Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Ghetto impērijas jaunie iekarojumi

2009. gada vasarā, kad pārdesmit komandas Rīgā, Grīziņkalnā, aizvadīja pirmo Ghetto Basket turnīru, tikai Raimonds Elbakjans un vēl pāris viņa domubiedru ticēja, ka tas ir sākums kaut kam ļoti vērienīgam. 2012. gada vasarā Ghetto Games ietvaros jau notika gandrīz 60 pasākumu, kuros bija iespējams izmēģināt spēkus basketbolistiem, futbolistiem, skeitparka sporta veidu pārstāvjiem, ielu dejotājiem un vingrotājiem, kuriem sezonas laikā piepulcējās arī florbolisti. Sacensības notika arī ārmvrestlingā.

Ghetto Games vasaras lielākais pasākums notika jūnija pēdējās dienās, kad Ghetto Games festivālā Ventspilīsacentās ne tikai jau minēto sporta veidu, bet vēl daudzu citu disciplīnu pārstāvji. Ventspilī ieradās aptuveni 1500 sportistu no vairāk nekā desmit valstīm.

Ghetto Games festivālsgan man, gan mūsu komandai bija pilnīgi jauns izaicinājums. Skaidrs, ka arī turpmāk rīkosim nelielus turnīrus ar dažiem desmitiem komandu, jo Ghetto Basket atmosfēru ir pelnījuši izbaudīt ne tikai rīdzinieki. Tieši šie kompleksie festivāli varētu kļūt par biedrības Streetbasket darbības vizītkarti un izdošanās mērauklu,” sarunā ar žurnālu Sports uzsver biedrības Streetbasket prezidents Raimonds Elbakjans.

Saistībā ar Ghetto Games festivālu Ventspilīnoteikti daudziem pat no ielu kultūras tālu esošiem cilvēkiem nāk atmiņā traģiskais notikums skeitparkā.

„Ekstrēmie sporta veidi ir pārāk jauni, lai būtu iedibinātas gadu desmitiem veidotas tradīcijas. Joprojām tiek meklēts labākais veids tik ekstrēmu sacensību norisei, lai maksimāli samazinātu traģisku notikumu iespējas. Šogad Ventspilī pēc sacensību negadījumā gūtajām traumām nomira BMX frīstaila braucējs Artūrs Griķis. Skeitparka sporta veidos triku izpildes amplitūda arvien palielinās, taču arī pasaulē nenotiek nekāda manāma virzība drošības ekipējuma vai standartu uzlabošanā. Šim aspektam noteikti turpmāk veltīsim daudz uzmanības. Ja pašvaldība kādā no parkiem vai pagalmiem uzbūvē skeitparku, bet turpmāk vairs nepiedalās tā apsaimniekošanā, tad arī šeit slēpjas paaugstinātas bīstamības situācija. Katru dienu var rasties jauniešu dzīvībai bīstama situācija. Kā samērot jauniešu izklaides ar drošības pasākumiem? Par to jālemj atbildīgajiem pašvaldības darbiniekiem un pat valstsvīriem,” spriež Elbakjans.

Tajā pašā laikā Ghetto Games izplešas arī sporta spēļu lauciņā, šovasar ietverot arī florbolu, kurš vasarā bieži tiek spēlēts, taču ne jau uz asfalta. Ghetto Games pierādīja pretējo!

„Man pašam šī šķiet ļoti interesanta spēle, kura noteikti varētu jauniešus ieraut florbola interesentu pulkā. Turklāt mums izdevies to ievietot iepriekš ielu futbolam izmantotajos laukumos ar apmalēm. Skaidrs, ka florbols līdzās futbolam noteikti attīstīsies Ghetto Games ietvaros. Futbols pasaulē ir sporta spēle numur viens, tādēļ jau tuvākajā laikā ar Latvijas Futbola federāciju atkal sanāksim kopā, lai īstenotu jaunas idejas un turnīru formātus saistībā ar ielu futbolu trīs pret trīs,” prognozē Ghetto Games galvenais organizators. „2012. gadā tika sperts solis uz priekšu Ghetto Games attīstībā. Nepieciešams izdarīt pareizos secinājumus, lai nākamajā gadā mēs atkal varētu pārsteigt jauniešus ar kvalitatīvu izrāvienu.”

GHETTO BASKET TURPINA VALDĪT JELGAVNIEKI

Dažos pēdējos gados ielu basketbola meistarības mēraukla ir tieši sasniegumi Ghetto Basket sērijas turnīros. Kaut arī pēc 36 turnīru sērijas pirmo vietu rangā ieņēma Mazais/SportosimVisi.lv, taču Kristapam Dārgajam, Artūram Dušelim, Artūram Kramiņam un Jānim Lasmanim finālturnīrā neizdevās parādīt labāko sniegumu, jo grupā tika zaudēts Kaijasenergy.lv. Vienu klupienu piedzīvoja arī nākamie čempioni Armet, kas pamanījās zaudēt pēcāk līdz finālam aizkļuvušajam Baltic Casting Agency. Līdz ar to abi favorīti tikās jau pusfinālā, kur izšķirošā mača cienīgā cīņā pārāki bija Armet. Šis kvartets triumfēja arī finālā, izcīnot gan čempionu titulu, gan Andra Biedriņa dāvāto braucienu uz Nacionālās Basketbola asociācijas (NBA) spēli Ņujorkā.

„Jelgavas komanda Armet izcīnījusi trešo čempionu titulu pēc kārtas. Nešaubīgi, ka šīs vienības izveidotais modelis ir ļoti pateicīgs tieši Ghetto Basket formātam,” uz jautājumu par notiekošo Ghetto Basket atbild Raimonds Elbakjans. „Armet kvarteta līderis Edgars Krūmiņš ir tikai dažus centimetrus garāks par 1,90 metriem, taču fiziski spēcīgs un ar ļoti labu tālo metienu. Tieši viņš ir komandas panākumu atslēga. Savukārt Andris un Gatis Justoviči ir ļoti nesavtīgi spēlētāji, kuri nekad nepažēlos bumbu komandas biedram. Tajā pašā laikā arī abiem brāļiem ir lielisks tālmetiens, kā arī caurgājiens. Savukārt Arvis Vālodze ir šī trio balsts, ne velti iesaukts par Fāteri. Tajā pašā laikā Arvis šovasar apliecināja, ka vienmēr ir gatavs nākt uz maiņu un pārsteigt sāncenšus ar precīziem metieniem. Tieši lielā pārliecība par spēkiem Armet atkal ļāva nosargāt čempionu titulu. Sezonas laikā gan ne tikai Mazais, bet arī Berlitz un Guru Clash guva ne vienu vien uzvaru turnīros gan Rīgā, gan citās pilsētās, taču pienāca izšķirošā kauja, un atkal Armet visus pārspēja. Tajā pašā laikā nevienā no šīm trim reizēm uzvara nav izcīnīta bez cīņas. Nākamajā gadā vēl vairāk domāsim pie balvu fonda izmaiņām, lai vēl vairāk motivētu Latvijas pašus meistarīgākos basketbolistus iesaistīties Ghetto Basket. Un tad, iespējams, Armet tiks gāzts no troņa.”

SKEITPARKA SPORTA VEIDU JAUNĀ VIRSOTNE

Skeitparkos sekmīgi sadzīvo skeitborda un BMX frīstaila braucēji, Inline skrituļslidošanas meistari. Arī lielākās sacensības tiek rīkotas uzreiz visos šajos tik atšķirīgajos sporta veidos, kurus gan apvieno skeitparkā izveidotās būves. Ghetto Games vasaras lielākais ekstrēmo izklaižu cienītāju pasākums tika sarīkots ārpus Rīgas, pulcējot visus uz Ghetto Games festivālu Ventspilījūnija pēdējās dienās.

„Nešaubīgi, var teikt, ka Ventspils festivāls mēroga ziņā pārspēja līdz šim visus Latvijā sarīkotos pasākumus šajos sporta veidos,” droši apgalvo Ghetto Games organizators un skeitparka sporta veidu norišu pārzinātājs Mikus Ojers. „Skeitparka sporta veidos startēja vairāk nekā 250 dalībnieku no 16 valstīm. Aptuveni 70 sportistu ieradās no citām valstīm. Katrā no disciplīnām startēja pasaules līmeņa profesionāļi, kuri ar savu piemēru mudināja pašmāju aktīvistus uz vēl lielāka darbu treniņos. Protams, zvaigžņu līdzdalība automātiski nodrošina arī skatāmu šovu.”

Šogad Ghetto Games festivālā Ventspilīstartēja 2011. gada Eiropas labākais skeitbordists Enizs Fazilovs un Somijas vadošā skeitborda komanda Perus, kā arī Red Bull komandas BMX frīstaila braucēji Maikls Berans un Vasja Lukjaņenko. Latvijas godu pārstāvēja labākie savās disciplīnās — skeitbordists Madars Apse, skrituļslidotājs Nils Jansons un BMX frīstailists Viktors Kronbergs.

„Organizatoru nākamais izaicinājums ir padarīt šo pasākumu par vadošo ielu kultūru vienojošo festivālu ne tikai Latvijā. Ņemot vērā izdevīgo ģeogrāfisko stāvokli, nākamgad plānojam daudz plašāku sadarbību ar Krievijas sportistiem. Skaidrs, ka turpmāk BMX frīstaila sacensības būs veltītas šogad Ghetto Games traģiski bojāgājušajam sportistam Artūram Griķim,” nākotnes vīzijas atklāj Ojers.

FUTBOLA ŠĪS VASARAS SPORTISKAIS LĒCIENS

Par Ghetto Football otrās sezonas čempioniem 29. augustā tika kronēti Bikini Lounge futbolisti — Juris un Artūrs Hlibovi, Artūrs Fjodorovs un Kristaps Kokins. Šajā nedēļā viņiem bija iespēja izbaudīt Latvijas Futbola federācijas dāvāto balvu — braucienu uz 11. septembrī Zenicē notikušo 2014. gada Pasaules kausa izcīņas kvalifikācijas turnīra spēli Bosnija un Hercegovina — Latvija. Ghetto Football šajā vasarā tika spēlēts daudz vairāk, jo Ghetto Games organizatoriem izdevās rast iespēju Grīziņkalnā izvietot vēl papildu laukumus, to skaitu palielinot līdz astoņiem. Līdz ar to vecākajā grupā varēja spēlēt līdz pat 60 komandām.

„Šajā gadā Ghetto Football komandu sportiskais līmenis krietni pieaudzis. Pirmajā sezonā startējušās vienības guvušas lielāku pieredzi, labāk saspēlējušās, bet jaunpienācēji ir ar augstāku meistarību. Šovasar Grīziņkalnā startēja arī futbolisti, kuri ikdienā pārstāv vai vismaz trenējas kopā ar Latvijas čempionāta virslīgas klubiem,” komentē Ghetto Football turnīru vadītājs un dažreiz arī spēlētājs Emīls Blūms. „2011. gada čempionvienība Brasa pārliecinoši spēlēja labāk par sāncenšiem, šogad viņi uzvarēja vienā no turnīriem, bet finālā tomēr favorītu pulkā nebija.”

Klasiskajam basketbolam un florbolam sezona ir no rudens līdz pavasarim, bet futbolam tieši vasara ir oficiālo un daudzu citu čempionātu laiks. Futbols tiek spēlēts gan uz zālāja, gan pludmales smiltīs visdažādākajos skaitliskajos virknējumos, taču nešaubīgi, ka uz asfalta (!) notiekošais Ghetto Football ir iekarojis paliekošu vietu.

Ghetto Football spēlē gan profesionālo klubu pārstāvji, gan telpu futbolā labi zināmo komandu ISMA un Nikars futbolisti. Ļoti daudz komandu startē izklaides pēc, nedomājot par balvām vai vietām sezonas rangā. Daudz ir spēlētāju, kuri jauniešu vecumā bijuši talantīgo pulkā, taču kaut kādu iemeslu dēļ nav tikuši lielo komandu sastāvos. Tomēr futbols nav aizmirsts, un Ghetto Football atkal dod iespēju izbaudīt spēļu atmosfēru,” stāsta Blūms. „Cīņasspars, fiziskā izturība un arī veiksme dažbrīd palīdz uzvarēt komandām, kuru spēlētāji nav tik individuāli meistarīgi. Skaidrs, ka Ghetto Football kvalitatīvā attīstība turpināsies arī nākamvasar, kad centīsimies padarīt šos turnīrus par starptautiskiem, kā arī dot iespēju pašmāju labākajām vienībām izmēģināt spēkus ārpus Latvijas. Pamazām pārņemsim Ghetto Basket praksi.”

GHETTO DANCE MĀKSLINIECISKO IZPAUSMJU KAUJAS

Ne viena vien mākslas filma veltīta savulaik tik grūti izprotamajai ielu deju kultūrai ASV. Ar reperu cīņām vai batliem mūs iepazīstināja Eminems filmā 8. jūdze,bet, lai iepazītu Hip-hop dejotāju kaujas, nekur tālu nav jādodas — tikai līdz Grīziņkalnam. Ghetto Dance gan aptver ne tikai šo, bet arī vēl daudzus citus deju stilus un sacensību izpausmes.

Ghetto Dance noteikti ir īpašs ar savu dažādību deju disciplīnās. Turklāt esam pirmie Baltijā, kuri ieviesa deju batlus Hip-hop LA stilā,” pavēsta Ghetto Dance organizators Tarass Leočko. „Mūsu valstī deju sacensības var nosacīti iedalīt divās kategorijās — oficiālās moderno deju sacensības un pagrīdes deju cīņas. Ghetto Dance var uzskatīt par tādu kā šo novirzienu apvienojumu, jo paši veidojām jaunus un interesantus deju cīņu veidus. Taču Ghetto Dance nav tikai jau atzītu meistaru sacensības, paralēli notiek arī meistarklases, apmācības stundas, kas vienlaikus ir arī iespēja dejotājiem no dažādām vietām iepazīt citam citu.”

Jau pēc otrās sezonas Ghetto Dance rīkotāji nešaubīgi var apgalvot, ka šīs sacensības kļuvušas par nozīmīgu Baltijas mēroga notikumu. „Ghetto Dance šogad izbrauca arī ārpus Rīgas, jo lielas sacensības notika Ghetto Games festivālalaikā Ventspilī, Daugavpilī un Jēkabpilī. Tas noteikti palielināja Ghetto Dance atpazīstamību reģionos. Tieši ar Ghetto Dance attīstību saistām nākotnes perspektīvas, kas varētu pacelt Latvijas ielu deju kultūru jaunā attīstības līmenī,” piebilst Leočko.

Lielākie sportiskie plāni saistās tieši ar Ghetto Dance izaugsmi Ghetto Games festivālu ietvaros, bet tajā pašā laikā iecerēts arvien biežāk rīkot Ghetto Dance Jam pasākumus, kas vairāk būtu pietuvināti tusiņu atmosfērai, mudinot dalībniekus strādāt pie meistarības celšanas.

FLORBOLA PIRMIE PIECI SOĻI UZ ASFALTA

Latvijas florbolā aizvadītajā vasarā Rīgā paralēli notika pat divu vasaras līgu spēles, cīņas aizvadot gan Lido, gan Arkādijā, taču florbolistiem ar to izrādījās vēl par maz, jo sekmīgi tika īstenota doma par Grīziņkalnā izvietoto futbola laukumu pielāgošanu florbola vajadzībām.

Līdz ar to jūlija beigās un augustā otrdienu vakaros tika spēlēts florbols trīs pret uz asfalta laukumiem ar vairāk hokejam raksturīgajām apmalēm. Bumbiņu mešana mazajos vārtiņos florbolistiem tik ļoti iepatikās, ka noslēguma turnīrā 28. augustā startēja 50 komandas, bet skatītāju pulkā bija arī Latvijas Florbola savienības prezidents Ilvis Pētersons, solot nākamvasar atbalstīt šāda turnīra norisi.

„Pēc šiem pieciem turnīriem galvenā atziņa ir šāda: Ghetto Floorball formāts patīk gan dalībniekiem, gan arī organizatoriem,” akcentē viens no šo turnīru idejas autoriem Renārs Freibergs. „Noteikumi ir skaidri, vienkārši, un nav nepieciešamas īpašas zināšanas šajā sporta veidā, lai varētu startēt Ghetto Floorball ar savu komandu. Ar katru turnīru dalībnieku skaits pieauga, līdz ar to man ir ļoti liela ticība, ka nākamajā sezonā sasniegsim vēl lielāku dalībnieku un arī līdzjutēju skaitu, jo, kā zināms, spēles garšu iespējams iegūt ne tikai komandas spēlē, bet arī sajūtot līdzjutēju atbalstu.”

Ghetto Floorball spēlēšanu ar lielu interesi izmēģināja gan futbolisti, gan basketbolisti. Nevienā no turnīriem nebija izteiktu favorītu, jo astoņu minūšu ilgās spēles uz tik salīdzinoši neliela laukuma vienmēr bija pārsteigumiem bagātas.

„Šajos turnīros meistarība spēlē diezgan mazu lomu, galvenais ir vēlme spēlēt un pašatdeve — cik ļoti vari atdot sevi spēlei. Pats labākais šāda florbola veidā — tas ir paredzēts pilnīgi visiem, kuriem ir vienkārši vēlme pilnvērtīgi pavadīt brīvos vakarus, līdz ar to bieži vien pat uzvara nav vadmotīvs, lai piedalītos,” izvērtē Freibergs. „Nav nepieciešama pieredze un īpašas zināšanas šajā sporta veidā, to visu var iegūt, ja atnāk, piesaka komandu un spēlē. Man ļoti patīk pats Ghetto Games koncepts, kas padara komandas sportu pieejamu ikvienam.”

Skaidrs, ka Ghetto Floorball piesaistīja dalībnieku ar formāta demokrātiskumu, jo komandas komplektācija iespējama vēl dažas stundas pirms otrdienas turnīru sākuma. Katru nedēļu startē tie spēlētāji, kuriem šis konkrētais vakars ir brīvs un kuru iespējams veltīt florbolam. Līdzīgi kā futbolā tiek nodrošināts, ka vismaz četras spēles aizvada katra komanda, bet pēc tam jau seko izslēgšanas turnīrs.