Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Latvijas pludmales nevar apnikt

Latvijas pludmales volejbola vēstures pirmie ieraksti veikti pirms vairāk nekā 20 gadiem. Ar zelta burtiem tajā ierakstīti Saulkrastu kokteiļa turnīri, kuru pirmie čempioni oficiāli kronēti jau 1995. gadā. Izcilākos panākumus Saulkrastu smiltīs guvis Jānis Grīnbergs, no 1997. līdz 2007. gadam izcīnot sešus titulus. Šovasar 2007. gada labākais pāris Jānis Grīnbergs/Austris Štāls atgriezās Saulkrastos, lai godam cīnītos ar pašmāju labākajiem bīčvolejbolistiem.

Saulkrastu kokteiļa 21. turnīrs kļuva īpašs ar to, ka viens no 1996. gada čempioniem Ilgvars Ozoliņš atgriezās Saulkrastos kā viens no vadošajiem tiesnešiem, bet Grīnbergs un Štāls apliecināja, ka saņemtais īpašais uzaicinājums nav nepelnīta dāvana. 36 duetu konkurencē Grīnbergs/Štāls izcīnīja 13. vietu.

Starptautiskās karjeras laikā no 1997. gada līdz 2008. gadam Grīnbergs kopā ar vairākiem pāriniekiem (visbiežāk ar Andri Krūmiņu un Štālu) aizvadīja vairāk nekā 50 pasaules un Eiropas līmeņa turnīrus. Iespējams, ka 43 gadus vecais Grīnbergs mainītu kādu savulaik pieņemtu lēmumu, taču galvenais, ka joprojām pludmales volejbols sagādā prieku, bet pašmāju pludmales nodrošina atpūtas iespēju kopā ar ģimeni.

 

Jānis GRĪNBERGS

Dzimis           1971. gada 3. martā Rīgā.

AUGUMS, SVARS

Toreiz: 192 cm, 84 kg.

Tagad: 192 cm, 89 kg.

STATUSS

Toreiz: Nekad neesmu bijis profesionāls sportists. Divreiz man izdevās iekļūt Latvijas Olimpiskās vienības (LOV) sastāvā — vienu reizi ar Andri Krūmiņu un vienu ar Austri Štālu. Toreiz gan LOV darbības principi bija citādi, jo tikai martā tika apstiprināts budžets konkrētajai vasarai. Tad arī reāli varējām segt izdevumus par treniņnometnēm, kā arī saplānot vasaras izbraukumus uz tālākiem turnīriem. Prieks, ka kopš tā laika LOV darbība ir kļuvusi daudz profesionālāka. Protams, palīdzēja arī pašu piesaistītie atbalstītāji, taču finansējuma pietika izdevuma segšanai, bet ne stipendijām. Vienmēr paralēli esmu strādājis mēbeļu tirdzniecības veikalā. Pateicoties saprotošam priekšniekam, man bija iespēja paņemt atvaļinājumu uz pusgadu, lai rudenī atkal atgrieztos darbavietā.

Tagad:  Labprāt pludmales volejbolam atlicinātu daudz vairāk laika, taču pašreiz darbs Gigant veikalā un ģimene tomēr ir svarīgāki. Brīvajos brīžos priekam uzspēlēju pludmales volejbolu. Pēdējos 10 gados ar pārtraukumiem darbojos armijnieku sporta grupā. Gandrīz katru gadu Saulkrastu kokteiļa organizators Andris Vanags aicina mani atkal izmēģināt spēkus šajā turnīrā, taču tikai šoreiz beidzot izdevās saņemties. Tas tādēļ, ka šoziem līdz ar Beach Box pludmales volejbola halles atklāšanu iesaistījos Elkor līgas sacensībās. Ar vairāk vai mazāk regulārām aktivitātēm atguvu vismaz minimālu sportiskoformu. Līdz ar to vecās draudzības vārdā duetā ar Austri Štālu izmantojām iespēju iesaistīties Bigbank Saulkrastu kokteiļa pamatturnīrā. Paliku apmierināts ar spēli, būtu nepieciešams vēl nedaudz treniņu, lai izcīnītu kādu uzvaru vairāk.

ĢIMENES STĀVOKLIS

Toreiz: Precējies, dēls Valts

Tagad:  Civillaulībā, meita Diāna

FIZISKĀS SAGATAVOTĪBAS RĀDĪTĀJI

Toreiz: No LOV testiem atceros, ka mans vertikālais lēciens bija 78 centimetri. Līdz ar to lēciens blokā bija līdz 3,33 metriem. Uzbrukumā par kādiem dažiem centimetriem augstāks lēciens.

Tagad:  Pašreiz lēciena augstums varētu būt samazinājies par kādiem 15 centimetriem. Esmu palicis spēcīgāks, taču lēnāks. Tās arī ir lielākās grūtības pludmales volejbola laukumos. Smagu savainojumu nav bijis, tādēļ varu teikt, ka joprojām esmu labā fiziskajā formā.

VĒRTĪBAS

Toreiz: Ja sponsoru finansiālais atbalsts būtu pietiekami liels, lai varētu nodarboties tikai ar pludmales volejbolu, būtu gatavs būt tikai sportā, daudz vairāk trenēties. Toreiz nauda pietika tikai tam, lai sarīkotu kādu treniņnometni un izbraukātu sacensības. Nebija nekādas runas par stipendiju vai algu. Bez darba nevarēju iztikt. Tieši tāpēc mani abi ilglaicīgākie pārinieki Andris Krūmiņš un Austris Štāls vienmēr ziemā spēlējuši klasisko volejbolu, lai nopelnītu naudu visam gadam.

Tagad:  Ir iespēja būt labākam ģimenes cilvēkam nekā pirmajā laulībā, kur audzināju dēlu. Ja toreiz varēju atļauties būt egoistiskāks, jo daudz laika veltīju sportam, tad pašreiz esmu daudz vairāk kopā ar ģimeni, audzinot arī piecgadīgo meitu. Nevaru iedomāties, ka gandrīz katru dienu 12 stundas pavadītu ārpus mājām, strādājot un trenējoties. Līdz ar to šobrīd ģimene manā vērtību skalā noteikti ir pirmajā vietā. Ļoti interesanti ir vērot, kā aug meita. Iespējams, viņa kļūs par dejotāju, bet es labprāt sekmētu volejbolistes ceļu. Šobrīd varu pateikt tikai to, ka bumba viņai patīk!

MĒRĶI

Toreiz: Dalība olimpiskajās spēlēs mums bija visai tāls sapnis, taču bija vismaz divas iespējas pacīnīties par augstu vietu rangā. Pirmais mēģinājums bija pārī ar Andri Krūmiņu, taču toreiz plānus pajauca Krūmiņa Saulkrastu kokteiļa finālā gūtais pleca savainojums. Pēc tam kopā ar Austri Štālu visai sekmīgi krājām punktus, lai pretendētu uz dalību 2004. gada Atēnu olimpiskajās spēlēs, taču es Grand Slam posmā Šveicē salauzu rokas pirkstu. Tad arī apdzisa olimpiskās cerības.

Tagad:  Pašreiz vēl senioru pludmales volejbola sacensībās nav pietiekami lielas konkurences, jo 40+ vecuma grupā pat bez regulāriem treniņiem izdodas tikt pie tituliem. Atbalstu arī pašmāju turnīros izplatīto sistēmu, kad tiek spēlēts trīs pret trīs. Domāju, ka man nepatiks, taču klātienē pārliecinājos, ka tas ir īstais formāts senioriem. Vēl pavisam nesen kopā ar Normundu Linkēviču un Andri Grambergu uzvarējām vienās sacensībās. Līdz ar to mans pašreizējais mērķis ir atrast vairāk laika treniņiem, lai vēl vismaz kādus divus gadus aktīvi startētu turnīros.

INVENTĀRS

Toreiz: Toreiz spēlēšana notika ar šūtām ādas bumbām. To lidojuma ātrums bija lielāks nekā pašreiz. Daudz svarīgāka bija māka izpildīt servi lēcienā, jo tad bumba lidoja ātrāk un daudz grūtāk bija to uzņemt.

Tagad:  Tagad bumbas tiek izgatavotas no sintētikas. Bumbai ir daudz izteiktākas planēšanas īpašības. Lai arī bumbas lidojums ātrums ir mazāks, taču planējot tā nedaudz maina virzienu. Milzīgs progress noticis arī spēļu krekliņu jomā, jo pašreiz sublimācijas tehnoloģija ļauj izveidot jebkādus dizainus, nemazinot auduma elpojošo efektu.

PROBLĒMU RISINĀŠANAS METODES

Toreiz: Skaidrs, ka līdz ar pieredzi ir nākušas atziņas — savulaik attiecībās ar pāriniekiem esam bijuši pārāk asi. Pietrūka vēlmes izrunāt problēmas, iepriekš piedzīvotos saasinājumus. Iespējams, tieši tādēļ nav sasniegts kas vairāk. Jaunības maksimālisms spēlēja milzīgu lomu, tādēļ bija pārliecība par savu taisnību jebkurā situācijā. Nav šaubu, ka mums ar Andri Krūmiņu, kas arī bija maksimālists, toreiz pietrūka trenera padoma, skatījuma no malas.

Tagad:  Ļoti reti sporta laukumā rodas konflikti. Pieredzes ir pietiekami daudz, lai saprastu savas reālās iespējas un pieņemt arī neveiksmes, jo, piemēram, Saulkrastu kokteilī nebija pamata cerēt uz uzvaru pēdējā spēlē pret Haraldu Regžu un Armandu Āboliņu, kuri pašreiz ir pludmales volejbola profesionāļi.

LIELĀKĀ KĻŪDA

Toreiz: Tikai tagad varu izvērtēt to, ka maksimālā rezultāta sasniegšanai vajadzēja atrast kompromisu attiecībās ar Andri Krūmiņu. Toreiz pārāk daudz spēka veltījām viens otra kļūdu uzskaitīšanai, tajā pašā laikā neredzot savējās.

Tagad:  Vairs neesmu lielajā sportā, kur vienmēr ir bijis pārāk maz laika, lai pieņemtu pareizo lēmumu. Pašreiz visus lēmumus var labi izvērtēt, lai nepieļautu kļūdas.

LIELĀKĀ NEVEIKSME

Toreiz: Iespējams, par tādu varētu saukt nepiepildīto sapni par startu olimpiskajās spēlēs, kā arī iepriekš pieminētos savainojumus. Tomēr bijām pārāk tālu no šā mērķa, lai to pārdzīvotu vēl joprojām. Starptautisko turnīru aprite bija pietiekami saspringta, lai ilgi nedomātu par kādu zaudējumu.

Tagad:  Pašreiz zaudējumu neuzskatu par neveiksmi, jo pievēršu uzmanību tikai uzvarām.

LIELĀKĀ VEIKSME

Toreiz: Nozīmīgākos panākumus joprojām atceros! Eiropas Challenger līmeņa turnīros ar Andri Krūmiņu pa reizei biju pirmais un trešais, bet kopā ar Austri Štālu divreiz bijām uz bronzas pakāpiena.

Tagad:  Patiesu prieku sagādāja Saulkrastu kokteilī parādītais sniegums, jo mēs ar Austri nevaram viens otram kaut ko pārmest par paveikto. Līdz ar to šīs dienas Saulkrastos varu uzskatīt par savu veiksmes brīdi.

VAĻASPRIEKI

Toreiz: Savulaik sieva strādāja tūrismā, tādēļ centos izmantot iespēju apceļot dažādas interesantas vietas — kāpu kalnos Venecuēlā un pētīju tējas augšanu Šrilankā.

Tagad:  Skaidrs, ka šobrīd regulāri atrodam iespēju doties kādā izbraucienā uz ārzemēm, taču vairāk priekšroka tiek dota nevis eksotikai, bet kūrortiem. Tajā pašā laikā joprojām mani piesaista Latvijas pludmales. Lai arī piektdien un sestdien cīnījos Saulkrastu Jūras parka pludmales volejbola laukumos, jau svētdien atkal ar ģimeni devos uz pludmali, taču šoreiz atpūtas nolūkos.