Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Vēlreiz, bet nākamreiz…

Lai arī Londonā, izcīnot savu astoņpadsmito olimpisko zeltu, amerikānis Maikls Felpss kļuva par medaļām bagātāko (kopā 22) olimpieti vēsturē, zibens spožuma sensāciju XXX spēlēs sagādāja piecpadsmitgadīgā Lietuvas debitante Rūta Meilutīte, kura kļuva par olimpisko čempioni 100 m brasā. 50 m peldējumā brīvajā stilā viņai blakus uz starta stājās mūsu delegācijas jaunākā atlēte astoņpadsmitgadīgā Gabriela Ņikitina. Jaunus pērkona dārdus baltietes nesagādāja.

KĀ HOKEJS UZ ŪDENS

Arhitektoniski elegantais, bet konstrukcijā vienkāršais ūdens sporta centrs pat priekšsacīkstēs bija pārpildīts. Peldēšanas popularitāte šķita apbrīnojama. "Peldēšanu te skatās tāpat kā Latvijā hokeju — līdzjutēji auro, dzied un spiedz, patīkama atmosfēra," priecājās Uvis Kalniņš, kam no abiem mūsu peldētājiem olimpiskajās spēlēs nācās debitēt pirmajam.

Priekšsacīkstēs 100 m brīvajā stilā bija pieteikti 60 dalībnieki, no kuriem cīņu tālāk turpināt ļauts 16 ātrākajiem. Astoņpadsmitgadīgais valmierietis savā peldējumā bija viens no trijiem, kas līdz finišam vēl nebija ticis ātrāk par 50 sekundēm. Debitējot olimpiskajās spēlēs, latvietis beidzot to izdarīja, turklāt ar jaunu personisko rekordu (49,96).

"Gribējās arī Latvijas rekordu, bet lielākais mērķis izpildīts — tiku ārā no 50 sekundēm," Uvis jutās itin apmierināts par padarīto. "Fiziski biju gatavs, uztraucies gan biju par daudz. Diez vai pirms starta spētu uzsmērēt sviestmaizi. Tomēr karjerā augstākais punkts. Pēc tam ies uz leju? Nē, vēl uz augšu!" Uvis nekavējoties iebilst.

"Parasti spēka pietrūkst beigām, šoreiz spēkus izdevās sadalīt pareizāk. Ja ļautu peldēt vēlreiz, būtu ātrāk," atzina Uvis. "Turklāt neesmu rīta cilvēks, vakaros spēju būt par trim četrām desmitdaļām ātrāks."

Lietuvietes panākums iepriekšējā dienā iedvesmojis? "Likās jau, ka jāiet pensijā, ja 15 gados izcīna zelta medaļu…" smējās Uvis.

Ar 30. vietu olimpiskajās spēlēs Uvis Kalniņš 18. augustā lido studēt uz Misūri, ASV, kur mācības tiks apvienotas ar intensīviem treniņiem. "Jāsāk gatavoties Rio," paskaidroja peldētājs.

DZIĻĀKAIS UN ĀTRĀKAIS

Gabriela Ņikitina pirmo olimpisko pieredzi guva aizpērn, pirmajās Jaunatnes olimpiskajās spēlēs Singapūrā 50 m brīvajā stilā izcīnot 33. vietu. Lielajās spēlēs Londonā savā priekšpeldējumā viņa finišēja otrā septiņas sekundes desmitdaļas aiz olimpiskās čempiones brasā Rūtas Meilutītes un 73 dalībnieču konkurencē ierindojās 39. vietā. Arī lietuviete (22. rezultāts) tālākām cīņām nekvalificējās.

"Pirms starta nebija nekāda uztraukuma, ne no kā nebaidījos," pieredzes vērtību uzsvēra Gabriela. "Tāpēc arī varēju sasniegt šosezon labāko rezultātu. Esmu priecīga." Gabrielai tikai mazliet žēl, ka neesot izdevies labot pašai piederošo Latvijas rekordu. Jauno lietuviešu zvaigzni vaigā pirmo reizi ieraudzījusi, tikai izejot uz starta. Centusies turēt līdzi… Katrā ziņā ūdens Londonas olimpiskajā baseinā esot ļoti ātrs, jo "tas ir dziļākais baseins, kādā man nācies peldēt," paskaidroja Gabriela.

Ar Skype palīdzību olimpiskajā ciematā Gabrielu startam gatavojusi mamma Svetlana, kas pati bijusi izcila peldētāja. Meita atzīst, ka pēc rezultātiem tagad māti pārspētu, bet pēc sasniegumiem — ne. Mamma 18 gados Seulas spēlēs izcīnīja piekto vietu PSRS komandā 4×100 m stafetē un finišēja piecpadsmitā 100 m brīvajā stilā.

 

PELDĒŠANA

Dāmas. 50 m brīvajā stilā

1. Ranomi Kromovidžojo (Nīderlande) 24,05

2. Aleksandra Herasimeņa (Baltkievija) 24,28

3. Marlēna Veldheisa (Nīderlande) 24,39

4. Brita Štefena (Vācija) 24,46

5. Frančeska Halsela (Lielbritānija) 24,47

6. Terēse Elšammere (Zviedrija) 24,61

39. Gabriela Ņikitina (Latvija) 26,26

Kungi. 100 m brīvajā stilā

1. Neitans Edrians (ASV) 47,52

2. Džeimss Magnusens (Austrālija) 47,53

3. Brents Heidens (Kanāda) 47,80

4. Janiks Anjels (Francija) 47,84

5. Sebastians Vershirens (Nīderlande) 47,88

6. Sezārs Selu (Brazīlija) 47,92

30. Uvis Kalniņš (Latvija) 49,96