Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Aktieris laivā

Zināms, ka daudzi aktieri ir labi sportisti, bet cik bieži profesionāli sportisti kļūst par labiem aktieriem? 19 gadus vecais kanoe airētājs Matīss Ozols studē prestižajā Latvijas Kultūras akadēmijas Jaunā Rīgas teātra (JRT) kursā. Jelgavnieks ir iedvesmojošs paraugs saviem pieciem brāļiem un piecām māsām, jo spēj sportista karjeru ar studijām apvienot tik augstā līmenī, lai saņemtu Latvijas Sporta federāciju padomes sporta stipendiju. Pateicoties starptautiskiem panākumiem, Matīss jau vairākus gadus ir Latvijas Olimpiskajā vienībā, un pērn no medaļas pasaules junioru čempionātā viņu šķīra sekunde…

Kad sazināmies ar Matīsu Ozolu, lai sarunātu interviju, viņš norāda, ka par iecerēto sarunu vispirms ir jāvienojas ar… režisoru Alvi Hermani (nevis ar treneri). Un tas nekas, ka runāsim par sportu — pie Latvijas teātra zvaigznes, kuras paspārnē JRT kursā mācās Matīss, kārtība dzelžaina visiem.

PANĀKUMU GARŠA

“Pirmajā reizē nācās izvēlēties starp basketbolu un mūzikas skolu, kad 3. klasē abus vairs nevarēju apvienot. Atceros pat vienas sacensības Ventspilī, kur savārījām ziepes, pēc tam vairs uz izbraukumiem mani neņēma,” ar smaidu iesāk Matīss. Kā jau mākslinieciskākai dvēselei, izvēle krita par labu mūzikas skolai, kur apgūta akordeona spēle. “Pēc mūzikas skolas absolvēšanas meklēju ko jaunu, jo nevēlējos saistīt savu dzīvi ar akordeonu. Draugs mani uzaicināja uz airēšanas treniņu. Domāju — ja nepatiks, mēģināšu ko citu…”

Pēc pirmās nedēļas treneris Matīsu varēja jau pieteikt airēšanas sacensībām. Nestabilajā kanoe laivā parasti vajag vismaz mēnesi trenēties, lai varētu nostartēt. “Trīs laivu konkurencē atbraucu trešais. Protams, tas bija lēns brauciens, un mans galvenais uzdevums bija noairēt taisni un neizkrist no laivas,” sešus gadus senus notikumus atceras Matīss. Iespēja uzkāpt uz pjedestāla talantīgajam jaunietim devusi panākumu garšu: “Kopš tā mirkļa es aizrāvos ar airēšanu.”

MEDAĻU TUVUMĀ

Matīss startē kopā ar Ansi Grišānu. Šīs sezonas mērķis Jelgavas divniekam bija sasniegt finālus un ielauzties TOP6 Eiropas un pasaules čempionātos junioriem vecumā līdz 23 gadiem olimpiskajā 1000 m distancē, ko neizdevās sasniegt. “Šīs bija sezonas svarīgākās sacensības,” atzīst Matīss.

Pirms gada Bulgārijā U-23 pasaules čempionātā Matīss un Ansis guva lielāko panākumu. Savā kroņa disciplīnā — 1000 m — finālā duets par nepilnu sekundi atpalika no bronzas medaļas, izcīnot 5. vietu. Pirms tam pusfinālā Matīss un Ansis finišēja pirmie. 2017. gadā duets uzvarēja B finālā, noslēdzot labāko desmitnieku. Vēl viens lielisks panākums gūts 2016. gada U-18 Eiropas junioru čempionātā, izcīnot 4. vietu 1000 m distancē.

SPORTS PALĪDZ TEĀTRIM

Interese par teātri Matīsam radusies 8. klasē. Pedagoģes Elīnas Apsītes vadībā Jelgavas Spīdolas ģimnāzijā piedalījies iestudējumā Vārnu ielas republika. Vidusskolas pēdējā gadā sācis regulāri apmeklēt teātri un nonācis pie pārliecības, ka jāmēģina iestāties aktieros, izturot 270 (!) pretendentu lielu konkurenci uz 18 vietām.

Matīss atzīst, ka pēc pirmā gada JRT kursā jūtas gan fiziski, gan garīgi spēcīgāks: “Disciplīna un sevis pārvarēšana — tas iemāca darbu un attieksmi pret apkārtējiem, kuri tevi atbalsta,” iegūtās īpašības teātra vidē raksturo talantīgais puisis. Savukārt kanoe airēšanā uztrenētais fiziskais rūdījums un lietu kārtība sportā palīdz teātra studijās.

Tāpat ir jābūt nesalaužamam uz ūdens. “Tas trakākais ir sevis pārvarēšana lielā vējā vai aukstumā. Lai cik traki laikapstākļi būtu — jāairē. Jo biežāk jāpārvar sevi, jo spēcīgāks kļūst raksturs. Nevar jebkurā brīdī izlēkt no laivas — vienmēr ir jātiek atpakaļ līdz bāzei.”

KAD ELPA AIZSITAS…

Protams, uz ūdens piedzīvojumi nav gājuši secen arī Matīsam. Visbiežāk laivu augšpēdus redzēsiet kopā ar jaunajiem airētājiem — pirmajos mēnešos laiva mēdz biežāk gāzties, pēc tam — retāk: “Man ir bijuši divi auksti atgadījumi. Pirmais — kad tikai piecus mēnešus biju trenējies. Oktobrī airēju vienatnē un apgāzos tālu no krasta. Tik aukstā ūdenī vēl nekad nebiju izpeldējies. Aizsitās elpa, un bez laivas centos peldēt uz krastu, taču kāds no krasta pakliedza, lai turos pie laivas. Kā mērkaķis apķēru laivu un atguvu elpu. Un ar kājām spirinājos līdz krastam…”

Cits aukstais gadījums piedzīvots pirms diviem gadiem janvārī. “Bija sniegs, mums jāairē 18 kilometri. Braucām četratā, bet katrs savā laivā, treneris ar motorlaivu aizmugurē sekoja. Treneris apstājās, bet mēs turpinājām airēt. Upīte kļuva šaurāka, un nepamanīju, ka zem ūdens bija iegāzies koks. Airis pret to atdūrās, un acumirklī apjautu, ka tūlīt ievelšos aukstajā upē…. Treneris veda mani ar slapjām drēbēm 30 minūtes motorlaivā uz bāzi,” Matīss atminas, kā vēl pēc tam nācies salt plānā jakā.

11 BRĀĻI UN MĀSAS

Matīsa vecāki ir aktīva dzīvesveida piekritēji — dodas izbraucienos ar velosipēdiem un regulāri ar visu kuplo ģimeni piedalās Skrien Latvija mačos. “Mamma ar bērniem rosās pa māju, tētis pelna ģimenei naudu, kā arī vadā mazos uz skolu, bērnudārzu un treniņiem. Apbrīnoju, kā viņi mūs spēj paciest un izaudzināt!” nosmej Matīs. “Es ļoti priecājos, ka nāku no tik lielas ģimenes. Tā ir īpaša kopības sajūta, brālība citam ar citu, esam kā komanda.” Matīss neslēpj, ka, augot ģimenē starp pieciem brāļiem un piecām māsām, par vecāku uzmanību ir jācīnās, un tas palīdz attīstīties: “Atnesu mājās zelta medaļu, un viņi uzslavē: tu esi malacis!”

Vaicāts, vai mērķis ir olimpiskais zelts, Matīss atbild: “Protams, ja tev nav mērķa iegūt visaugstāko, ķermenis netiecas uz to ar visu atdevi.”

 

Ansis Grišāns,

Matīsa pārinieks kanoe divniekā

“Viņš ir kā hameleons. Labi spēj pielāgoties jebkurai dzīves situācijai. Var just, ka mākslinieks — netradicionāli skatās uz lietām, ir atraisītāks, nesteidzīgāks un brīvāks nekā vairums cilvēku. Vienmēr ir, par ko parunāt. Interesanti ir Matīsu pavērot iesildoties, jo viņš izmanto arī teātra studijās iegūtās zināšanas — piemēram, elpošanas vingrinājumus. Draudzīgs un izpalīdzīgs.”

Sergejs Bobkovs,

Jelgavas kanoe airēšanas treneris

“Matīss ir unikāls. Viņam viss viegli padodas. Ja viņš nodarbotos ar citu sporta veidu, domāju — arī tad sasniegtu augstu līmeni. No dabas vai no vecākiem mantotas, bet viņam ir dota īpaša izturība un ūdens izjūta, ko nevar uztrenēt. Gan talantīgs, gan centīgs.”

 

Matīss OZOLS

Kanoe airētājs, Latvijas Kultūras akadēmijas students

Dzimis: 2000. gada 6. martā

Augums, svars: 190 cm, 86 kg

Izglītība: Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas absolvents, beidzis arī mūzikas skolu (akordeons), studē Latvijas Kultūras akadēmijas dramatiskā teātra Jaunā Rīgas teātra aktieru kursā

Ģimene: brāļi — Jēkabs (21 g.), Kārlis (14), Ernests (10), Gustavs (7), Druvis (tikko dzimis) —, māsas — Marta (16), Anna Marija (12), Austra (5), Rūta (3), Grieta (1). Visi Ozoli

Pirmais treneris: Sergejs Bobkovs

Lielākie sasniegumi: 5. v. U-23 PČ junioriem C2 1000 m (2018. g.), 10. v. U-23 PČ junioriem (2017. g.), 4. v. U-18 EČ junioriem C2 1000 m un 6. v. U-18 EČ junioriem C2 maratonā 19 km (2016. g.)

Vaļasprieki: lasīt, peldēt

Filma: 12 Angry men

Grāmata: F. Dostojevska romāns Idiots

Kristaps Zaļkalns
Kristaps Zaļkalns