Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

„Man nepietiek, es gribu vēl un vēl!”

Ar šādiem vārdiem un divām Eiropas Jaunatnes olimpiādes sudraba medaļām kaklā aizrautībai ļāvās mūsu komandā lielākās sensācijas autors peldētājs Jānis Šaltāns. „Es gribu vēl smagāk trenēties, lai beidzot būtu arī pirmais!”

Vai trenera ausij var būt vēl saldāki audzēkņa vārdi! Īpaši vēl šķietami tik monotonā sporta veidā kā peldēšana. Pats dubultais vicečempions protestē, ka šis sporta veids itin nemaz neesot garlaicīgs. Viņš skaidro, ka treniņi tajā nav tikai kilometru skaitīšana baseinā, ka nodarbības esot daudzveidīgas un interesantas, turklāt visai bieži tās notiekot ūdenī. Atliek vien piebilst, ka jau astoto gadu Jāni Šaltānu sporta skolā Rīdzene trenē Gaļina Broka, kura šogad tika atzīta par labāko Latvijas jaunatnes treneri.
Pirmajā sacensību dienā mūsu peldētāji lika noprast, ka jau Latvijā viņi nopietni domājuši par Trabzonu. Trīs sportisti, četri peldējumi un četri personiskie rekordi. Tiesa, ar tiem nepietika, lai kvalificētos fināliem. Vistuvāk labāko sešpadsmitniekam tika Vineta Mežaraupe, kura 200 m brasā izcīnīja 19. vietu. Divdesmitais tikpat garā peldējumā uz muguras finišēja Jānis Šaltāns, kuram līdz B finālam pietrūka mazliet vairāk par sekundi. Dmitrijs Suhušins vispirms izcīnīja 28. vietu 100 m brīvajā stilā, pēc tam 29. vietu 200 m kompleksajā peldējumā.
Otrajā — peldētāji atgriezās realitātē, kurā viņus no labāko sešpadsmitnieka šķīra cietas sekundes. „Meitenēm, lai iekļūtu olimpiādes finālā, jāpeld Latvijas rekorda tuvumā,” situāciju novērtēja treneris Germans Jakubovskis. Vineta Mežaraupe 200 m komplekso peldējumu veica personiskā rekorda ātrumā un izcīnīja 25. vietu. 27. —Dārta Eleonorai Dakse (100 m brīvajā stilā) un Vladislavs Pokorejevs (100 m tauriņstilā). Iļja Haritonovs 200 m brasā tika diskvalificēts par pāragru startu.
Trešajā — sākās Jāņa Šaltāna brīnumdarbi. Latvijas Jaunatnes olimpiādes pieckārtējais čempions tiek uzskatīts par labu sprinteri, it īpaši 100 m distancē uz muguras, kurā viņš pirms Trabzonas sacensībām Eiropas rangā bija astotais. Bet arī kraulā 198 cm garais Rīgas Angļu ģimnāzijas 10. klases audzēknis spēj būt gana ašs.
50 m distancē brīvajā stilā būtiska ir katra kustība. Mazākā neprecizitāte vai paviršība maksā sekundes simtdaļas, kuras šajā disciplīnā bieži nosaka medaļu īpašniekus. Tieši tāpēc treneri Jeļena Broka un Germans Jakubovskis pārlieku nesapriecājās, kad priekšsacīkstēs Jānis ar jaunu personisko rekordu sasniedza otro labāko rezultātu aiz krieva Jevgēņija Sedova, kaut gan latviešu peldētāja iekļūšana šādu sacensību A finālā vien jau bija sen neredzēts sasniegums.
Cīņa par medaļām beidzās tieši tikpat pārsteidzoši. „Pēc izniršanas pirmais īriens sanāca tīri raits, pēc pusdistances ar sānu redzi manīju, ka krievs aiziet prom, tad pēkšņi blakus parādījās īrs, un es sakodu zobus,” par savā karjerā līdz šim labāko un ātrāko peldējumu stāstīja Jānis Šaltāns, kurš atkal finišēja otrais aiz Sedova (22,98). Tikai tagad tas nozīmēja, ka latvietis izcīnījis olimpiādes sudraba medaļu (23,51), bronzu atstājot īram Braienam O’Salivanam (23,66).
„Liels paldies manai pirmajai klases audzinātājai Martai Štālai, kura visu mūsu klasi aizveda uz baseinu un jau pēc astotās nodarbības mani savā treniņgrupā uzaicināja Gaļina Broka, un šī medaļa ir kā pateicība viņai,” vēl gluži aizelsies klāstīja olimpiādes vicečempions. „Motivācija tagad ir, jācenšas vēl cītīgāk. Gribas tikt uz Riodežaneiro spēlēm.”
Savā iecienītajā 100 m peldējumā uz muguras Jānis turpināja kalt sudrabu, kamēr tas karsts. Priekšsacīkstēs viņš atkal finišēja ar jaunu personisko rekordu, kas bija otrs labākais rezultāts. Arī finālā olimpiādes un, iespējams, arī visas Latvijas garākais peldētājs (198 cm) rīkojās pēc iepriekšējās dienas scenārija. „Pirmajos 50 metros centos turēties līdzi līderim britam Natanam Teodorim, tad pirmais taisīt apgriezienu, jo esmu garāks, varu ātrāk izmest kājas uz priekšu un pēc garākas izejas virs ūdens iznirt viņam priekšā,” pēc sava otrā sudraba fināla peldējuma plānu atklāja Jānis. „Visu izdarīju pareizi, tomēr Natans ir izturīgāks, viņš jau divsimt metros kļuva par čempionu. Bet vienalga — ar savu rezultātu esmu ļoti apmierināts.”
Kā nu ne — Jānis Šaltāns ne tikai par divām sekundēm samazinājis savu personisko rekordu, bet arī, būdams jaunietis, labojis Latvijas rekordu. Mūsu valsts laikos nekas tāds neesot pieredzēts, norādīja treneris Germans Jakubovskis. „Viņš ir talantīgs un arī ļoti čakls puisis,” savu audzēkni īsiem vārdiem raksturoja Gaļina Broka.
Par čempionu kļuva Natans Teodoris (Lielbritānija) — 57,16, 2. Jānis Šaltāns (Latvija) — 57,43, 3. Jevgeņijs Sedovs (Krievija) — 57,66.
Vēl Vineta Mežaraupe izcīnīja 21. vietu 100 m brasā, Dārta Eleonora Dakse — 22. v. 200 m brīvajā stilā, Iļja Haritonovs — 24. v. 100 m brasā, Vladislavs Pokorejevs — 26. v. 200 m tauriņstilā, Dmitrijs Suhušins — 33. v. 200 m brīvajā stilā.
Galvenais, ka tagad mūsu peldētājiem ir lokomotīve, kas arī citus var raut ārā no pieticības.
Dainis CAUNE
Teksts un foto

Attēlā: Latvija, Lielbritānija, Krievija. Beidzot mūsu karogs arī peldēšanas mastā. 100 m peldējuma uz muguras pjedestāls — Jānis Šaltāns (sudrabs), Natans Teodoris (zelts), Jevgeņijs Sedovs (bronza)