Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Latvijas futbola tūkstoši

Šī vasara aizrit futbola zīmē. Kamēr visa uzmanība pievērsta pasaules futbola lielmeistaru cīņām Brazīlijā, tepat Latvijā tūkstošiem cilvēku izdzīvo savas futbola kaislības. Par masveidības trūkumu mums nav jāsūdzas, jo tiek rēķināts, ka jauniešu sacensībās vien piedalās vairāk nekā desmit tūkstoši bērnu. Plaša ģeogrāfija ir arī valsts meistarsacīkšu trijās līgās.

NĀKOTNES CERĪBAS

Latvijas jauniešu čempionāta četrās jaunākajās vecuma grupās (no U-9 līdz U-12) bērni spēlē 8 pret 8, vispirms aizvadot sacensības reģionos, bet tad labākās komandas tiekas finālturnīrā. Savukārt piecās vecākās vecuma grupās jau risinās tradicionāls Latvijas čempionāts vienā vai divās līgās. Jauniešu mačos vadošajās lomās ir jau ierastie futbola centri — JFC Skonto akadēmija (sezonas vidū skontieši ir līderi visās četrās Latvijas jauniešu čempionāta vecākajās grupās), BFC Daugavpils, FK Liepāja, Ventspils OC, bet dažādās vecuma grupās par godalgām cīnās arī SK Babīte/FK Tukums-2000, Rīgas JDFS Alberts un Rīgas Futbola skola.

Ļoti interesants pasākums ir Latvijas Zēnu futbola festivāls, kur spēkiem mērojas mūsu labāko jauniešu klubu paši jaunākie futbolisti. Šajās sacensībās, kas tradicionāli notiek Salacgrīvā, katru klubu pārstāv četras komandas jaunākajās vecuma grupās (no U-9 līdz U-12). Pavisam sacenšas 18 klubi, kas pēc spēka sadalīti trīs grupās pa sešiem katrā, izspēlējot riņķa turnīru. Šogad labāko sešniekā triumfēja FK Liepāja (20 spēlēs izcīnīts 41 punkts), pavisam nedaudz apsteidzot FK Tukums-2000/TSS un BFC Daugavpils jaunos futbolistus. Vēl A grupā vietu nosargāja Šitika FS un Rēzekne, bet elites grupa būs jāpamet JFC Skonto, kura vietu nākamgad ieņems B grupas uzvarētāji Rīgas Supernova.

Vēl viens interesants jaunatnes futbola projekts ir LMT Futbola akadēmija, kuras ietvaros notiek reģionālo izlašu turnīri un talantu skates. Šis projekts darbojas jau trešo gadu, bet šogad tajā piedalās 1999., 2000. un 2001. gadā dzimuši spēlētāji. Par centrālo pasākuma norises vietu visas sezonas garumā ir kļuvis LFF mācību un treniņu centrs Staicelē. Piecu reģionālo izlašu dalībniekus katrā reģionā izvēlas attiecīgo reģionu treneri. Pēc turnīriem katrā vecuma grupā arī tiek noteikta simboliskā Latvijas izlase. Šogad pirmo reizi notika arī atsevišķa talantu skate vārtsargiem. Par LMT futbola akadēmijas galveno treneri apstiprināts bijušais Latvijas valstsvienības uzbrucējs Aleksandrs Jeļisejevs.

VIRSLĪGAS KĀZUSI

Mūsu futbola piramīdas augšgalā atrodas Latvijas virslīgas čempionāts, kur šogad risinās sīksta cīņa par medaļām. Diemžēl brīžiem dažādas problēmas atstāj ēnā aizraujošās sportiskās batālijas. Civilizētās futbola valstīs tas būtu neiedomājami, bet šogad virslīgā jau nav notikušas divas spēles kādas komandas neierašanās dēļ. Pirmajā jūnijā FC Jūrmala futbolisti neizmaksāto algu dēļ atteicās doties laukumā mačā ar FS METTA/LU, bet pagājušajā nedēļas nogalē Rīgas Skonto futbolisti tā paša iemesla dēļ atteicās braukt uz spēli Liepājā. Skaidrs, ka par tādu gājienu tiek piešķirts tehniskais zaudējums, bet atkārtota pārkāpuma gadījumā komanda tiek izslēgta no čempionāta.

Pēdējā laikā gan atkal parādījusies informācija, ka FC Jūrmala, kas čempionātā stabili atrodas pēdējā vietā, ir atrisinājusi savas finansiālās problēmas, tāpēc jau tuvākajā laikā plāno pastiprināt sastāvu ar jauniem spēlētājiem, kā arī nākamnedēļ doties uz treniņnometni Austrijā.

Skontosituācija ir nopietnāka, jo naudas problēmas klubam ir jau kopš pagājušās sezonas. Eiropas Futbola federāciju savienība (UEFA) parādu dēļ jau izslēdza Latvijas titulētāko klubu no Eirokausiem, bet LFF aizliedza Skonto reģistrēt jaunus spēlētājus. Interesanti, ka neatkarīgi no milzīgajām finansiālajām problēmām sezonas pirmajā pusē futbola laukumā Tamaza Pertijas trenētā komanda demonstrē kvalitatīvu sniegumu, pārliecinoši izvirzoties čempionāta līderpozīcijās — pirmajās 18 spēlēs Skonto nopelnīja 46 punktus, par piecām acīm apsteidzot tuvākos sekotājus FK Ventspils. Jūnija sākumā gan Skonto rindas pameta uzbrukuma līderis Valērijs Šabala, kurš karjeru turpinās vienā no spēcīgākajiem Beļģijas klubiem Club Brugge, taču šogad Skonto uzbrukumā uzspīdējis jauns talants — deviņpadsmitgadīgais Vladislavs Gutkovskis ar 15 gūtajiem vārtiem ir čempionāta rezultatīvākais spēlētājs. Ja Skonto neatrisinās savas naudas problēmas, tad gan iespējams, ka vadošie spēlētāji var sākt pamest komandu, sagraujot cerības uz čempionu titulu.

Čempionāta sākumā gan šķita, ka šosezon ārpus konkurences būs pagājušā gada čempioni FK Ventspils, kas turnīru sāka ar 12 uzvaru sēriju, taču jūnijā ventspilnieku mehānismā kaut kas salūza, un Jurģa Pučinska trenētā vienība sešus mačus pēc kārtas nespēja tikt pie uzvaras, piedzīvojot četrus zaudējumus. Atšķirībā ko konkurentiem Skonto, ventspilniekiem ir iespēja pastiprināt sastāvu, ko viņi arī izmanto, pagājušajā nedēļā noslēdzot līgumu ar pieredzējušo 33 gadus veco liepājnieku uzbrucēju Ģirtu Karlsonu, kura rēķinā Latvijas meistarsacīkstēs ir 107 gūti vārti, bet kopš pagājušā gada viņš izmēģināja laimi Indonēzijas un Baltkrievijas čempionātos.

Ļoti interesanta cīņa risinās arī par trešo vietu, uz ko pretendē trīs komandas — Daugavpils Daugava, FK Jelgava un FK Liepāja. Patīkams pārsteigums ir liepājnieku iesaistīšanās cīņā par medaļām, jo pēc Liepājas metalurga bankrota jaunais pilsētas klubs tika veidots ar lielu uzsvaru uz vietējiem jauniešiem. FK Liepāja rēķinā jau ir skaistas uzvaras pār Skonto un FK Ventspils, taču jūnija otrajā pusē liepājnieki iekļuva neveiksmju joslā, divu nedēļu laikā piedzīvojot četrus zaudējumus pēc kārtas. Liepājnieku rindās īpaši jāizceļ deviņpadsmitgadīgais Jānis Ikaunieks, kura rēķinā ir jau 14 vārtu guvumi.

Savukārt FK Jelgava savu lielo uzvaru šogad jau ir guvusi, izcīnot Latvijas kausu, kur finālā pēcspēles 11 m sitienu sērijā tika svinēta uzvara pār Skonto. Drīz pēc kausa triumfa jelgavniekiem gan nācās šķirties no galvenā trenera Vladimira Beškareva, kuram turpināt darbu neļāva veselības problēmas. Beškareva vietu ieņēma ilggadējais Latvijas valstsvienības kapteinis Vitālijs Astafjevs, kura vadībā FK Jelgava čempionātā astoņos mačos vēl nav izjutusi zaudējuma rūgtumu (četras uzvaras un tikpat neizšķirtu).

Pirms čempionāta visaugstākā kaluma godalgu tīkotāju vidū tika minēts arī Jūrmalas Spartaks, taču pagalam neveiksmīgais sezonas starts Spartakam neļauj nopietni cerēt pat uz trešo vietu. Jūrmalas klubā gan lielisku sniegumu demonstrē Latvijas izlases uzbrucējs Edgars Gauračs, kurš arī tika atzīts par jūnija labāko čempionāta spēlētāju.

PIRMĀS LĪGAS ĢEOGRĀFIJA

Gandrīz ekvators ir sasniegts arī Latvijas čempionāta pirmajā līgā, kur šogad sacenšas 16 komandas. Pēc 14 spēļu kārtām pārliecinošā vadībā atrodas Rēzeknes vienība, kas izcīnījusi 13 uzvaras, tikai reizi spēlējot neizšķirti. Līderu rindās izcilu rezultativitāti demonstrē Guntars Silagailis, kurš guvis 28 vārtus. Tā turpinot, Silagailim ir visas iespējas pārspēt Aleksandra Čekulajeva pirmās līgas rezultativitātes rekordu, kurš 2007. gadā FK Auda sastāvā guva 51 vārtus.

Rēzeknieši vienīgos punktus zaudēja izbraukuma spēlē ar tuvākajiem konkurentiem no Gulbenes, kas beidzās bez vārtu guvuma. Jāpiebilst, ka šajā čempionātā arī FB Gulbene vēl nav izjutusi zaudējuma rūgtumu, taču gulbenieši jau trīs reizes spēlējuši neizšķirti, tādā veidā atpaliekot no līderiem par četriem punktiem. Kā jau ierasts, ceļazīmi uz virslīgu iegūs pirmās līgas uzvarētāji, bet otrās vietas ieguvējiem būs jāaizvada pārspēles ar virslīgas priekšpēdējo komandu. Izredzes uz otro vietu nav zaudējušas arī FK 1625 Liepāja, Rīgas Futbola skola, Valmiera Glass un varbūt arī FK Auda.

Atgādināšu, ka šogad pirmajā līgā vairs nepiedalās virslīgas klubu dublieru komandas, kas aizvada savu atsevišķu turnīru. Tāpēc ir paplašinājusies pirmās līgas ģeogrāfija (klāt nākušas septiņas komandas no dažādām pilsētām), taču vadošajām un vājākajām komandām ir pārāk liela atšķirība meistarībā. Čempionātā jau piecas reizes fiksēti divciparu rezultāti (rekords tika fiksēts spēlē Pļaviņas — Gulbene 0:16), bet jo īpaši no kopējā ansambļa krīt ārā Pļaviņu komanda, kuras gūto un zaudēto vārtu attiecība runā pati par sevi — 5:102.

Latvijas čempionāta otrā līga ir sadalīta piecās reģionālās zonās. Visplašākā komandu pārstāvniecība ir Rīgas čempionātā, kur sacenšas deviņas vienības, ieskaitot arī FK Carnikava un Ogres Fortūnu. Galvaspilsētas mačos joprojām darbībā var redzēt arī bijušos Latvijas valstsvienības spēlētājus — Mihailu Zemļinski, Dzintaru Zirni (abi spēlē Dinamo Rīga), Mihailu Miholapu, Andreju Piedelu, Vītu Rimku (visi Monarhs-Flamenko). Austrumlatvijas čempionātā šogad piedalās astoņas komandas, Vidzemē — sešas, bet Kurzemē un Zemgalē sacenšas pa piecām vienībām. Visu zonu uzvarētāji iekļūst finālturnīrā, kur tad arī noskaidro otrās līgas čempionu, kas iegūst tiesības nākamgad pārstāvēt Latviju UEFA Regions Cup sacensībās (UEFA rīkotais amatieru komandu turnīrs).

Patīkami, ka šogad otrajā līgā ir pazuduši daži baltie plankumi — ir izveidotas komandas Talsos un Krāslavā. Tiesa, no 20 lielākajām Latvijas pilsētām valsts futbola meistarsacīkstēs nevienā līmenī nav pārstāvētas Cēsis, Sigulda un Bauska. Salīdzinot ar pagājušo gadu, otrajā līgā vairs nespēlē arī Aizkraukles un Alūksnes vienības.

Pilnā sparā rit arī Latvijas kausa izcīņa, kur šajā nedēļas nogalē tiks pabeigts otrais posms. Pirmajā posmā spēkiem mērojās otrās līgas komandas, tad labākajām no tām pievienojās pirmās līgas klubi, bet virslīgas pārstāvji cīņā iesaistīsies nākamajā kārtā — astotdaļfinālā.

Nevar nepieminēt arī par Latvijas Sieviešu futbola līgu, kur šogad piedalās septiņas komandas no piecām pilsētām — Rīga un Rēzekne pārstāvēta ar divām vienībām, bet vēl ir komandas arī no Liepājas, Olaines un Pļaviņām. Pārliecinoša čempionāta līdervienība ir Rīgas futbola skola, kas uzvarējusi pirmās astoņas spēles ar kopējo gūto un zaudēto vārtu attiecību 59:2.

 

LATVIJAS ČEMPIONĀTS

Virslīga

Skonto18 – 15 – 1 – 2 – 46:11 – 46

FK Ventspils 19 – 13 – 2 – 4 – 39:12 – 41

Daugava D. 20 – 12 – 4 – 4 – 29:22 – 40

FK Jelgava 20 – 9 – 8 – 3 – 33:20 – 35

FK Liepāja 18 – 10 – 1 – 7 – 36:29 – 31

Spartaks20 – 7 – 6 – 7 – 22:19 – 27

Daugava R. 19 – 6 – 2 – 11 – 19:32 – 20

BFC Daugavpils 20 – 4 – 4 – 12 – 16:32 – 16

FS METTA/LU 20 – 2 – 5 – 13 – 18:37 – 11

FC Jūrmala 20 – 1 – 3 – 16 – 15:59 – 6

Rezultatīvākie spēlētāji: Vladislavs Gutkovskis (Skonto) — 15, Jānis Ikaunieks (FK Liepāja) — 14, Edgars Gauračs (Spartaks) — 13, Ruslans Mingazovs (Skonto), Vladislavs Kozlovs (FK Jelgava) — 9.

Pirmā līga

Rēzeknes BJSS 14 – 13 – 1 – 0 – 65:7 – 40

FB Gulbene 14 – 11 – 3 – 0 – 62:5 – 36

FK 1625 Liepāja 14 – 10 – 2 – 2 – 37:12 – 32

Rīgas FS 14 – 10 – 1 – 3 – 49:12 – 31

Valmiera Glass14 – 10 – 1 – 3 – 52:17 – 31

FK Auda 14 – 9 – 1 – 4 – 35:17 – 28

SFK United 14 – 5 – 5 – 4 – 19:10 – 20

Preiļu BJSS 14 – 6 – 1 – 7 – 29:37 – 19

FK Tukums 2000 14 – 5 – 3 – 6 – 33:29 – 18

FK Jēkabpils/JSC 14 – 4 – 4 – 6 – 22:37 – 16

FK Ogre 14 – 4 – 2 – 8 – 28:23 – 14

AFA Olaine 14 – 3 – 2 – 9 – 22:52 – 11

JFK Saldus 14 – 3 – 0 – 11 – 18:49 – 9

FK Smiltene/BJSS 14 – 1 – 4 – 9 – 7:46 – 7

Salaspils 14 – 1 – 3 – 10 – 12:40 – 6

FK Pļaviņas DM 14 – 0 – 1 – 13 – 5:102 – 1

Otrā līga

Rīga

Rīnūži7 – 6 – 1 – 0 – 25:3 – 19

Caramba7 – 6 – 0 – 1 – 23:6 – 18

Monarhs-Flamenko7 – 5 – 2 – 0 – 17:6 – 17

RTU 7 – 3 – 2 – 2 – 13:10 – 11

RFS 8 – 2 – 2 – 4 – 18:15 – 8

FK Carnikava 8 – 2 – 2 – 4 – 12:21 – 8

DSVK Traktors 6 – 1 – 2 – 3 – 9:22 – 5

Dinamo Rīga7 – 0 – 2 – 5 – 7:19 – 2

Fortūna7 – 0 – 1 – 6 – 6:28 – 1

Vidzeme

FK Upesciems 6 – 4 – 1 – 1 – 21:14 – 13

Staiceles bebri6 – 3 – 2 – 1 – 12:7 – 11

FK Valka/Valmiera 6 – 3 – 2 – 1 – 18:13 – 11

FK Alberts 7 – 2 – 1 – 4 – 9:14 – 7

Riga United5 – 2 – 0 – 3 – 8:10 – 6

FK Ādaži 6 – 1 – 0 – 5 – 9:19 – 3

Austrumlatvija

Rēzeknes NBJSS 6 – 5 – 0 – 1 – 26:5 – 15

FK Kalupe 6 – 5 – 0 – 1 – 25:8 – 15

Kvarcs/Madona5 – 4 – 0 – 1 – 22:11 – 12

FK Krāslava 6 – 3 – 0 – 3 – 20:17 – 9

Balvu SC 4 – 2 – 0 – 2 – 13:13 – 6

SK Latgols/Ludza 5 – 1 – 0 – 4 – 16:25 – 3

Viesītes SS 5 – 1 – 0 – 4 – 6:19 – 3

FB Gulbene-2 6 – 1 – 0 – 5 – 5:35 – 3

Kurzeme

Kuldīgas NSS 4 – 3 – 1 – 0 – 16:6 – 13

FK Nīca 2 – 1 – 0 – 1 – 1:5 – 3

Grobiņas SC 1 – 0 – 1 – 0 – 2:2 – 1

Talsi/FK Laidze 2 – 0 – 0 – 2 – 4:6 – 0

Priekule/FK Bandava 1 – 0 – 0 – 1 – 0:4 – 0

Zemgale

Ozolnieku novads

JFC Dobele

Tukuma brāļi

AFA Olaine-2

Olaines FK

 

LATVIJAS KAUSS

Pirmais posms

1. kārta

Dinamo Rīga— DSVK Traktors 1:0

Rīnūži Riga United 7:2

FK Lielupe — Kuldīgas NSS 0:9

Priekule/FK Bandava — FK Nīca 2:1

Grobiņas SC — Fortūna 4:2

Monarhs/Flamenko— FK Alberts 2:0

GFA/ZellisStaiceles bebri 0:6

FK DobeleCaramba 0:2

2. kārta

FK Ādaži Dinamo Rīga 0:2

Balvu SC — Grobiņas SC 3:4

Caramba— SK Upesciems 3:2

Staiceles bebri— FC Marienburg 8:2

FK CarnikavaRīnūži 4:5 (papildlaikā)

Talsi/FK LaidzeMonarhs/Flamenko 1:8

Kuldīgas NSS — RTU 2:4

Ludzas NSS — Priekule/FK Bandava 2:3

Otrais posms

1. kārta

FK Ogre Dinamo Rīga 4:0

Staiceles bebri— FK Pļaviņas DM 5:0

Valmiera GlassFK/BSS — RTU 1:1

AFA Olaine — FK Tukums 2000/TSS 0:1

FK Smiltene/BJSS — JFK Saldus 4:0

Salaspils — Rīgas Futbols skola 1:4

FK Jēkabpils/JSC — FB Gulbene 1:4

SFK UnitedRīnūži 1:2

Preiļu BJSS — Caramba 2:1

Grobiņas SC — Priekule/FK Bandava 5:2

Rēzeknes BJSS — Monarhs/Flamenko w:0

FK 1625 Liepāja — FK Auda w:0

2. kārta (12./13. jūlijā)

Valmiera GlassFK/BSS — FK 1625 Liepāja

Preiļu BJSS — Rīgas Futbola skola

Grobiņas SC — FK Ogre

Rīnūži— FK Smiltene/BJSS

Staiceles bebri— FB Gulbene

FK Tukums 2000/TSS — Rēzeknes BJSS

Sieviešu līga

Rīgas FS 8 – 8 – 0 – 0 – 59:2 – 24

FK Liepāja/LSSS 8 – 6 – 0 – 2 – 68:11 – 18

VRS-Optimists-R6 – 4 – 0 – 2 – 18:12 – 12

FK Olaine/Cerība/46.vsk. 8 – 3 – 1 – 4 – 35:27 – 10

SK Progress BJSS-NOOK 8 – 2 – 1 – 5 – 13:53 – 7

FK Pļaviņas DM-VSS 8 – 2 – 0 – 6 – 10:25 – 6

SK Imanta 6 – 0 – 0 – 6 – 2:75 – 0