Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Latvijas 3×3 basketbola piramīda un Kolizejs

Pirms nepilniem diviem gadiem 3x3 basketbols kļuva par oficiālu olimpisko sporta veidu un pirmie medaļu komplekti tiks dalīti 2020. gada Tokijas olimpiskajās spēlēs. Latvijā šajā sporta veidā jau paspēts uzbūvēt gan piramīdu, gan Kolizeju. Par piramīdas virsotnes — Riga Ghetto izlases — vēsturisko triumfu Pasaules tūres šā gada pirmajā turnīrā aprīlī jau ziņoja gan televīzijas kanāli, gan ziņu aģentūras, bet sporta veida centru — Grīziņkalna Kolizeju — līdz šim vairāk iepazinuši aktīvie 3x3 basketbolisti un viņu atbalstītāji.

Lai arī vasaras olimpiskajās spēlēs tiek sadalīti vairāk nekā 300 medaļu komplekti, iespēja piedalīties un pretendēt uz šādām godalgām 3×3 basketbolā gan vīriešiem, gan sievietēm ievērojami palielinājusi jaunā sporta veida nozīmīgumu pasaulē, it īpaši valstīs ar basketbola tradīcijām. Olimpiskajā Tokijā astoņas valstsvienības startēs gan vīriešu, gan sieviešu turnīros, bet izšķirošā cīņa par braucienu uz Tokiju vēl priekšā.

Latvijas izlases bāzes komanda Riga Ghetto pašreiz pasaules rangā ieņem trešo vietu, piekāpjoties tikai Serbijas vienībām Liman un Novi Sad. Tomēr Starptautiskās Basketbola federācijas (FIBA) 3×3 basketbola Pasaules tūres gada pirmo turnīru Dohā (Katarā) uzvarēja tieši latviešu kvartets — Nauris Miezis, Artūrs Strēlnieks, Agnis Čavars un Kārlis Pauls Lasmanis.

10 GADI STARP MASKAVU UN DOHU

Pašreiz 33 gadus vecais BK Ķekava basketbolists Artūrs Strēlnieks bija viens no Latvijas 3×3 basketbola izlases dalībniekiem, kurš kopā ar Andreju Jansonu, Oskaru Rusmani un Raimondu Elbakjanu 2009. gadā Maskavā kaldināja vienu no pirmajiem mūsu valsts strītbola jaunāko laiku panākumiem — 3. vietu neoficiālajā pasaules čempionātā Moscow Open. Tobrīd sporta veids vēl tika dēvēts par ielu basketbolu, tieši maskaviešiem kļūstot par pirmajiem lielo starptautisko turnīru organizatoriem.

Interesanti, ka Artūram Strēlniekam pēc šī panākuma izdevās strauji mainīt karjeras ritējumu arī klasiskajā basketbolā, no Ķeizarmeža pārceļoties uz vienu no valsts basketbola flagmaņiem Ventspili. Pēc BK Ventspils vēl bija četras sezonas VEF Rīgā, izcīnot divus Latvijas čempionu titulus. Šosezon Strēlnieks kopā ar Nauri Miezi pārstāv LBL2 klubu Ķekava, bet abu prioritāte ir 3×3 basketbola pasaules kalendārs.

“Braucienu uz Maskavu atceros kā lielisku piedzīvojumu, jo 2009. gada Moscow Open bija viens no pirmajiem lielajiem starptautiskajiem ielu basketbola turnīriem. Bija ļoti spēcīga Ukrainas izlase, arī Krievijas komanda, atlētiskie amerikāņi, kurus mēs uzvarējām,” sarunā ar žurnālu Sports stāsta Artūrs Strēlnieks. “Šo nepilno 10 gadu laikā sporta veids ir palicis dinamiskāks, jo noteikumu maiņu rezultātā spēlē tagad daudz mazāk paužu. Toreiz pēc katra groza guvuma bija iespēja atvilkt elpu, jo laiks tika apstādināts un bumba no jauna ievadīta spēlē. Tagad ieviests dzīvās bumbas princips, kad spēli pēc zaudēta groza uzreiz turpina aizsardzībā bijusī komanda. Ja vēl pieskaita 12 sekunžu uzbrukuma laika nosacījumu, tad skaidrs, ka tā ir pavisam cita fiziskā slodze un intensitāte.”

— 3×3 basketbolā laukumā ir tikai seši spēlētāji, bet tiem seko divi tiesneši. Cik ļoti viņu darbība atšķiras no klasiskā basketbola?

— 3×3 basketbolā tiek pieļauta agresīvāka cīņa. Protams, ne kautiņi, bet notikumi laukumā ir skarbāki, ir iespējams apliecināt fiziskā spēka un sagatavotības pārākumu. 3×3 basketbols noteikti ir kontakta sporta veids, kurā svarīgi būt gatavam saskarsmei ar sāncensi, taču ļoti tiek sekots, lai pārsvars netiktu iegūts ar roku palīdzību, ar grūdieniem, ar sitieniem pa pretinieku rokām.

— Daudzi skatītāji teikuši, ka tavs spēles stils esot tieši piemērots 3×3 basketbolam.

— Man šāds basketbols ļoti patīk, taču vēl ir daudz jāmācās. Prieks, ka varu trenēties un spēlēt kopā ar Nauri Miezi, Kārli Lasmani, Agni Čavaru un Edgaru Krūmiņu, kuri izprot visas 3×3 basketbola nianses, jo spēles laikā katra kustība un virziens ir ļoti svarīgs. Saspēlētība Riga Ghetto ir gandrīz instinktu līmenī.

Ja komandā ir tik individuāli spēcīgi spēlētāji kā Miezis un Lasmanis, kuriem var pieplusot visu basketbolistu lielisko fizisko izturību un nerimstošo enerģiju, tad šāds savienojums kļūst par panākumu atslēgu. Protams, arī mēs nogurstam, pieņemam nepareizus lēmumus, kādā spēles situācijā noslinkojam, taču tik un tā šajā jomā esam pārāki par pretiniekiem.

— Kāds ir 3×3 basketbols pasaules augstākajā līmenī?

— 3×3 basketbols ir profesionāls sporta veids gan valstu izlašu līmenī, gan arī klubu komandu vidē, jo labākajiem spēlētājiem tiek piedāvāti labi apmaksāti līgumi, lai pārstāvētu komandu kādā no turnīriem, piemēram, Ķīnā. Pasaules tūres posmā Dohā pārsteidza filipīnieši, kuru divus kvartetus pavadīja ļoti liela delegācija — gan treneri, gan mediķi. Nav šaubu, ka tieši 3×3 basketbolam ir milzīgas attīstības iespējas, jo šis ir modernajām prasībām atbilstošs sporta veids. Varu pieminēt salīdzinājumu no cita sporta veida. Rallijs ir ļoti sena autosporta disciplīna, bet līdz ar rallijkrosa ieviešanu skatītāju interese par to kļuvusi daudz lielāka, jo tas ir daudz dinamiskāks sporta veids.

SPĒLĒTĀJS, TRENERIS, ORGANIZATORS

Lai arī oficiālais sporta veida nosaukums ir 3×3 basketbols, Latvijā to joprojām daudzi tradicionāli sauc par strītbolu, kāds arī par ielu basketbolu. Nosaukumam nav lielas nozīmes, jo basketbola spēlēšana formātā trīs pret trīs ir viens no valsts nacionālajiem sporta veidiem jau kopš Adidas Streetball pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados.

“Man tiešām liels prieks par to, ka 3×3 basketbols kļuvis par olimpisko sporta veidu, iegūstot papildu stimulu straujai attīstībai,” uzsver Valdis Razumovskis. Viņš ir ne tikai aktīvs turnīru dalībnieks, bet arī Salaspils strītbola organizators un sporta skolas treneris, kurš neliedz saviem audzēkņiem vasarā piedalīties turnīros. “Jau septiņus gadus organizēju Salaspils strītbola sacensības. Iepriekš šī bija vasaras izklaide, tagad jauniešiem dalība 3×3 basketbola turnīros var būt pirmais solis uz olimpiskajām spēlēm. Klasiskajā basketbolā nav nemaz tik viegli apliecināt sevi, kļūt pamanītam ārpus savas komandas, bet šeit ir demokrātiskāk — viss atkarīgs no paša un paša izvēlētajiem cīņu biedriem.

Neesmu to jaunatnes treneru vidū, kuri aizliedz saviem audzēkņiem vasarā spēlēt basketbolu uz asfalta. 3×3 basketbols palīdz pilnveidot spēlētāju individuālās prasmes, iegūt pārliecību par saviem spēkiem, nepiekāpību fiziskās cīņās par bumbu. Latvijas izlases nokļūšana Tokijas olimpiskajās spēlēs un dalība medaļu izspēlē noteikti kļūs par izšķirošo izrāvienu 3×3 basketbola attīstībā mūsu valstī.”

VISI CEĻI VED UZ KOLIZEJU GRĪZIŅKALNĀ

Strītbols vai 3×3 basketbols mūsu valstī spēlēts gan uz ielām Rīgas centrā, gan notikušas starptautiskas sacensības arī laukumā pie Brīvības pieminekļa, bet jau otro vasaru par sporta veida meku kļūs Grīziņkalna Kolizejs, īstenojot Ghetto Basket dibinātāja Raimonda Elbakjana sapni par pastāvīgu spēļu vietu, kuru nevajadzētu nojaukt uzreiz pēc konkrētā turnīra noslēguma.

2019. gada vasarā Grīziņkalnā notiks divi nozīmīgākie 3×3 basketbola turnīri. Pirmo reizi vēsturē Latvijai uzticēts sarīkot FIBA Eiropas kausa kvalifikācijas sacensības valstu izlasēm, pretendējot uz dalību finālturnīrā Debrecenā (Ungārija) no 30. augusta līdz 1. septembrim. Dalībnieku pulkā būs arī 2017. gada Eiropas čempioni un 2018. gada Eiropas otrā labākā valstsvienība Latvija. Klātienē būs iespēja vērot arī Latvijas sieviešu 3×3 basketbola izlases spēles.

Klubu komandu līmenī otro gadu pēc kārtas Ghetto Basket organizatori Latvijā uzņems FIBA 3×3 Pasaules tūres kvalifikācijas Challenger sacensības. Pirms gada pasaules 3×3 basketbola slavenības spēkiem mērojās Ventspilī, bet šoreiz nozīmīgais turnīrs notiks Rīgā 7. un 8. augustā. Sacensību pirmo divu vietu ieguvēji saņems ne tikai iespaidīgas naudas balvas, bet arī iespēju piedalīties Pasaules tūres posmā Lozannā (Šveice) 23. un 24. augustā.

Otru ceļazīmi uz Pasaules tūri Grīziņkalnā izspēlēs 15. augustā, kad notiks Ghetto Basket Quest sērijas finālsacensības. No 16. maija līdz pat 8. augustam Pro grupas komandas ne tikai Rīgā, bet arī Ogrē, Valmierā, Krāslavā, Cēsīs, Saulkrastos, Alūksnē un Rēzeknē cīnīsies par iespēju startēt finālposmā, kura čempioni iegūs apmaksātu braucienu uz Pasaules tūres posmu Debrecenā (Ungārija) 27. un 28. augustā.

Ne tikai Pro grupas komandām šovasar būs iespēja piedalīties daudzos un dažādos turnīros, bet arī jebkuram citam trio vai kvartetam. 13. maijā Grīziņkalnā sāksies Ghetto Basket 11. sezona, kuras kalendārā iekļauti 23 turnīri, piedāvājot iespēju sacensties sieviešu, amatieru, kā arī sešu vecuma grupu jauniešu komandām, sākot no U-11 (2008. g. dz. un jaunāki) līdz pat U-16 vecumam (2003. g. dz. un jaunāki). Čempionu kronēšana notiks 22. un 29. augustā Grīziņkalna Kolizejā.

Savukārt 18. maijā otro sezonu uzsāks Baltijā trešais lielākais 3×3 basketbola seriāls A7 tūre, kurā apvienojušās Ķekava, Iecava un Bauska. Protams, arī citās Latvijas pilsētās un apdzīvotās vietās notiks vairāk vai mazāk lokāli 3×3 basketbola turnīri. Statistika liecina, ka 2018. gadā FIBA starptautiskajā kalendārā tika reģistrēti 99 turnīri Latvijā, šādi katram spēlētājam vācot pasaules ranga individuālos punktus, kā arī palīdzot arī valstij kopumā pasaules konkurencē.

FIBA 3×3 basketbola visu turnīru kalendārs, iekļaujot arī turnīrus gan Latvijā, gan Lietuvā un Igaunijā, atrodams sacensību vietnē https://play.fiba3x3.com/.

 

3X3 BASKETBOLA NOZĪMĪGĀKIE TURNĪRI LATVIJĀ

13. maijs (Rīga) Ghetto Basket. Rīga #1. Ticket to Moscow Challenger

16. maijs (Rīga) Ghetto Basket. Rīga #2. Quest Stop

23. maijs (Rīga) Ghetto Basket. Rīga #3. Ticket to Lipik Challenger

25. maijs (Ogre) Ghetto Basket. Ogre. Quest Stop

30. maijs (Rīga) Ghetto Basket. Rīga #4. Quest Stop

6. jūnijs (Rīga) Ghetto Basket. Rīga #5. Quest Stop

13. jūnijs (Rīga) Ghetto Basket. Rīga #6. Quest Stop

15. jūnijs (Valmiera) Ghetto Basket. Valmiera. Quest Stop

20. jūnijs (Rīga) Ghetto Basket. Rīga #7. Quest Stop

29./30. jūnijs (Rīga) FIBA Eiropas kausa kvalifikācija izlasēm

29./30. jūnijs (Rīga) Ghetto Basket. Rīga #8. Quest Stop

4. jūlijs (Rīga) Ghetto Basket. Rīga #9. Quest Stop

6. jūlijs (Daugavpils) Ghetto Basket. Daugavpils. Ticket to Riga Challenger

13. jūlijs (Ventspils) Ghetto Basket. Ventspils. Ticket to Riga Challenger

18. jūlijs (Rīga) Ghetto Basket. Rīga #10. Quest Stop

20. jūlijs (Krāslava) Ghetto Basket. Krāslava. Quest Stop

21. jūlijs (Cēsis) Ghetto Basket. Cēsis. Quest Stop

25. jūlijs (Rīga) Ghetto Basket. Rīga #11. Quest Stop

27. jūlijs (Saulkrasti) Saulkrastu kokteilis. Quest Stop

1. augusts (Rīga) Ghetto Basket. Rīga #12. Quest Stop

3. augusts (Alūksne) Ghetto Basket. Alūksne. Quest Stop

4. augusts (Rēzekne) Ghetto Basket. Rēzekne. Quest Stop

7./8. augusts (Rīga) Ghetto Basket Rīga Challlenger

8. augusts (Rīga) Ghetto Basket. Rīga #13. Quest Stop

15. augusts (Rīga) Ghetto Basket. Rīga #14. Quest Final

22. augusts (Rīga) Ghetto Basket. Rīga #15. Fināls U12, U14, U16

29. augusts (Rīga)       Ghetto Basket. Rīga #16. Superfināls

Renārs Buivids
Renārs Buivids