši pieteikties arī Pierobežu līgai, nesot Rēzeknes vārdu starptautiskā turnīrā.

— Latgales sporta komandu plānus ļoti bieži ierobežo lielas izbraukumu izmaksas uz citām pilsētām.

— Protams, komandas ikdienas organizēšanas process nav viegls, jo katra otrā spēle mums ir tāls ceļojums uz kādu no sāncenšu mājvietām. Līdz ar to reti izdodas izbraukuma spēles aizvadīt labākajā sastāvā — jārēķinās gan ar basketbolistu darba gaitām, gan citām lietām, kuras ir svarīgākas par basketbolu. Nereti spēlētāji jāpierunā un jāpārliecina. Bet kas man cits atliek kā kapteinim?! Līdz ar to neviļus uzņemos iniciatīvu arī laukumā. Iespējams, ka ne vienmēr komandas biedri piekrīt manam viedoklim, bet to nākas uzklausīt. Kopīgās lietas labad varu kļūt arī skarbs un kritisks. Protams, jāatzīst, ka bez komandas palīdzības diez vai man būtu iespējams saņemt studentu līgas vērtīgākā spēlētāja balvas.

KOMANDA PALĪDZ GŪT PANĀKUMUS

— Kā var gandrīz katrā otrajā spēlē savākt triple-double vismaz 10 punktu, atlēkušās bumbas un rezultatīvās piespēles?

— Aktīvi jāiesaistās cīņā gan savā, gan sāncenšu laukuma pusē, turklāt vienmēr jātiecas pēc atlēkušajām bumbām. Lai gūtu punktus un izcīnītu atlēkušās bumbas, vienmēr nepieciešams meklēt komandas biedrus, kuri atrodas labās uzbrukuma pozīcijās. Tikai tad var savu statistiku papildināt arī ar rezultatīvajām piespēlēm. Neesmu garākais spēlētājs laukumā, tādēļ tikt pie atlēkušajām bumbām nav nemaz tik viegli. Par piemēru uzskatu NBA spēlētāju Raselu Vestbruku, kurš vienmēr ir notikumu centrā, gatavs cīņai par atlēkušo bumbu pat ar daudz garāku pretinieku.

— Debijas sezonā studentu komandai vēl neizdevās pacīnīties par medaļām.

— Mūsu mērķis šajā sezonā bija izcīnīt vietu labāko četriniekā, taču pāris zaudējumi izbraukumos ar nelielu punktu starpību mums to liedza. Labāko kvartetā iekļuva Banku augstskola, kuru šosezon divreiz pārspējām ar vairāk nekā 20 punktu starpību. Vēl jau šosezon mums priekšā dalība tradīcijām bagātajā Latvijas universiādē, kur mums būs iespēja pakāpties augstāk augstskolu basketbola rangā.

— Paralēli komanda Ezerzeme/Rēzekne startē arī Latvijas Basketbola līgas 3. divīzijā.

— LBL 3 ir lieliska vieta, kur gūt pieredzi gados jaunākiem spēlētājiem. Šajā sezonā 19 komandu konkurencē izcīnījām devīto vietu, bet nākamsezon mēģināsim tuvoties mērķim iekļūt LBL 2. Protams, daudzie izbraukumi saistās gan ar organizatoriskiem sarežģījumiem, gan ar finansiālu slogu. Darām maksimāli iespējamo. Pats gan vēl nevaru būt pārliecināts par savu nākamās sezonas komandu, jo esmu saņēmis piedāvājumu uzsākt leģionāra gaitas kādā Maltas klubā. Neliela pieredze saistās ar studēšanu Anglijā un spēlēšanu vietējā komandā London United, kur sāku pagājušo sezonu, taču ģimenes apstākļu dēļ nācās atgriezties mājās.

— Latvijas Basketbola savienības statistikas krājumos nevarēju atrast informāciju par tavu dalību jaunatnes līgas spēlēs.

— Basketbolā trenējos līdz 16 gadu vecumam, kad iedzīvojos ceļgala savainojumā. Tā arī neizdevās iekļauties Jaunatnes līgas norisēs. Pēc kādiem pāris gadiem atgriezos basketbolā, bet tad jau vairs nebija šādas iespējas.

LABI, KA PASPĒJA UZ ZILUPIETI

— 2014. gadā vasarā pēkšņi kļuvi pazīstams kā Slam dunk meistars no Rēzeknes, paspējot piedalīties ne tikai Sprite Slam Dunk konkursā Grīziņkalnā, bet arī vairākos citos konkursos gan Latvijā, gan ārzemēs.

— Varētu teikt, ka par Slam dunk izpildītāju kļuvu sakritības pēc. Reiz pēc spēles laikā izpildītā bumbas trieciena grozā no augšas skatītāji man sarīkoja tik milzīgas ovācijas, ka ilgi tās neaizmirsu un apņēmos arī turpmāk šādi priecēt līdzjutējus. Kad varēju, pēc treniņiem paliku ar dažiem paziņām sporta zālē, lai trenētu tieši Slam dunk. Iekšējā konkurence bija lielisks stimuls meistarības celšanai. Bet arī tad vēl nebija mērķa piedalīties konkursos. 2014. gada vasarā Rēzeknē startēju vietējā ielu basketbola turnīrā. Tajā pašā dienā Rīgā notika Sprite Slam dunk konkursa Latvijas atlase. Iespējams, ka tā arī nebūtu aizbraucis uz Rīgu, taču draugi mani pēdējā brīdī pārliecināja skriet uz Zilupes vilcienu, lai vakarā būtu Grīziņkalnā. Uzvarēju atlases konkursā, pēc tam kopā ar Kristapu Dārgo un Kārli Apsīti pārstāvējām Latviju Sprite Slam dunk. Vēlāk kļuvu par Slam dunk konkursu dalībnieku, startējot Igaunijā, Dānijā un Čehijā.

— Pārsteidzoši, taču tevi ievēroja arī Starptautiskās Basketbola federācijas (FIBA) 3×3 turnīru organizatori!

— Izdevās apliecināt ne tikai savu meistarību, bet arī sportisko tēlu — neparādīties sabiedrībā vai sociālajos tīklos ar alkoholu, mācēt uzvesties sacensību laikā, piemēram, nelamājoties pēc neveiksmīgiem mēģinājumiem. Reiz FIBA no saviem pasākumiem diskvalificēja dankeri, kurš pēc neveiksmes bija aizmetis bumbu vai krēslu. Pirms nepilniem diviem gadiem man izdevās sevi apliecināt FIBA Eiropas tūres posmos Rīgā un Tallinā, šādi nokļūstot FIBA aicināto sportistu pulkā. Gaidāmajā vasarā jau esmu saņēmis uzaicinājumus uz trijiem pasaules tūres posmiem, bet vēl jau būs arī Eiropas posmi. Šādi gūstu ļoti lielu pieredzi, jo regulāri sacenšos ar pasaules labākajiem meistariem. Viņi arī neatsaka padomu, palīdzot saglabāt enerģiju treniņiem un turpmākajai izaugsmei. Protams, vēl daudz ir darāmā…

— Ko nozīmē būt vienam no uzaicinātajiem dankeriem?

— Izbraukumos varu justies kā estrādes zvaigzne — man tiek nodrošināts lidojums uz sacensību vietu, kur lidostā sagaida sacensību organizatoru pārstāvis. Saimnieki parūpējas ne tikai par viesnīcu, bet arī par izklaides programmu un honorāru. Man pretī jādod viss labākais, lai kopumā taptu lielisks šovs.

— Kādas ir dankerutreniņu īpatnības?

— Basketbola sezonas laikā man jāpiedalās komandas koptreniņos. Pieļauju, ka ne tikai Rēzeknē nav daudz iespēju izmantot sporta zāli pēc nodarbības beigām, jo nāk jau cita treniņu grupa. Līdz ar to galvenā gatavošanās vasaras sezonai notiek tikai maijā, kad ir iespēja svaru zālē akcentēt specifiskos vingrinājumus lēcienam, kustību eksplozivitātei. Slam dunk izpildē nepieciešama nedaudz atšķirīga muskuļu darbība nekā klasiskajā basketbolā. Pēc tam notiek savu dankuprogrammas pilnveidošana, lai izvēlētie apmēram seši dankitiktu pilnībā apgūti un sacensībās sekmīgi izpildīti. Dankiemjābūt pietiekami oriģināliem, lai tieši tādus pašus neizpildītu arī konkurenti. Slavenākās dankerukomandas Dunk Elite, kuru pārstāv arī Kristaps Dārgais,menedžeris pirms katrām sacensībām īpaši izstrādā stratēģiju, lai izvairītos no šādas pārklāšanās. Reiz kopā ar Dunk Elite pārstāvjiem veidojām šovu Lielbritānijā, kur arī uzzināju par dažādām niansēm. Saņēmu piedāvājumu no Dunk Elite menedžera pievienoties komandai, taču vismaz sākumā man nebūtu nekādu iespēju ko nopelnīt. Līdz ar to paliku kā neatkarīgais sportists, ar kuru FIBA pārstāvji sazinās tieši. Piedāvājumu netrūkst, jo Dunk Elite pārstāvju aicināšanas izmaksas ir palielinājušās.

— Kāds iespējams Slam dunk attīstības ceļš, jo arvien biežāk rodas iespaids, ka cilvēku iespēju robeža jau sasniegta?

— Dankikļūst arvien komplicētāki. To parādīja arī NBA Zvaigžņu spēles konkurss, kurā tika sekmīgi īstenots mēģinājums apvienot vienā piegājienā divu līdz tam atšķirīgu dankukustības. Arī kanādietis Džordans Kilganons izdarīja vairākas lietas ar reizi — pārlēca pāri cilvēkam, izlaida bumbu caur kājām un vēl iedankojaatmuguriski. Esmu dzirdējis, ka amerikānis Džordans Klārksons jau kādu gadu mēģina apgūt danku, kura laikā bumba divreiz tiktu izlaista caur kājām. Viņš esot tuvu šādam vēsturiskam sasniegumam. Deviņdesmitajos gados dankspāri mašīnām visiem skatītājiem norautu jumtu, turpretim tagad nepieciešams papildu apgrūtinājums. Tas pats attiecināms arī uz dankupāri cilvēkiem. Taču nekad nedrīkst aizmirst, ka žūrijā ļoti bieži iekļauti cilvēki, kas nav cieši saistīti ar basketbolu, tādēļ vienmēr liela uzmanība jāpievērš efektīgam izpildījumam un spilgtai prezentācijai!

 

Renārs BULDURIS

RTA students, basketbolists

Dzimis: 1991. gada 19. februārī Rēzeknē

Augums, svars: 193 cm, 82 kg

Izglītība: Rēzeknes 1. vidusskola, Rēzeknes Augstskolas Inženieru fakultātes absolvents (2014); Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas Ekonomikas fakultātes Inovācijas vadības 1. kursa students; Buckinghamshire New UniversitySporta biznesa vadības 2. kursa students

DarbsRēzeknes slimokase

Pirmais treneris: Juris Rozentāls

Basketbolista karjera: London United, Ezerzeme/Rēzekne, RTA/VRK

Panākumi basketbolā: LBL 3 mēneša labākais spēlētājs, LBL 3 labākais cīnītājs par atlēkušajām bumbām, SBL regulārās sezonas vērtīgākais spēlētājs

Panākumi Slam Dunk konkursos: FIBA 3×3 World Tour uzvarētājs Čehijā (2014); 3×3 Masters uzvarētājs Beļģijā (2015); Norfolk Basketball Festival uzvarētājs Anglijā (2015); K1X Slam dunk uzvarētājs Bulgārijā (2015); Pierobežas basketbola līgas Slam dunk čempions (2013)

Statistika: Studentu Basketbola līgā 15 spēlēs vidēji 19,1 punkts, 13,9 atlēkušās bumbas un 9,5 rezultatīvās piespēles; LBL3 23 spēlēs vidēji 10,9 punkti, 12,1 atlēkušā bumba un 6,1 rezultatīvā piespēle

Vaļasprieki: peldēšana, krosfits, vecas kinofilmas, brīvprātīgā darbs Sarkanajā Krustā, Xbox spēles

Dankerufavorīts: Vinss Kārters (savulaik viņš šo elementu padarīja par kaut ko īpašu un vēl joprojām ir sasodīti labs savam vecumam)

Ģimenes stāvoklis: jauns un neprecēts