Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Biļete par piecām uzvarām

Latvijas vīriešu valstsvienība 2013. gada septembrī septīto reizi pēc kārtas spēlēs Eiropas čempionāta finālturnīrā. Pirms diviem gadiem krasi atjauninātajai Latvijas valstsvienībai biļeti uz EuroBasket 2011 uzdāvināja FIBA Europe funkcionāri, jau pēc kvalifikācijas turnīra beigām nolemjot paplašināt finālistu loku līdz 24 komandām. Šoreiz latvieši to iegādājās laukumā — ar sviedriem, emocijām un meistarību izplēšot piecas uzvaras. Pēc gada Slovēnijā apetīte būs lielāka nekā pērn Šauļos, kad bija gana tikai ar skaistiem zaudējumiem

Vēl pirms mēneša prognozes tika kaltas krietni drūmākās krāsās. Kopš vasaras sākuma ziņas par pieredzējušajiem basketbolistiem, kuri dažādu iemeslu dēļ negribēja vai nevarēja palīdzēt valstsvienībai, bija jūtamā pārsvarā pār labajām vēstīm. Jānis Blūms noguris pēc sezonas, Kristapam Janičenokam un Andrim Biedriņam vasarā citas prioritātes, Kristapam Valteram Basketbola savienības valde nesaīsināja diskvalifikācijas termiņu, galu galā Armands Šķēle, cerīgi iesaistījies pirmajos treniņos, trešo (!) reizi saķēra meningītu un sporta zāles vietā pusi vasaras pavadīja slimnīcā. Negatīvo ziņu gūzmā noslīka pat fakts, ka ierindā ir 10 no 12 basketbolistiem, kuri pirms gada itin pieklājīgi nospēlēja Eiropas čempionātā Šauļos, turklāt gandrīz visi varēja lepoties ar solīdu sezonu klubos. Tātad — joprojām jauni un talantīgi, taču jau par gadu vecāki, nobriedušāki un, jādomā, arī gudrāki. Plus klāt nāca pērn savainojuma dēļ Šauļos nespēlējušais, toties karjeras labākos gadus sasniegušais centrs Kaspars Bērziņš un 19 gadus vecais saspēles vadītājs Kaspars Vecvagars. Ne tuvu ne superkomanda, tomēr gana labs virknējums, lai šosezon izpildītu pamatuzdevumu — izcīnītu tiesības nākamgad spēlēt finālturnīrā.

Galu galā mērķis tika sasniegts, pa ceļam iepriecinot skeptiķus ar nestabilu spēli un sliktu bilanci pārbaudes mačos (divas uzvaras, septiņi zaudējumi), kā arī nu jau aizdomīgi tradicionāli neprasmi nospēlēt līdzvērtīgi aizvadītu maču galotnes (trīs zaudējumi ar trīs punktu starpību), savukārt optimistus stiprinot ar jauneklīgu enerģiju, itin biežiem meistarības uzplaiksnījumiem un patīkami plašu līderu loku. Pieci spēlētāji vidēji spēlē guva vairāk par 10 punktiem — Dairis Bertāns 14,1, Kaspars Bērziņš 12,3, Rihards Kuksiks 12,1, Jānis Strēlnieks 11,9, Mārtiņš Meiers 10, katrs pa reizei uzņemdamies līdera lomu. Neko daudz neatpalika Dāvis Bertāns (8,6). Otrais saspēles vadītājs Edgars Jeromanovs īsti nepārliecināja mačos ar stiprākajiem pretiniekiem, toties lieti noderēja pret rumāņiem un nīderlandiešiem. Pārbaudes spēļu melnajā sērijā bija izdevies komandā precīzi sadalīt lomas, un savu daļu melnā darba profesionāli paveica arī retāk laukumā tikušie Mareks Mejeris, Andrejs Šeļakovs, Artūrs Bērziņš un Kaspars Vecvagars. Par vienīgo neveiksminieku negaidīti kļuva 2012. gada sezonu Spānijas līgā LEB Gold labi nospēlējušais Rolands Freimanis, kurš, šķiet, laukumā nekādi netika vaļā no domām par joprojām nenoslēgto līgumu uz nākamo sezonu.

Kvalifikācijas turnīra gaitā Latvijas komandas snieguma kvalitātes līkne gāja uz augšu, nodrošinot ne tikai gana labu bilanci tabulā, bet arī līdzjutēju intereses un cieņas atgriešanos. Uz pirmo spēli Arēnā Rīga atnāca 2200 interesentu, uz pēdējo ar Gruzijas izlasi — vismaz 4500, nodrošinot basketbola tribīnēs kopš 2009. gada neredzētu ainu. Jaunībai tika piedots pat zaudējums pret pieredzējušajiem gruzīniem (70:73), saglabājot labvēlīgu toni pat interneta komentāros. Tiesa, šī neveiksme ne tikai atlika kvalificēšanās formalitāšu nokārtošanu uz pēdējo spēli izbraukumā Rumānijā, bet arī atgādināja, ka ceļā uz starptautiskas klases komandas tapšanu veikta tikai neliela distances daļa. Pagaidām Latvija ir labāka par Eiropas čempionāta finālturnīrus sen neredzējušajām izlasēm — Nīderlandi (85:70 un 86:81) un Rumāniju (89:53 un 85:77), nav sliktāka par rangu tabulā apmēram vienā plauktiņā esošo Bosniju (84:87 un 80:64), bet vēl neprot pieveikt 2011. gadā 11. vietu Eiropā izcīnījušo Gruziju (76:79 un 70:73). Labā ziņa ir tā, ka rūdītais Gruzijas izlases sastāvs stiprāks nebūs, bet Latvijas komandai ir labas iespējas spēlēt krietni labāk, ja nākamā sezona būs darbīga un veiksmīga kā spēlētājiem, tā arī treneriem.

 

Eiropas čempionāta kvalifikācija turnīra D grupas noslēguma tabula

Bosnija 6—2, 736:672

Gruzija 6—2, 707:666

Latvija 5—3, 655:584

Nīderlande 2—6, 667:726

Rumānija 1—7, 569:686

Eiropas čempionāta finālturnīrā spēlēs Slovēnijas, Spānijas, Francijas, Krievijas, Maķedonijas, Lietuvas, Grieķijas, Lielbritānijas, Melnkalnes, Izraēlas, Serbijas, Vācijas, Zviedrijas, Horvātijas, Ukrainas, Bosnijas, Gruzijas, Latvijas, Somijas, Polijas, Beļģijas, Itālijas, Čehijas un Turcijas komandas. Grupu izloze notiks 18. novembrī Ļubļanā.