Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Kavendiša čempiona tituls Latvijas basketbolā

Pasaulslavenais britu riteņbraucējs Marks Kavendišs, kas uzvarējis 25 Tour de France posmos un guvis daudz citu nozīmīgu panākumu, pirms gada viesojās Latvijā, lai piedalītos Vienības braucienā, taču viņa vārds jau labu laiku pirms tam ieņēma ievērojamu vietu Latvijas amatieru basketbolā. Četras sezonas ar nosaukumu Cavendish tajā cīnās komanda, kura šāgada pavasarī triumfēja Latvijas Basketbola alternatīvajā līgā (LBAL).

Katrs stāsts ir neizprotams līdz brīdim, kad atklājas vienkāršs, taču negaidīts izskaidrojums. Britu riteņbraucēju ar Latvijas basketbolu saista mūsu valstī plaši pazīstamais sporta ārsts Aldis Cīrulis un viņa dēls Andis, kas 1994. gadā, uzvarot septiņgadīgo zēnu grupā, kļuva par pirmo Eiropas čempionu BMX riteņbraukšanā no Latvijas.

"Savulaik mans tēvs Aldis Cīrulis Six Days sacensībās Vācijā sapazinās ar jauniem un talantīgiem britu riteņbraucējiem, kuriem maču laikā bija nepieciešama palīdzība. Tēvs palīdzēja kā mediķis, es palīdzēju risināt sadzīves problēmas. Viens no šiem britu puišiem bija Marks Kavendišs," vēsturē atskatās Cavendish spēlējošais menedžeris Andis Cīrulis. "Pēc tam ārsta gaitas manu tēvu un Kavendišu saveda kopā jau profesionālā komandā TMobile. Tur arī gadu laikā izveidojās ļoti labas savstarpējās attiecības, un Marks uzzināja par manu aizraušanos ar basketbolu. Tā arī kādā brīdī radās ideja par finansiālo palīdzību mūsu amatieru komandai, kura 2010./2011. gada sezonu jau aizvadīja ar nosaukumu Cavendish/San B. Pēc tam britu riteņbraucēja atbalsts palielinājās, lai mēs varētu vienkāršot nosaukumu, kļūstot tikai par Cavendish.

— Riteņbraukšana un basketbols nav gluži radnieciski sporta veidi!

— Mūsu basketbola komanda nav vienīgais projekts, kuru atbalsta Kavendišs. Viņa politika ir finansiāla atbalsta sniegšana sportiskiem jauniešiem, tāpēc sporta veids nebija tik svarīgs. Protams, tēva ieguldītais darbs ar komandu un pašu Marku šādam projektam bija izšķirošs. To var nosaukt arī par pateicību Aldim Cīrulim. Par labām attiecībām liecina arī tas, ka pirms gada Kavendišs viesojās Latvijā un piedalījās Vienības braucienā. Viņam bija iespēja klātienē iepazīties arī ar citiem Cavendish basketbolistiem.

— Par godu šai sadarbībai komanda tomēr nedodas laukumā velosporta formās…

— Kavendišam jau vairākus gadus ir cieša sadarbība arNike, kas izgatavo īpašu veloapavu sēriju ar viņa vārdu. Loģiski, ka basketbola preces šīs sadarbības ietvaros netiek izgatavotas, tādēļ Marks pirms katras sezonas mums pārskaita noteiktu naudas summu, lai varētu ietērpt mūsu komandu. Ar e-pastu starpniecību regulāri sazinos, apspriežam, piemēram, komandas stilu, jo tas ir cieši pieskaņots paša Kavendiša aktualitātēm. Piemēram, 2011. gada Tour de France viņš kopvērtējumā izcīnīja zaļo krekliņu par sakrātajiem punktiem starpfinišos. Līdz ar to nākamajā sezonā Cavendish basketbolisti laukumā devās zaļās formās.

— Kā tika izveidota Cavendish basketbolakomanda?

— Sastāva komplektēšanā galvenais mērķis nav maksimāli labāko spēlētāju sapulcēšana, bet gan draudzīga kolektīva izveidošana. Nav tā, ka ir tikai uzvaras, taču baudījums tādēļ nav mazāks. Nav obligāti jābūt manam draugam, lai nokļūtu Cavendish sastāvā, ceļš uz mūsu komandu ir vaļā arī "normāliem džekiem, kas māk spēlēt basketbolu".

— Kas nosaka basketbola līgas izvēli, jo it īpaši Rīgā ir iespējas spēlēt dažādās amatieru līgās.

— Komanda savas gaitas uzsāka Dubultamatieru līgas Elites grupā, bet pašreiz esam pārcēlušies uz LBAL, pavasarī kļūstot arī par čempioniem. Pirms mēneša ar komandas biedriem atgriezāmies no izbrauciena uz Stokholmu, kuru kā balvu saņēmām no LBAL. Par Ritvara Šakala veidoto LBAL čempionātu varu teikt tikai labus vārdus. Šajā turnīrā ir interesanti spēlēt — plaša statistika, pilnvērtīga mājaslapa, arī foršas balvas. Ja vēl pieskaita to, ka fināli nereti notiek Arēnā Rīga, tad nav nekāda iemesla domāt par līgas maiņu. Protams, mums kā čempioniem vajadzētu kādu lielāku izaicinājumu, tādēļ pamazām briest doma par iesaistīšanos Latvijas Basketbola līgas sistēmā, sākot ar zemākajām divīzijām. Jāizvērtē arī finansiālais aspekts, jārunā ar Kavendišu.

— Ielu basketbola komandā Cavendish izdevies iesaistīt valstī daudz pazīstamākus spēlētājus.

— Šovasar pirmo reizi Cavendish vārds tā nopietni izskanējis arī Ghetto Basket turnīros, jo starpsezonā iespējams sastāvā iekļaut basketbolistus, kuri ziemā basketbolu spēlē profesionāli. Lielākos panākumus mūsu komanda guvusi ar Artūru Brici, Sandi Silavu un Kristapu Kanbergu sastāvā. 9. augustā Ventspilī Ghetto Games festivāla starptautiskajā turnīrā gan nācās samierināties ar ceturto vietu, jo ierindā varēja būt tikai Sandis Silavs, kurš laukumā devās kopā ar brāli Reno, Tomu Bitīti un Tomu Straudovski.

— Kādas ir tuvākās nākotnes ieceres?

— Esam LBAL čempioni, tādēļ nav šaubu par sadarbības turpināšanu. Protams, par profesionāliem basketbolistiem nekļūsim. Cerams, ka ar mūsu basketbola komandas starpniecību Kavendišs ir kļuvis nedaudz populārāks mūsu valstī. Pirms gada, viesojoties Latvijā, Marks devās uz vienu no populārākajiem naktsklubiem, taču par fanu uzmācību viņam nevajadzēja satraukties, jo Kavendišu atpazina tikai divi Francijas tūristi. Prieks, ka vismaz Cavendish basketbolisti sākuši sekot līdz riteņbraukšanas aktivitātēm.

Saistībā ar Kavendiša apavu un apģērbu sērijām pirms pagājušās sezonas aktualizējām arī savas komandas logo, papildinot stilizētos CVNDSH burtus ar basketbola atribūtiku. Marka karjeras augstākais punkts jau varētu būt aiz muguras, tādēļ nemaz tik nereāls nav sapnis par to, ka Kavendišs varētu klātienē vērot kādu mūsu komandas maču.