Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Bukarestes cirkā serbu faķīri

Eiropas labākie 3×3 basketbola meistari trešo reizi par čempionu tituliem cīnījās Rumānijas galvaspilsētā, šoreiz gan lielveikala telpas nomainot pret Bukarestes Metropolitena cirka manēžu. Pirms gandrīz sešdesmit gadiem celtajā būvē līdzjutēji aizpildīja visas gandrīz divtūkstoš sēdvietas, lai lielā karstumā būtu par aculieciniekiem 3×3 basketbola izrādei, kuru sarīkoja, iespējams, ne tikai Eiropas, bet arī pasaules labākās komandas. Pēdējais latviešu izpildītais tālmetiens visu varēja samainīt vietām, bet vēsturē paliks šādi fakti: par Eiropas čempioniem kļuva Serbijas valstsvienība, bet 2017. gada Eiropas čempionvienībai Latvijai rlim Paulam Lasmanim, Naurim Miezim, Edgaram Krūmiņam, Agnim Čavaram — šoreiz sudraba godalgas!

Jaunajā olimpiskajā sporta veidā 3×3 basketbolā jau šajā gadā Starptautiskās Basketbola federācijas (FIBA) Pasaules tūres kopējais balvu fonds sasniedzis vienu miljonu ASV dolāru. Runa ir par tā saukto klubu 3×3 basketbolu, kurā komandas pārstāv savu pilsētu vai reģionu. Piemēram, Eiropas vicečempioniem latviešiem startējot kā Rīga, bet serbiem — kā Novi Sad. Sezonas laikā Pasaules tūrē tiek iekļauti deviņi posmi un finālturnīrs, bet kā kvalifikācijas sacensības kalpo 21 Challenger turnīrs, piecos no kuriem šovasar uzvarējusi ga.

 

Bez privilēģijām

Nešaubīgi, ka izlašu turnīri — 3×3 basketbolā tie ir pasaules un Eiropas čempionāti, kurus vienlaikus dēvē arī par Pasaules kausa un Eiropas kausa izcīņām — ir īpaši, jo sportistiem dod iespēju pārstāvēt savas valsts izlasi olimpiskajā sporta veidā. Dalībai Eiropas čempionāta finālturnīram bija nepieciešams pārvarēt kvalifikācijas turnīra sietu. Turklāt īpašas privilēģijas kā automātiskā ceļazīme tiek piešķirta tikai turnīra saimniekiem, jo pat 2017. gada Eiropas čempioni latvieši pa tiešo netika uz Bukaresti. Iespējams, ka izlašu turnīros vidējais sportiskais līmenis ir nedaudz zemāks nekā Pasaules tūres posmos, kur vienlaikus var startēt vairāki serbu un slovēņu kvarteti, taču 3×3 basketbola spēlēšanu savas valsts krāsās piešķir pavisam citu azartu mačiem par Eiropas kausa ieguvēju titulu un čempionu medaļām.

Bukarestes turnīrā izlases tika izliktas atbilstoši valstu rangam. Viss notika gandrīz pēc iepriekš uzrakstīta scenārija, jo pusfinālā ar pirmo numuru izliktā pasaules čempionvienība Serbija pārliecinoši uzveica ceturto numuru — Krieviju, bet ranga kaimiņieņu Slovēnijas (nr. 3) un Latvijas (nr. 2) strīdā visu noteica tikai viens punkts, pirms tam fiksējot 20:20. Pēdējais vārds piederēja latviešiem. Vispirms Miezis veica izrāvienu, piesaistot pat divus sāncenšus, mirkli pirms lēciena uz grozu piespēlējot bumbu Lasmanim, kurš vēl pēc pāris māņkustībām raidīja bumbu grozā. Latvija finālā!

Serbija līdz finālam aizkļuva bez lieliem pārdzīvojumiem un pēdējo sekunžu drāmām, apliecinot lieliskā kvarteta — Dušana Buluta, Dejana Majstoroviča, Marko Zdero, Marko Saviča — augsto individuālo meistarību un arī lielisko saspēlētību. Iespējams, ka serbiem vismaz divreiz finālspēlē (pie 8:2 un 17:12) prātā iezagās doma par uzvaru garlaicīgā spēles izskaņā, taču latvieši jau trešajā mačā šajā turnīrā spēja apliecināt, ka viņu cīņasspars nav salaužams. Latvijas izlase sekmīgi atspēlējās gan pret Spāniju, gan Slovēniju, bet finālā atjaunoja intrigu, nonākot viena tālmetienu attālumā no čempionu titula. Kaut arī Mieža raidītā bumba izgriezās no grozas stīpas un mērķi nesasniedza, ļaujot Serbijai pirmo reizi 3×3 basketbola vēsturē kļūt par Eiropas labāko izlasi, daudzie skatītāji ovācijas par šo izrādi veltīja abu komandu pārstāvjiem.

Piemērs, kam sekot

Latvija un Serbija nešaubīgi ir pasaules 3×3 basketbola lielvalstis. Par to šaubu nav! Vērtējot pēc klasiskā basketbola standartiem, bija nedaudz dīvaini Slovēnijas, Francijas, Spānijas un Krievijas spēlētājus redzēt tikai skatītāju lomās.

Kā būs 2020. gadā Tokijas olimpiskajās spēlēs, kad tiks dalīti pirmie 3×3 basketbola medaļu komplekti? Protams, Japānā visu noteiks spēlētāju meistarība, bet cīņā par vietu astoņu valstu pulkā dalībai olimpiskajās spēlēs ļoti liela nozīme būs arī pašmāju 3×3 basketbola turnīru organizatoru paveiktajam, apvienojot spēkus, sakārtojot sacensību sistēmu, šādi sekmējot Latvijas kāpumu pasaules rangā.

Eiropas vicečempioni un Ghetto Basket turnīru sērija ir labs piemērs, kuram sekot visiem 3×3 basketbola sabiedrības ļaudīm!

 

2018. gada Eiropas čempionāta rezultāti

1. Serbija,2. Latvija, 3. Slovēnija, 4. Krievija, 5. Polija, 6. Spānija, 7. Francija, 8. Ungārija, 9. Beļģija, 10. Šveice, 11. Rumānija, 12. Bosnija un Hercegovina.

Eiropas čempionātu laureāti

Gads (Norises vieta), 1. vieta, 2. vieta, 3. vieta

2014. (Bukareste, Rumānija), Rumānija, Slovēnija, Lietuva

2016. (Bukareste, Rumānija), Slovēnija, Serbija, Nīderlande

2017. (Amsterdama, Nīderlande), Latvija, Slovēnija, Ukraina

2018. (Bukareste, Rumānija), Serbija, Latvija, Slovēnija