Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Ar savu sienu palīdzību

Latvijas hokeja izlasei ir lieliska izdevība ceturto reizi pēc kārtas piedalīties olimpiskajās spēlēs. Lai 2014. gadā aizbrauktu uz Sočiem, Latvijas hokejistiem nākamgad februārī Rīgā ir jāuzvar kvalifikācijas turnīrā, kur cīņā par vienīgo olimpisko ceļazīmi mūsu konkurenti būs Francijas, Kazahstānas un Lielbritānijas hokejisti.

Jauno laiku Latvijas izlases (neskaitot pirmās republikas laikus) statistika mačos ar šiem pretiniekiem ir vairāk nekā pozitīva — pasaules čempionātos vai olimpiskajās spēlēs 12 mačos izcīnītas deviņas uzvaras, fiksēti divi neizšķirti un piedzīvots tikai viens zaudējums. Mūsējie trīs reizes uzvarējuši katru no gaidāmajiem pretiniekiem, bet vienīgā neveiksme piedzīvota 2006. gadā Turīnas olimpiskajās spēlēs, kad pēdējā mačā Latvijas izlase negaidīti ar 2:5 zaudēja Kazahstānai. Vēl pa reizei esam spēlējuši neizšķirti gan ar britiem, gan frančiem — 1999. gadā pasaules čempionāta kvalifikācijas turnīrā Anglijas pilsētā Šefīldā mačā ar laukuma saimniekiem vārti tā arī netika gūti, bet 2001. gadā Soltleiksitijas olimpiādes atlases turnīrā Austrijas pilsētā Klāgenfurtē Latvijas izlase cīnījās neizšķirti 1:1 ar Francijas izlasi. Jāņem gan vērā, ka ar britiem oficiālos mačos vairs neesam tikušies no tā paša tālā 1999. gada, arī ar Kazahstānu kopš Turīnas mūsu ceļi vairs nav krustojušies, bet ar Franciju Latvijas izlase pēdējo reizi spēkiem mērojās 2009. gada pasaules čempionātā, svinot iespaidīgu uzvaru 7:1. Taču tā jau ir vēsture, februārī mūsu hokejistiem savs pārākums būs jāpierāda no jauna.

Lai spēlētu Rīgā, mūsu pirmajiem pretiniekiem Lielbritānijas izlasei jau bija jāpārvar viena atlases kārta — pagājušajā nedēļā briti triumfēja kvalifikācijas turnīrā Japānā, kur gan viņi vispirms bullīšos zaudēja Dienvidkorejai, bet tad apspēlēja Rumānijas un Japānas vienības. Lielbritānijas izlase gandrīz pilnībā ir sastādīta no britu klubu spēlētājiem. Mūsdienās grūti noticēt, ka Lielbritānijas hokejisti savulaik ir bijuši pat olimpisko čempionu godā — 1936. gadā Garmišpartenkirhenē. Pēdējo reizi gan olimpiskajā turnīrā britu hokejisti piedalījušies 1948. gadā, bet pasaules čempionāta elites grupā — 1994. gadā. Šogad pasaules čempionāta pirmajā divīzijā briti arī nospēlēja neveiksmīgi, savā grupā paliekot priekšpēdējā vietā aiz Slovēnijas, Austrijas, Ungārijas un Japānas.

Nopietnāks pretinieks Latvijas izlasei solās būt Kazahstānas izlase, kas gan šogad pasaules čempionātā Somijā piedzīvoja zaudējumus visos mačos, izkrītot no elites grupas. Kazahstānas izlases kodolu veido Kontinentālās hokeja līgas kluba Baris hokejisti, tāpat ir arī pārstāvji no citiem KHL klubiem. Kazahstānas izlase divas reizes piedalījusies olimpiskajā spēlēs — 1998. un 2006. gadā.

Pēdējā laikā sevi no labākās puses apliecinājuši Francijas hokejisti, kuri šogad pasaules čempionātā finišēja priekšā mums — devītajā vietā. Pavasarī Somijā Francijas izlase svinēja trīs uzvaras pār Kazahstānu (6:3), Šveici (4:2) un Baltkrieviju (2:1). Jāpiebilst, ka kopš 2008. gada franči jau piecus gadus ir noturējušies pasaules čempionāta elitē, bet olimpiskajās spēlēs Francijas hokejisti pēdējo reizi piedalījušies 2002. gadā. Francijas izlasē apmēram puse spēlētāju pārstāv pašmāju klubus, bet vēl pa kādam spēlētājam pelna iztiku Šveicē, Čehijā, Polijā, Somijā, Zviedrijā, Dānijā un Vācijā.

Lai gan uz papīra Latvijas izlase noteikti skaitās galvenā favorīte uz olimpisko ceļazīmi, mums nav pamata uz konkurentiem skatīties no augšas uz apakšu. Atcerēsimies, ka pavasarī pasaules čempionātā Latvijas izlase nespīdēja, pabeidzot turnīru ar trim sausiemzaudējumiem Norvēģijai, Dānijai un Zviedrijai. Rīgas Dinamo sniegums KHL čempionātā saviem līdzjutējiem arī rada daudz vairāk vilšanos nekā prieka, tāpat arī šogad ne ar ko īpašu neizceļas mūsu izlases spēlētāji citos KHL klubos.

Šosezon notikušas izmaiņas Latvijas izlases komandtiltiņā — par galvenā trenera kanādieša Teda Nolana palīgiem nozīmēts vēl viens kanādietis Toms Kūlens un bijušais Latvijas izlases uzbrucējs Aigars Cipruss. Pagājušajā nedēļā Latvijas izlase aizvadīja divas pārbaudes spēles ar Krievijas otro izlasi, abas reizes zaudējot ar vienādu rezultātu 1:3. Šajos mačos traumu dēļ nevarēja piedalīties Rīgas dinamieši Guntis Galviņš, Krišjānis Rēdlihs, kā arī vairāki citu KHL klubu pārstāvji — Lauris Dārziņš, Miķelis Rēdlihs un Oskars Bārtulis.

Latvijas hokejisti jau četras reizes piedalījušies olimpiskajās spēlēs. Mūsu hokeja olimpiskā debija notika vēl pirmās republikas laikā — 1936. gadā Garmišpartenkirhenē. Pēc valstiskās neatkarības atgūšanas Latvijas izlases pirmie divi mēģinājumi tikt uz olimpiādi bija neveiksmīgi — 1994. gada Lillehammeres olimpiādes atlasē Latvijas hokejistiem kāju priekšā pielika slovāki (1:7), bet pēc četriem gadiem uz Nagano mums neļāva aizbraukt baltkrievi (1:4). Latvijas hokeja atgriešanās uz olimpiskās skatuves notika 2002. gadā Soltleiksitijā, bet pēc tam mūsu hokejisti nepalaida garām arī Turīnas un Vankūveras olimpiskās spēles.

Diemžēl olimpiskais sapnis ir izsapņots Latvijas sieviešu hokeja izlasei, kas kvalifikācijas turnīrā Valmierā piedzīvoja trīs zaudējumus (Dānija — 1:4, Itālija — 0:3, Austrija — 2:3), paliekot pēdējā vietā. Ceļazīmi uz izšķirošo atlases kārtu no mūsu grupas izcīnīja Dānijas hokejistes.

 

OLIMPISKAIS KVALIFIKĀCIJAS TURNĪRS VĪRIEŠIEM

D grupa

Vācija

Austrija

Itālija

Nīderlande

E grupa

Latvija

Francija

Kazahstāna

Lielbritānija

F grupa

Dānija

Baltkrievija

Slovēnija

Ukraina

LATVIJAS IZLASE PĀRBAUDES SPĒLĒS AR KRIEVIJU

Vārtsargi:Edgars Masaļskis (Jugra, KHL), Māris Jučers (Rīgas Dinamo), Kristers Gudļevskis (HK Rīga)

Aizsargi:Jēkabs Rēdlihs, Arvīds Reķis, Oskars Cibuļskis, Kristaps Sotnieks (visi Rīgas Dinamo), Georgijs Pujacs (Avangard, KHL), Artūrs Kulda (Sibirj, KHL), Jānis Andersons (Kompanion, Ukraina), Māris Jass (Scorpions, Vācija)

Uzbrucēji:Mārtiņš Karsums, Raitis Ivanāns, Andris Džeriņš, Gints Meija, Miks Indrašis, Kaspars Daugaviņš, Māris Bičevskis, Roberts Bukarts (visi Rīgas Dinamo), Jānis Sprukts (CSKA, KHL), Vitālijs Pavlovs (Jokipojat, Somija), Ronalds Ķēniņš (ZSC Lions, Šveice), Roberts Jekimovs (SaiPa, Somija), Aleksejs Širokovs (Red Ice, Šveice), Kaspars Saulietis (Sokil, Ukraina), Mārtiņš Cipulis (bez kluba)

OLIMPISKAIS KVALIFIKĀCIJAS TURNĪRS SIEVIETĒM

Austrija — Itālija 7:0, Latvija — Dānija 1:4, Austrija — Dānija 0:1, Itālija — Latvija 3:0, Dānija — Itālija 3:1, Latvija — Austrija 2:3.

Dānija            3; 3; 0; 0; 0; 8:2; 9

Austrija 3; 2; 0; 0; 1; 10:3; 6

Itālija 3; 1; 0; 0; 2; 4:10; 3

Latvija 3; 0; 0; 0; 3; 3:10; 0