Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Jumpravas dankmeistars Dārgais

Tikai retais pamanīja, ka Latvijas Basketbola līgas (LBL) otrajā divīzijā pagājušajā sezonā Ogres komandā spēlēja tāds Kristaps Dārgais. Tagad groza bumbas spēles fani ne tikai Latvijā, bet arī daudzviet Eiropā pazīst Jumpravas 21 gadu veco Slam dunk meistaru, kurš šovasar turpināja pārsteigt basketbola sabiedrību, veicot arvien sarežģītākus bumbas triecienus grozā no augšas. Šoziem Dārgais turpinās studijas RTU, debitēs LBL elitē Latvijas Universitātes komandas rindās, un noteikti brīvajos brīžos izmantos iespēju dankot.

Dārgais savu panākumu sēriju aizsāka šāgada februārī, kad, daudziem par pārsteigumu, uzvarēja LBL Zvaigžņu spēles konkursā Jelgavā. Sekoja uzaicinājums uz līdzīgu pasākumu Igaunijā, kur tika apspēlēti visi ziemeļu kaimiņu labākie dankotāji. Jau pēc tam nāca uzvaras Latvijas ielu basketbola Mekā — Ghetto Basket, tiekot pie iespējas kļūt par pieprasītu eksportpreci. 1,95 metrus garais basketbolists šovasar ar panākumiem Parīzē, Bukarestē, Tallinā un Maskavā demonstrēja, ka arī baltie var lidot!
„Pirms februārī notikušās LBL Zvaigžņu spēles pat nevarēju iedomāties, ka šajā vasarā piedalīšos tik daudzos Slam dunk konkursos — ne tikai Latvijā, bet arī ārzemēs,” sarunā ar žurnālu Sports uzsver Kristaps Dārgais. „Šovasar neko vairāk par dalību Ghetto Basket dankošanas konkursos nebiju plānojis.”
Dārgais neslēpj, ka bērnībā kā jau visi sporta skolas audzēkņi apbrīnojis gados vecāko puišu spēju triekt bumbu grozā no augšas. „Bija jau arī iespēja internetā skatīties klipiņus ar slam dunk demonstrējumiem,” atceras Kristaps. „Ļoti vēlējos kādreiz paveikt ko līdzīgu. Lēciena treniņiem pievērsu arvien lielāku uzmanību. Mērķis arvien mainījās — aizsniedzu vairoga apakšējo malu, tad groza stīpu, tam sekoja pirmie mēģinājumi ar mazāka izmēra bumbām. 16 gadu vecumā pirmo reizi ietriecu basketbola bumbu grozā no augšas. Jāpiebilst, ka tobrīd biju tikai 1,80 metrus garš. Pamazām paaugos, mēģināju arvien jaunus trikus. Pagājušā gada vasarā Artūrs Kramiņš iedrošināja startēt Ghetto Basket konkursos. Ar to arī viss sākās!”
Pašmāju ielu basketbolā Dārgais vispirms kļuva slavens kā dankeris, bet pēc tam jau iekļāvās titulētās komandas Mazais rindās, pirms mēneša izcīnot Andra Biedriņa dāvāto braucienu uz Ņujorku nākamās Nacionālās Basketbola asociācijas sezonas laikā. Dārgais kopā ar Raimondu Elbakjanu, Nauri Liepiņu un Edgaru Krūmiņu uzvarēja Open Series posmā Prāgā, saņemot iespēju startēt arī pasaules Čempionu līgā Maskavā.
„Kā jau puisis no laukiem, visas vasaras pavadīju pie ielu basketbola groza Jumpravā. Mēģināju cīnīties arī ar gados vecākiem puišiem, bet īstā spēlēšana aizsākās 2009. gada vasarā, kad startēja Ghetto Basket turnīri Grīziņkalnā. Līdz ar to šis bija trešais pilnvērtīgais gads ielu basketbolā. Apliecināju sevi danku konkursā, izpelnoties arī uzaicinājumu no spēcīgās komandas Mazais,” par straujo karjeru strītbasketbolā stāsta Dārgais. „Ghetto Basket notiek regulāri, ir daudz spēļu, neizbēgami šādi arī var progresēt savā meistarībā, it īpaši situācijās, kad bieži izdodas cīnīties par augstām vietām, pretī stājas spēcīgākie pretinieki.”
Lai gan vēl septembra pirmajā nedēļas nogalē Dārgais sekmīgi startēja Moscow Open, daudzu valstu dankmeistaru konkurencē izcīnot trešo vietu, piekāpjoties vienīgi slovēnim un ukrainim, ir laiks atgriezties zālē, jo LBL sezona startēs jau pēc pāris nedēļām.
„Pašreiz LU komandas rindās nopietni gatavojos jaunajai sezonai un slam dunk ir tikai izņēmuma gadījumā. Tik nopietni vēl nekad neesmu trenējies, tādēļ pēc nodarbībām vairs nav nekādas vēlmes palikt zālē, lai praktizētos dankošanā,” skaidro Dārgais. „Šovasar esmu iepazinis daudzus labākos Eiropas dankerus, no kuriem gandrīz neviens nav veicis specifiskus treniņus kāju nostiprināšanai, šādi veicinot augstāku lēcienu. Daudziem labākajiem meistariem tomēr arī daba ir parūpējusies par spēju augstu lēkt. Man vasarā, kad vairāk laika, cītīgi jātrenējas. Tikai mēģinot vēl un vēl, var panākt to, ka izdodas izpildīt iepriekš pat grūti izprotamus trikus.”
Saistībā ar basketbolu bieži vien tiek minēts, ka baltajiem ļaudīm nav lemts augstu lēkt, jo visu nosaka ķermeņa uzbūves īpatnības, kuras ir labvēlīgas puišiem ar melnu ādas krāsu.
„Viņiem daba ir daudz vairāk devusi, taču šāds talants vairumā gadījumos netiek attīstīts. Slam dunk tiek uztverts kā papildu šovs, kuram nevajag īpaši gatavoties treniņos, apgūt jaunus trikus. Baltie daudz vairāk trenējas, kļūstot konkurētspējīgi ar šiem dabas bērniem.
Ar katru gadu arvien grūtāk ir izdomāt kaut ko jaunu, tādēļ lielāka uzmanība tiek veltīta pašreizējo danku pilnveidošanai. Var, piemēram, izpildīt danku, pārlecot pāri kādam augstākam šķērslim, nekā sāncenši to līdz šim izdarījuši. Youtube.com jau var stundām sēdēt un pētīt sasniegto šajā jomā. Pašreiz lielākais izaicinājums visiem ir danks, izlaižot bumbu divreiz caur kājām! Pagaidām tas izskatās neiespējami! Skaidrs, ka pēdējos gados Nacionālās Basketbola asociācijas (NBA) Zvaigžņu spēles konkurss vairs nav modes noteicējs.”
Rumānijā World Dunk Contest ietvaros notika arī augstākā lēciena sacensības, kurās sportistiem maksimāli augstu jāpielīmē līmlapiņa. „Bukarestē izdevās ar roku aizsniegt 3,70 metrus augstumu. Stāvot uz zemes, ar izstieptu roku varu aizsniegt tikai 2,52 metrus,” skaitļu pasaulē iedziļinās Kristaps, piebilstot, ka ir daudz jaunu ideju, lai nākamā gada maijā atkal pārsteigtu Ghetto Basket līdzjutējus. „Iepriekš bija bailīgi lēkt pāri cilvēkiem, bet tagad jau plānoju — kā pārlēkt pāri stāvošiem ļaudīm.”
Renārs BUIVIDS

Kristaps DĀRGAIS
Latvijas Universitātes basketbolists
Dzimis: 1990. gada 29. augustā Rīgā
Augums, svars: 195 cm, 92 kg
Ampluā: uzbrucējs
Pirmie treneri: Kaspars Sparāns, Pēteris Ozoliņš
Karjera basketbolā: Ogres basketbola skola, Ogre (LBL 2), Latvijas Universitāte
Izglītība: Jumpravas vidusskolas absolvents, RTU studē transportbūvi
Lielākie panākumi: 2011. gada Slam dunk konkursos: 2. vieta World Dunk Contest Bukarestē (Rumānija); 1. vieta Latvijas Basketbola līgas un Igaunijas Basketbola līgas Zvaigžņu spēlēs, kā arī ielu basketbola Tallinn Open; 3. vieta ielu basketbola Moscow Open Krievijā un Quai 54 Parīzē (Francija)
Slam dunk elks: Maikls Džordans — mīlestība pret Slam dunk radās, skatoties viņa spēli

LATVIJAS BASKETBOLA LĪGAS ZVAIGŽŅU SPĒLES UZVARĒTĀJI SLAM DUNK
1993. g. Aigars Zeidaks
1994. g. Aigars Zeidaks
1995. g. Kristaps Kambala
1996. g. Raimonds Fūrmanis
1997. g. Freds Fergusons
1998. g. Johans Nikolass
1999. g. Raitis Grafs
2000. g. Andrejs Kapinoss
2001. g. Armands Šķēle
2002. g. Trojs Ostlers
2003. g. Meirs Četmens
2004. g. Raivis Logins
2005. g. Aleksandrs Bondars
2006. g. Uldis Slapjums
2007. g. Kērtiss Miledžs
2008. g. Džimijs Baksters
2009. g. Ronalds Zaķis
2010. g. Alekss Renfro
2011. g. Kristaps Dārgais