Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Jūrmalas basketbola jaunais vilnis

„Šis skats jānofotografē,” viens no Jūrmalas basketbola komandas atbalstītājiem ar gandarījumu uzlūkoja basket.lv ievadlapu, kurā redzama Latvijas Basketbola līgas čempionāta tabula. Tajā tūlīt aiz abiem lielklubiem — VEF Rīga un BK Ventspils — trešajā vietā gozējas LBL debitanti Jūrmala/Fēnikss. Kas zina, cik ilgi izdosies nosargāt šo cienījamo pozīciju, tāpēc jāsteidz baudīt prieka mirkli. No otras puses — jūrmalnieku vārdos skan ilgtermiņa basketbola mīlestība un apņēmība groza bumbu padarīt par vienu no kūrortpilsētas raibās vizītkartes ornamenta elementiem. Ja viss iecerētais izdosies, trešā vieta LBL būs bijusi tikai skaista ceļa sākums.

IESPĒJU NEMEKLĒJA, BET GARĀM NEPALAIDA

Jūrmalas basketbols augstāko virsotni līdz šim sasniedzis pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu sākumā. Spurainais treneris Ainars Zvirgzdiņš paša sameklētās, apmācītās un ar basketbola mīlestību saindētās jaunās jūrmalnieces — ar Ievu Tāri priekšgalā — bija uztrenējis līdz Latvijas čempionāta sudraba komandas līmenim, atsevišķos mačos pakutinot nervus pat TTT.
Vīriešu konkurencē jūrmalnieki līdz valsts čempionāta medaļām nav aizsniegušies ne reizi. Mainoties komandu nosaukumiem, saimniekiem un basketbolistiem, lielākoties spēlēts pirmajā un otrajā līgā. Tā tas noticis arī kopš 2006. gada sezonas, kad LBL 2. divīzijā parādījās Jūrmala/Fēnikss (nekāda sakara ar spēļu elli!). 10., 11., 13., 11., 15. vieta Latvijas basketbola rangu tabulā neliecināja par pārmērīgām ambīcijām.
Tādas nebija jūtamas arī pērnajā pavasarī, kad jūrmalnieki nostājās LBL 2. divīzijas pirmajā vietā. „Runāju ar kluba bosiem. It kā jau ir vēlme spert soli uz augšu, bet ļoti nekonkrēti,” viens no jūrmalnieku līderiem Atis Ozols pāriešanu uz virslīgas klubu Liepājas lauvas pamatoja ar vēlmi uzspēlēt augstākajā līmenī, kas Jūrmalā nešķita iespējams. „LBL1!? Būtu jau labi, bet mums arī te nav slikti…”daudznozīmīgi pauzēja viens no Jūrmala/Fēnikss atbalstītājiem Valdis Garoza, raudzīdamies, kā bez līdera palikusī komanda LBL2 izslēgšanas turnīrā noslīdēja līdz 4. vietai noslēguma tabulā (12. vieta Latvijas rangā).
Jūrmalas basketbola saimniecībā miers saglabājās līdz 2011. gada augusta beigām. Pārmaiņu vilni iekustināja Latvijas eksčempiona Barons vēlme finansiāli sarežģītajos laikos atkāpties no LBL virslīgas. Komandu skaita sarukšana solīja dažādas neērtības, tāpēc LBL vadība sāka lūkot pēc rezerves variantiem. LBL2 pirmo trīs vietu ieguvējām — jauniešu vienībām — nebija ne vēlmju, ne — galvenais — iespēju kāpt augšup. Pie ceturtās izvēles skats apstājās.
„Pārdesmit tūkstošu latu sezonā — bagātai pašvaldībai tā nav galvu reibinoša summa. Turklāt Jūrmalas sporta skolā ir daudz basketbolistu grupu, un ir tikai loģiski, ka piramīda tiek pie virsotnes — LBL virslīgas komandas,” Basketbola savienības ģenerālsekretārs Edgars Šneps pēc sarunām ar Jūrmalas domes pārstāvjiem bija patīkami pārsteigts par jūrmalnieku apņēmību ieņemt Barona atbrīvoto vietu. Tobrīd līdz sezonas startam bija palikušas tikai piecas nedēļas.

JAUNIE STANDARTI, SENAS IDEJAS

„Būtu pārdroši teikt, ka esam gatavi virslīgai. Vasarā mierīgi gatavojāmies startēt LBL2. Taču augusta vidū radās iespēja pakāpties augstāk, padomājām un… Ko varam zaudēt?” basketbola kluba Jūrmala/Fēnikss prezidents Jānis Drulle neceļ gaisa pilis, taču arī nevairās no jauniem izaicinājumiem.
Kluba attīstības vīzija balstās uz vairākiem pīlāriem. Pirmkārt, uz LBL2 labi spēlējušo basketbolistu dabisko vēlmi izmēģināt spēkus augstākā līmenī. Otrkārt, uz basketbola popularitāti Jūrmalā — no sporta skolas līdz pilsētas veterānu turnīram. Treškārt, pilsētas vadība sola atbalstu ne tikai šogad, bet arī ilgtermiņā, basketbolā saskatot iespēju Jūrmalai piesaistīt papildu viesus, palīdzot produktīvi noslogot infrastruktūru.
Tiesa, lai tālejošie plāni piepildītos, Jūrmalā vispirms jāatrisina galvenā problēma — jātiek pie visiem noteikumiem atbilstošas zāles. Taurenītis, kura mājīgās, tomēr nelielās tribīnes bija pārpildītas jau LBL2 spēļu laikā, atrodas ideālā vietā — Dubultos —, un tajā valda lieliska basketbola gaisotne, taču tas uzcelts par dažiem metriem šaurāks, nekā paredz noteikumu burts un drošības apsvērumu gars. Lai tajā spēlētu virslīgas mačus, jūrmalniekiem vajadzēja speciāli aptaujāt visus konkurentus, kuri iejutās debitantu problēmās un neiebilda. Vismaz šogad…
Tostarp LBL pirmās divīzijas izaicinājums rosinājis saspringt risinājumu meklēšanā, un process bijis auglīgs. „Atcerējāmies jau izstrādātu projektu, kas krīzes laikā bija atlikts malā — sporta zāle pie Lielupes vidusskolas. Vieta ir, projekts ir, tagad zāles celtniecība atkal iekļauta pilsētas investīciju plānā. Vēl gan priekšā balsojums domē par naudas lietām, bet ceru, ka process neapstāsies,” Drulle noskaņots optimistiski.
Kā nu ne, ja šo projektu novest līdz galam publiski apsolījis Jūrmalas domes priekšsēdētājs Gatis Truksnis, kura vārdi LBL sezonas atklāšanas ceremonijā Taurenītī tika sveikti ar skaļiem aplausiem. Atkāpšanās ceļa vairs nav.

PIEREDZE, RŪDĪJUMS, JAUNĪBAS SPARS

„Viegli neies. Īpaši pirmajā mačā Ventspilī, uz kuru dodamies bez pārbaudes spēlēm,” pirms debijas LBL virslīgā Jānis Drulle komandas atbalstītājus un neitrālos līdzjutējus brīdināja atturēties no ilūzijām. Un patīkami kļūdījās.
Izbraukumā pie valsts vicečempioniem debitanti pirmo puslaiku noslēdza ar 36:40, un ventspilnieki izšķirošo lūzumu panāca tikai ceturtajā ceturtdaļā. Pirmais mačs Jūrmalā sapulcēja pilnas tribīnes, un skatītāji mājup devās gandarīti — BK Jelgava basketbolisti tika sagrauti ar 98:70. Tūlīt pēc spēles galvenais treneris Egils Kaļva kala karsto dzelzi, solīdams kā nākas pacīnīties arī nākamajā spēlē Rīgā ar BA Turību. Skeptiķi gan atgādināja, ka jūrmalnieki sezonai gatavojušies divus mēnešus īsāku laiku nekā studenti, taču spēles gaitā tas tikpat kā nebija manāms — 75:69! Kas notiks, kad komanda būs kā nākas pastrādājusi treniņos!?
Kā būs — to redzēsim, bet pagaidām jāsecina, ka uz krīzes noplicinātās LBL virslīgas fona Jūrmalā sapulcējies kaujas spējīgs sastāvs, kurā ir gan prātīgi veterāni, gan meistarīgi pamatspēki, gan enerģiski jaunieši.
Pirmos visspilgtāk pārstāv spēka uzbrucējs Jevgeņijs Kosuškins (34), kurš karjeras labākajos gados izspēlējies BK Ventspils, bet vēl pērn bija viens no galvenajiem Liepājas lauvu bronzas kaldinātājiem — gan ar punktiem un izcīnītajām bumbām, gan, jo vairāk, ar prasmi nodibināt lietišķu kārtību komandas ģērbtuvē un ievirzīt lietderīgā gultnē karstasinīgo jauno partneru enerģiju. Dažos Jūrmalas treniņos piedalījies arī Aigars Vītols (35), kurš pagaidām vairāk aizņemts personīgajā biznesā.
Otros pārstāv tādi vīri kā savulaik valstsvienībā spēlējušais aizsargs Raimonds Vaikulis (31), kā arī uzbrucēji Atis Ozols (30) un Kaspars Raiskums (27).
Savukārt trešo saskaitāmo nodrošinājusi lietišķa sadarbība ar BK Ventspili, kas uz Jūrmalu atsūtījusi trīs Latvijas jaunatnes izlašu dalībniekus — saspēles vadītāju Dāvi Čoderu (19), snaiperi Uģi Pineti (20) un uzbrucēju Ervīnu Jonātu (20). „Lielajā komandā viņi netiek, bet Ventspils augstskolu jau pārauguši,” situāciju ieskicē BK Ventspils valdes priekšsēdētājs Ralfs Pleinics. „Meklējām LBL1 komandu, kam viņus izīrēt, un Jūrmala izrādījās vislabākais variants. Puikām tā ir laba iespēja iegūt spēļu pieredzi un pierādīt savu piederību lielajam basketbolam.”
Papētot komandas sastāvu, tūlīt pamanāms īsta centra spēlētāja trūkums, taču Latvijā tas nav neaizlāpāms robs. „Būtu jau labi aicināt no Ventspils atpakaļ Jūrmalas basketbola audzēkni Mārtiņu Meieru, tomēr tur viņam perspektīva, protams, ir daudz lielāka. Jāiztiek, kā ir. Turklāt arī citās mūsu svara kategorijas komandās nekādu dižo centru nav,” treneris Kaļva nesūrojas.
Jaunie spēlētāji no rītiem trenējas individuāli, cenšoties izpildīt no Ventspils līdzi paņemto gatavošanās programmu. Pārējie darbojas klasiskā pusprofesionāļu režīmā — no rītiem strādā, vakarā — trenējas vai spēlē. „Pusprofesionāļi — mūsu gadījumā tas pat ir mazliet par skaļu teikts. Šosezon kluba budžets sedz tikai pašus nepieciešamākos izdevumus, nekādus nopietnos līgumus nevaram atļauties,” atzīst J. Drulle.
Nākamsezon varētu būt cita runa. „Ir doma veidot Basketbola klubu Jūrmala, liekot kopā pilsētas un privāto basketbola entuziastu līdzekļus,” jūrmalnieki atsaucas uz citu Latvijas pilsētu pieredzi. Tiesa, basketbolā tā bijusi dažāda, negarantējot veiksmes stāstu. Taču debitantiem piestāv optimistisks entuziasms, un Jūrmalas basketbols patlaban piedzīvo tieši tādu pacilātību.
Guntis KEISELS, basket.lv