Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

LATVIJAS III OLIMPIĀDE Saldus Betmens — Salvis Mētra

Vienas vienīgas pozitīvās emocijas! Bez īpaša spiediena no malas nospēlējām par prieku sev un saldeniekiem. Milzīgs gandarījums, ka izdevās izcīnīt otro vietu — būs, ko atcerēties,” viens no Latvijas III olimpiādes basketbola turnīra galvenajiem varoņiem Saldus komandas līderis Salvis Mētra ar prieku atceras ne tikai divas izšķirošās dienas Liepāja, bet arī visu pusotru mēnesi ilgo spēļu ciklu.

SALDUS — RĪGA — LIEPĀJA — GULBENE — RĪGA

„Esmu īsts saldenieks — dzimis un audzis šajā pilsētā. Mācījos tur līdz astotajai klasei, kad basketbola skolas Rīga treneris Ziedonis Jansons atveda mani uz galvaspilsētu. Tagad esmu rīdzinieks, bet saikne ar Saldu nav zudusi,” stāsta Salvis.

Ātrais un centīgais aizsargs ar precīzo metienu no distances un prasmi sameklēt vājās vietas pretinieku aizsardzībā savulaik starp 1984. gadā dzimušajiem puišiem junioru vecumā bija viens no labākajiem Latvijā. Spēlējis Eiropas čempionātos U-18 un U-20 izlašu sastāvā, tiesa, nebūdams komandas līderis un allaž atstādams sajūtu, ka varēja būt vēl labāk. „Centīgs, atbildīgs, gaiša galva. Varbūt pat pārāk, jo reizēm laukumā mēdz domāt arī brīžos, kad vairs nav jādomā — vienkārši jāiet un jādara,” toreizējais junioru izlases galvenais treneris Varis Krūmiņš Salvī saskatīja labu potenciālu, ko vajadzēja prast attīstīt.

Pieaugušo basketbolā Mētra iekļāvās pamazām. Gads Policijas basketbola klubā, trīs gadi Baronā — viņš nebija starp izteiktajiem līderiem, tomēr ar katru sezonu spēra pussolīti uz priekšu. 2007. gada sezonu sāka ASK Rīga sastāvā, vairākos mačos veiksmīgi palīdzēdams komandas līderiem un izpelnīdamies trenera Ramūna Butauta uzslavas. Taču veiksmīgi aizsākto vienā mirklī aprāva nelaimīgs kritiens un smags savainojums, sezonas lielāko daļu izsvītrojot no Salvja karjeras, bet viņa uzvārdu — no Latvijas lielo cerību saraksta. Turpinājums bija piezemēts — divas paklusas sezonas Liepājas Lauvās, viena Jelgavas Zemgalē un neskaidras nākotnes perspektīvas.

PROFESIONĀLAIS AMATIERIS

2011. gada vasarā Salvis savu karjeru ievirzīja citā gultnē.

„Pēdējos trijos gados man ar klubiem nav bijusi pati labākā pieredze. Attiecības ar BK Zemgale, kur spēlēju pagājušajā gadā, jākārto tiesas ceļā, bet tas nebūs ātrs process. Vasarā vajadzēja pieņemt atbildīgu lēmumu — turpināt cerēt, ka basketbola laukumā viss iegriezīsies man labvēlīgā gultnē un izdosies tikt pie laba līguma ārzemēs vai meklēt labu darbu ārpus sporta. Izšķīros par labu otrajam ceļam, basketbolu atstājot tikai savam priekam.”

Basketbolā iegūtā pieredze un sakari noderējuši, uzsākot pārdošanas menedžera darbu veikalā B.a.l.l. Kopš pagājušā rudens Salvis ar dažāda sporta inventāra krājumiem regulāri sastopams lielo sporta sarīkojumu norises vietās. Taču ne tikai ar tiem. Viņa ieguldījums komandai Barons Kvartāls krietni palīdzēja LBL 2. divīzijas turnīra garo distanci veikt tikpat kā bez zaudējumiem, izpildot sezonas galveno uzdevumu — izcīnīt pirmo vietu. Vidēji spēlē laukumā pavadītas 30 minūtes, gūts 18,1 punkts, izcīnītas 7,2 atlēkušās bumbas un izdarītas 4,2 rezultatīvas piespēles.

„Biju pieradis vasarā normāli pastrādāt, ieliekot labu fizisko bāzi, jo sezonas laikā tas atmaksājas. Pāreja amatiera statusā šajā ziņā neko nemainīja. Gribēju būt labā formā, lai jebkurā brīdī varētu atsaukties interesantam darba piedāvājumam. Kad tāds nāca no Barona — ar prieku pieņēmu. Tas bija tieši tas, kas man vajadzīgs. Darbavieta mani ļoti atbalsta, savukārt kluba dēļ neradās problēmas darbā. Uz katru treniņu un spēli gāju ar prieku. Jā, tā nebija LBL virslīga, bet treniņi bija ļoti nopietni un mērķis — pirmā vieta — neļāva atslābt ne uz brīdi. Rudenī piedzīvotie divi zaudējumi pret BK VEF un Liepājas Lauvu otro komandu bija ļoti svētīgi. Zinām, kāpēc tā gadījās un kas jāizdara, lai kļūdas labotu. Secinājumi tika izdarīti, un vairāk neveiksmju nebija līdz pat sezonas beigām,” Salvis bija gandarīts par sezonā paveikto.

OLIMPISKĀ SUDRABA EMOCIJAS

Aicinājums Latvijas olimpiādes turnīrā pārstāvēt Saldu nācis sezonas beigās un pieņemts bez pārdomām. „Pirms astoņiem gadiem jau spēlēju Saldus komandā un izcīnījām trešo vietu, pirms četriem gadiem spēlēju kā liepājnieks. Interesants turnīrs, var satikt sen neredzētus čaļus — kāpēc ne?”

Saldus komandas kodolu veidoja puiši, kas visu sezonu kopā spēlēja LBL 2. divīzijā, kur finišēja ceturtajā vietā. Talkā aicināti Salvis Mētra un Juris Patmalnieks. Arī pats slavenākais saldenieks Jānis Blūms, taču viņam iekrājušās veselības problēmas un jaunais līgums vēl arī nav bijis noslēgts. „Jānis negribēja riskēt, bet atbrauca mums palīgā uz izšķirošo cīņu par iekļūšanu finālturnīrā ar Limbažu komandu. Sēdēja uz rezervistu soliņa un demoralizēja pretiniekus — sak’, ja komandai neveiksies, iešu laukumā. Beigās dažas minūtes uzspēlēja, bet tobrīd viss jau bija izšķirts.”

Saldenieku apetīte augusi turnīra gaitā. Vispirms grupā smagā cīņā izbraukumā pārspēti jelgavnieki, tad pagarinājumā uzvarēta Jūrmala. Finālturnīrā pusfinālā pagarinājumā Saldus basketbolisti pārspējuši Gulbenes komandu un 40 punktus iemetušais Salvis Mētra tūlīt pēc beigu signāla Betmena stilā uzlidojis uz sekretariāta galdiņa… Latvijas čempionāta mačos sekotu sankcijas, taču olimpiādē pozitīvas emocijas bija svarīgākas par noteikumu burtu.

„Pēc LBL 2 finālsērijas pats uzturēju formu, bet komandai pievienojos tikai spēlēs. Čaļi savā starpā jau bija labi saspēlējušies, bet neteikšu, ka man bija grūti iekļauties. Galvenais, ka visi bijām sanākuši kopā ar labām emocijām, uzmundrinājām cits citu, neko nepārmetām, ja kaut kas arī neizdevās. Cik redzēju, arī citās komandās bija līdzīga gaisotne. Otrā vieta — tas bija super! Prieks pašiem un visai pilsētai.”

Saldus komandas veiksmīgais sniegums mudina vaicāt pēc turpinājuma, bet šajā ziņā Salvis ir piesardzīgs: „Pēc četriem gadiem būs ceturtā olimpiāde, bet pagaidām dzīve ritēs pa vecam. Esmu vienojies ar Barona vadību par sadarbības turpināšanu. Atgriežamies LBL virslīgā, darīsim visu iespējamo, lai cīnītos par augstām vietām. Pērn bija solis atpakaļ, šogad jābūt diviem soļiem uz priekšu. Slodze būs lielāka, bet arī darbu nepametīšu. Būšu profesionālis gan laukumā, gan ārpus tā.”