Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Dribls ar zīmējumiem

 

Aprīlis ir Mākslas dienu laiks. Kādreiz tajā ienāca arī sports, radot vingrotāju Mākslas ritmus un leģendas par Mākslas dienu basketbola turnīru. Šis ir stāsts par vēl vienu mākslinieka un basketbola savienību.

Savulaik, kad Vladislavs Lakše paralēli treniņiem VEF basketbola skolā aizrāvās ar dažādu, pat pārdabisku basketbolistu zīmēšanu skolas burtnīcās, bija grūti iedomāties, ka šī aizraušanās viņam palīdzēs tuvināties NBA un Eirolīgai.

DIVAS KAISLĪBAS

Pašreiz ne tikai basketbola aprindās vien pazīstamais mākslinieks Vladislavs Lakše atceras, ka pirmais T-krekla dizains tapis par godu viņa komandas startam 1999. gada strītbola turnīrā.

„Man bija ekskluzīvi dizainēts krekls. Ar markera palīdzību uz krekla tapa manis iedomāta basketbolista tēls,” smaidot atceras 34 gadus vecais Vladislavs Lakše. „Varu droši teikt, ka vienmēr esmu bijis sportā un mākslā. Tās ir divas manas kaislības.”

Apvienot šīs kaislības vislabāk var dažādos Mākslas dienu un Ziemassvētku turnīros. Par mākslinieku atraktivitāti labi varēja pārliecināties arī 2011. gadā pie Latvijas Nacionālās operas diennakts basketbola spēlē Krastu mačs, kad radošo profesiju komandu pārstāvēja gan Lakše, gan sportiskais gleznotājs Jānis Anmanis.

„Ilgāku laiku biju pievērsies akadēmiskajai mākslai, taču iespēju robežās veidoju arī basketbola turnīra plakātus,” komentē Vladislavs. Sportistu atainojums Lakšes zīmējumos gandrīz vienmēr ir konkrēts, akcentējot lielisko fizisko sagatavotību, izceļot muskuļus.

„Katrs zīmējums ir atšķirīgs — ne tikai pēc ieceres, bet arī pēc īstenošanas sarežģītības un patērētā laika,” skaidro Vladislavs. „Dažreiz pietiek ar piecām minūtēm, lai noķertu būtiskāko attiecīgajā sportista pozā. Bet bijušas arī nepieciešamas stundas piecas, lai izpētītu cilvēka anatomiju attiecīgajās pozās, kustības nianses. Protams, bez iedvesmas arī nav iespējams iztikt!”

MĀKSLINIEKS… ANATOMIKUMĀ

Lakše basketbolistus bieži vien attēlo pretēji spēles noteikumiem — bez krekliņa, tādā veidā vēl papildus izceļot atlētu muskulatūru.

„Varu teikt paldies savam vectēvam, kurš ļoti vēlējās, lai kļūstu par ārstu. Tādēļ pirmais ceļš pēc vidusskolas bija uz studijām Rīgas Stradiņa universitātē,” atklāj Vladislavs. „Taču bija nepieciešams tikai viens semestris, lai saprastu, ka klasiskā anatomija nav mans aicinājums. Latvijas Mākslas akadēmijā studēju plastisko anatomiju — kaulus, muskuļus, to ietekmi uz ķermeņa uzbūvi. Gājām uz Anatomikumu, pētījām..”

Iespējams, ka ainavistiem un kluso dabu gleznotājiem arī nepieciešamas specifiskas zināšanas, lai savā jomā sasniegtu virsotnes, taču pētnieciskais darbs morgā — tas skan pat pārāk baisi.

„Bez anatomijas zināšanām cilvēku pareizi uzzīmēt nevar. Kaut arī plastiskajā anatomijā man bija augstākās atzīmes, taču tik un tā arī tagad kaut kur pie rokas vienmēr ir anatomijas grāmata, lai kādā sarežģītākā sportista pozā būtu iespēja pārliecināties par kaulu un muskuļu izvietojumu. Tiesa, lielākā daļa manu darbu veltīti basketbolam, kuru izprotu līdz niansēm,” piebilst Lakše.

HOVARDS, KIRIĻENKO, VASJA

Pateicoties saviem zīmējumiem, Vladislavam Lakšem bijusi iespēja iepazīt ne tikai basketbola zvaigznes Dvaitu Hovardu, Andreju Kiriļenko un Džeremiju Evanu, bet arī mūziķus un citu jomu pārstāvjus. Pagājušajā gadā Vladamtapa zīmējumu sērija, kas bija veltīta Silvestram Stallonem un Arnoldam Švarcenegeram.

„Sporta zvaigznes ir arī lieliski cilvēki. Pirmā pieredze ar slavenību attēlošanu saistās ar Hovardu, Kiriļenko un Krievijas mūziķi Vasju no grupas Basta. Tieši viņu atsaucība un patiesais prieks par manu veikumu mani pozitīvi uzlādēja darbam,” stāsta Lakše. „Pēc Londonas olimpiskajām spēlēm tapa zīmējums par godu Krievijas basketbolistu izcīnītajām bronzas medaļām. Pašiem puišiem mans darbs ļoti patika, un es saņēmu oficiālu piedāvājumu kopā ar viņiem šoruden doties uz Eiropas čempionātu Slovēnijā.”

VTB Vienotās basketbola līgas sacensībās šosezon izveidojās interesanta situācija, jo vienā grupā spēlēja Latvijas čempionvienība VEF Rīga unKrievijas klubi CSKA un Ņižņijnovgorod. Visiem trim lielākā vai mazākā apjomā dizainu veidojis Lakše. VEF Rīgas tēls, kas akcentēts uz savulaik leģendām apvīto melnās nāves tematiku, gan nav Vladislava veidots, taču šosezon tapuši arī pirmie zīmējumi vefiņa melnibaltajā tematikā.

„Esmu pabeidzis LMA grafikas nodaļu, melnā un baltā attiecības man ir asinīs. Biežāk strādāju ar parastu zīmuli, nevis ar krāsām. Izstrādāts zīmējums ir pati sarežģītākā tehnika. Tas prasa zināšanas un pieredzi. Melnibaltais salikums, manuprāt, pauž rakstura stingrību un mērķtiecību,” VEF Rīgas izvēli par labu melnbaltajam stilam komentē Lakše. „Man bija patīkami strādāt pie VEF Rīgas projekta, jo viņu stilistika sakrīt ar manu izpratni par estētiku.”

Vismaz pagaidām Lakše neuzskata sevi par zvaigzni mākslā un atpazīstamu Latvijas eksporta preci, jo, pēc viņa domām, šādu statusu varētu attiecināt, piemēram, uz Prāta vētras starptautiskajiem sasniegumiem.

CEĻOJOŠĀ IZSTĀDE – GHETTO BASKET

„Ārpus Latvijas pirmie mani novērtēja tradicionālā ielu basketbola Moscow Open rīkotāji, piedāvājot vērienīgu darbu — noformēt pasākumu un izveidot stilu. Līdzīgi esmu sadarbojies arī ar slaveno Maskavas basketbola klubu CSKA un arī ar Ņižņijnovgorodas komandu,” saka Lakše. „Vismaz pagaidām Latvijā ar mākslu nopelnīt ir grūti. Nav tādu organizāciju, kuras būtu gatavas maksāt par manu zīmējumu patieso vērtību.”

Stāstot par Lakšes darbību sporta jomā, noteikti jāpiemin pirmie soļi uz popularitāti un otrās elpas iegūšana radošajā darbībā. Liktenīga bijusi Vladislava pazīšanās ar Ghetto Basket un pēc tam arī Ghetto Games kustības izveidotāju Raimondu Elbakjanu. Tieši Getiņš bijis Lakšes eksperimentu un pieredzes gūšanas placdarms, attīstot savu prasmi ne tikai basketbolistu zīmēšanā, bet arī augot kopā ar Ghetto Games, zīmējumus veltot ekstrēmo sporta veidu, ielu deju un vingrotāju, futbola un florbola aktivitātēm. Iekams Lakše nav sarīkojis savu sporta tēmai veltītu darbu izstādi, Ghetto Games pasākumus var nosaukt par Vladislava darbu ceļojošo izstādi.