Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

LATVIJAS III OLIMPIĀDE Prieks Rīgai un Kurzemei

Basketbola turnīra izšķirīgās cīņas kļuva par vienu no Latvijas III olimpiādes sportiski emocionālās kulminācijas brīžiem. Aizraujošs trilleris ar laimīgu metienu grozā finālspēles pēdējās sekundēs, turklāt vēl mājinieku Liepājas komandas izpildījumā — kas var būt labāks par šo?! Prieks bija ne tikai liepājniekiem un sieviešu turnīra uzvarētājām — rīdziniecēm —, bet arī sudraba un bronzas laureātiem, kuriem turnīra gaitā izdevās stipri vien pakoriģēt tradicionālos priekšstatus par spēku samēriem Latvijas basketbolā.

VĒL JĀATROD ĪSTĀ NIŠA

Basketbolistu un citu sportspēļnieku attiecības ar lielajiem kompleksajiem sporta sarīkojumiem visos līmeņos allaž bijušas sarežģītas. Kādai zvaigznei olimpiskā ciemata gulta šķiet par cietu un ēdiens par liesu, kāda sporta veida starptautiskā federācija ierobežo olimpisko turnīru dalībnieku vecumu, kāda cita profesionālā līga savu spēlētāju vēlmi spēlēt olimpiskajos turnīros reizi četros gados tradicionāli izmanto kā šantāžas ieroci, lai piespiestu piekāpties strīdā par naudas lietām…

Latvijas olimpiādes sakarā kaislības ir klusākas, tomēr par basketbola pozicionēšanos īstas skaidrības nav. Valsts spēcīgākāskomandas pavasarī jau noskaidrotas Latvijas līgu finālspēlēs, un olimpiādes uzvarētāji prestiža ziņā tiem līdzās tomēr nevar nostāties. Gan pašmāju komandu dalībnieki, gan ārzemēs maizi pelnošie spēlētāji vasarā izbauda atvaļinājumu un jūlija sākumā tikai sāk gatavoties sezonai, būdami ne tajā labākajā sportiskajā formā. Jaunie talanti aizņemti daudzajās jaunatnes izlasēs, gatavojoties Eiropas čempionātiem. Turklāt — vai vispārējās tautu staigāšanas apstākļos viegli saprast, kuru pašvaldību kuram būtu loģiski pārstāvēt, ja cilvēks dzimis vienā Latvijas malā, basketbolu iepazinis citā, par meistaru izaudzis trešajā pilsētā, bet patlaban maizi pelna ceturtajā vietā?

Galu galā turnīra rīkotāji un komandu komplektētāji spiesti līkumot starp šiem daudzajiem objektīvajiem šķēršļiem, reizēm apmaldoties, bet reizēm liekot lietā pagalam neordinārus risinājumus. Piemēram, ventspilnieki trīs valstsvienības spēlētājus uz finālturnīru no izlases treniņnometnes izrāva pēc ilgām un sirsnīgām pārrunām ar Basketbola savienības pārstāvjiem. Liepājnieki, kuri pretendēja uz vairākiem pašu kluba U-20 izlases spēlētājiem, šoreiz pamatoti dabūja kurvīti no LBS, jo puiši jau mīņājās pie lidmašīnas trapa, lai dotos uz Eiropas čempionātu. Savukārt Rīgas sieviešu komandas vadītājs Ainārs Čukste, savā nodabā parūcis par slikto sacensību kalendāra koordināciju, ar savām meitenēm trijās dienās aizvadīja piecas spēles, izcīnot uzreiz divus titulus — Liepājā uzvarēja olimpiādē, bet Rīgā tika pie Baltijas kausa Latvijas U-18 izlases sastāvā…

CĒSU IZGĀŠANĀS, KANDAVAS AMBĪCIJAS

Jauno rīdzinieču triumfs visumā precīzi raksturo situāciju Latvijas sieviešu basketbolā. Runājot par kvalitāti, juniores vēl nepavisam nav sasniegušas meistarības kalngalus, taču, regulāri trenējoties, tik un tā ir labākas par mazliet pieredzējušākām amatierēm, kuras spēlēja citās komandās. Runājot par kvantitāti, komandas olimpiādei pieteica tikai 12 pašvaldības. Jaunatnes līgā meiteņu komandu pārstāvniecība gan ir kuplāka, taču lielākoties jaunākajās grupās. Kā paaugas, tā dodas uz Rīgu vai kur citur vēl tālāk pasaulē.

Interesanti, ka no šā duča viena komanda laukumā nemaz neizgāja, un šādi izgāzās Cēsis — pilsēta, kas aprīlī baudīja priekus par uzvaru Latvijas Sieviešu basketbola līgā. Skaidrojums vienkāršs — ar Cēsu komandas krusttēvam Krišjānim Kļaviņam raksturīgo vērienu pieteikumā tika ierakstīta vesela virkne Latvijas valstsvienības bijušo un esošo spēlētāju. Bet, kad izrādījās, ka zvaigznes negrib vai nevar pārstāvēt pilsētu, ar kuru reāla saikne bijusi tikai dažām, vietas palika tukšas, kaut arī Cēsu sporta skolā aktīvi darbojas meiteņu basketbola nodaļa.

Priekšsacīkstēs uzmanību piesaistīja arī Latvijas Sieviešu basketbola līgā (LSBL) rūdītās Daugavpils vienības zaudējums cīņā par vietu finālā ar Kandavas novada komandu, kuras sastāvā bija vairākas Kurzemē augušās Rīgas komandu un ASV augstskolu spēlētājas. Kandavnieces kļuva par galvenajām varonēm arī finālturnīrā, pusfinālā pagarinājumā ar 60:57 revanšējoties Ventspils vienībai par zaudējumu priekšsacīkstēs.

Pat finālā kurzemnieces turējās godam, tomēr Rīgas komandā sapulcēto jaunatnes izlašu spēlētāju trenētība darīja savu — 78:55 Rīgas labā. Savukārt cīņā par trešo vietu Ventspils komanda, kuras kodolu veidoja jaunās sieviešu līgas čempiones, negaidīti pārliecinoši ar 87:54 pārspēja LSBL ceturto labāko komandu — Liepāju.

KURZEME DOMINĒ, VIDZEME ATCERAS, RĪGA KLUSĒ

Vīriešu turnīrā masveidība bija iespaidīgāka — 29 komandas, tiesa, talsinieki laukumā neizgāja. Lielais dalībnieku skaits un sacensību norisei atvēlētais īsais laiks lika ķerties pie nežēlīgas formulas — no astoņām priekšsacīkšu grupām pusfinālam kvalificējās tikai uzvarētāji.

Šajā stadijā cīņas beidza divu basketbola centru pārstāvji. Valmieras komanda (5. vieta LBL!) izšķirošajā mačā savā laukumā ar 76:77 zaudēja Gulbenei, kas zem saviem karogiem bija iesaukusi vecos bukus no šīs pilsētas bronzas laikmeta sastāva — Raimondu Gabrānu, Pāvelu Veselovu, Artūru Brūniņu utt. Savukārt Rīgu iegāza nevēlēšanās saspringt, lai izmantotu vismaz daļu galvaspilsētas lielā potenciāla. Uz priekšsacīkstēm deleģētie jaunieši grupas turnīrā piedzīvoja sagrāvi pret Rēzeknes komandu (51:84) ar atraktīvo Žani Peineru priekšgalā. Savukārt pusfinālā nelielu pārsteigumu sagādāja Saldus komanda, kurā LBL 2 ceturto vietu izcīnījušajiem puišiem talkā bija devies Saldū augušais un vairākās Rīgas komandās spēlējušais Salvis Mētra. 96:92 pret Jelgavu un 82:76 pret Jūrmalu — konkurentus neglāba pat LBL 1. divīzijā gūtais rūdījums.

Uz finālturnīru divu pirmo olimpiāžu uzvarētāju — Ventspils komandu — pastiprināja valstsvienībā treniņus sākušie Mārtiņš Meiers, Artūrs Bērziņš un Mārtiņš Laksa, taču ar to izrādījās par maz. Pusfinālā mājinieki, kuru Lauvām talkā bija nākuši dzimušie liepājnieki Jānis Porziņģis un Mareks Jurevičus, iniciatīvu savās rokās saņēma jau pirmajās minūtēs un neatdeva līdz pašām beigām — 94:80. Otrajā pārī Gulbenes un Saldus komandu spēki bija līdzvērtīgāki un cīņa daudz dramatiskāka. Pamatlaika izskaņā uzvaru izraut varēja abas vienības, bet pagarinājumā pārsvars bija saldeniekiem — 109:99. Spēles varonis ar 40 gūtajiem punktiem — Salvis Mētra!

Pusfināli bija lieliski, bet fināldiena tos pārsita. Vispirms mačā par 3. vietu ventspilnieki pirmajā puslaikā iekrāja 12 punktu pārsvaru, ko Gulbenes basketbolisti dažās minūtēs likvidēja ar īstu precīzu trīspunktnieku krusu un turpinājumā iniciatīvu vairs neatdeva — 91:81 Gulbenes labā (bet ar vīriešu basketbolu Ventspilī ir gluži kā ar hokeju Padomju Savienībā — pat 20 zelta medaļas citos sporta veidos neatsver neveiksmi šajā disciplīnā). Uzvarētājiem 25 punktus un 11 atlēkušās bumbas guva Pāvels Veselovs, kurš karjeras labākos gadus nospēlējis Ventspilī…

Fnālā sižets gandrīz atkārtojās. Pirmajā puslaikā Liepāja ielika solīdu pamatu triumfam (41:29), bet otrajā Saldus ignorēja mājinieku favorītu reputāciju, panāca pretiniekus un vairākkārt jau izrāvās priekšā. Viss gan beidzās saskaņā ar rangu tabulu — pēdējā sekundē pa saldenieku groza stīpu lēkājošajai bumbai pirmais klāt tika Liepājas centrs Toms Leiteris — 74:72 Liepājas labā!

Gaviles mājiniekiem, bet nopietnas pārdomas rīkotājiem — kā izdarīt, lai šajās sacensībās snaudošo potenciālu iesaiņotu visiem saprotamā un interesantā formā. Jācer — nākamo četru gadu laikā izdosies tikt skaidrībā. „Iespējams, kaut ko mainītu olimpiādes termiņu pārcelšana mazliet agrāk vai, piemēram, klasiskā basketbola aizstāšana ar variantu 3 pret 3, ko FIBA cer padarīt par olimpisko disciplīnu līdzīgi bīčvolejbolam,” savus variantus piedāvā Basketbola savienības ģenerālsekretārs Edgars Šneps. Dzīvosim — redzēsim.

 

BASKETBOLS

Dāmas

Pusfināls: Rīga — Liepāja 79:45, Kandavas novads — Ventspils 60:57.

Par 3. vietu: Ventspils — Liepāja 87:54 (18:15, 37:31, 55:44).

Fināls: Rīga — Kandavas novads 78:55 (22:14, 39:26, 63:42)

Rīga (iekavās punkti finālspēlē): Sabīne Dukāte (19), Dita Rozenberga (15+14 atl.), Krista Brīdiņa (9), Katrīna Epnere (9), Agate Geka (8), Paula Tomsone (8), Ance Aizsila (6), Baiba Eglīte (2), Guna Lagzdiņa (2), Asnāte Fomina, Linda Pagrode un Paula Langina. Treneris: Ainārs Čukste.

Kungi

Pusfināls: Liepāja — Ventspils 94:80, Saldus — Gulbene 109:99 (pagarinājumā).

Par 3. vietu: Gulbene — Ventspils 91:81 (26:24, 35:47, 70:62).

Fināls: Liepāja — Saldus 74:72 (21:17, 41:29, 47:46).

Liepāja (iekavās punkti finālspēlē): Mareks Jurevičus (16), Jānis Porziņģis (15), Toms Leiteris (14), Mārtiņš Kravčenko (14), Artis Ate (10), Kristaps Miglinieks (3), Renārs Magone (2), Roberts Krūmiņš, Roberts Stumbris, Toms Fricbergs, Jēkabs Paipa. Treneris: Kaspars Mājenieks.