Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Ar slotu — uzmanīgi!

Siguldā ar tradicionālo Prezidenta kausa izcīņu, kurā kamaniņu braucēji sacenšas starta rāvienos, mūsu sportisti izgājuši uz jaunās sezonas cīņu takas. Pa to mūsu izlasi vadīs jauns galvenais treneris Kaspars Dumpis, jo pieredzējušais Pēteris Cīmanis, kura laikā tika iegūtas četras olimpiskās medaļas, komandtiltiņu atstājis.

Lai arī Kasparam Dumpim ir tikai 31 gads, viņš atbildīgā darbā nav iesācējs. Pēc Turīnas olimpiskajām spēlēm (17. vieta) un sporta gaitu beigšanas Kaspars strādāja Murjāņu sporta ģimnāzijā, vairākus gadus bija Starptautiskās Kamaniņu sporta federācijas (FIL) komandas treneris, daudzu un dažādu valstu sportistiem palīdzot gatavoties visatbildīgākajām sacensībām. Pēc 2012. gada sezonas Dumpis vadīja Latvijas junioru izlasi.

Kopš maija Kaspars Dumpis ir Latvijas izlases galvenais treneris. Šo amatu viņš uztver kā lielu godu un darba galarezultātu cer demonstrēt pēc četriem gadiem — nākamajās ziemas olimpiskajās spēlēs Korejā.

— Īstenosi seno teicienu par jaunu slotu?

— Ne šoreiz, jo gan treneri, gan izlase ir rīcībspējīga, un krasas izmaiņas šogad nav iecerētas. Jo vairāk tāpēc, ka, izņemot Mārtiņu Rubeni, ierindā ir visi Soču varoņi. Klāt nākuši tikai Riks Kristens Rozītis un Artūrs Dārznieks.

Turklāt es cenšos lēmumus pieņemt koleģiāli, jo visiem mērķis ir viens. Paļaujos uz tehnikas smalko pazinēju Sandri Bērziņu, Jāni Liepu, Aivaru Kalniņu, pārējiem kamaniņu braucēju treneriem, jo viņu pieredze ir milzīga.

Tiesa, nedaudz eksperimentējām (izņemot divniekus) fiziskās sagatavotības treniņos, izmantojām arī leģendārās vācu kamaniņu braucējas Gabijas Kolišas ieteikumus. Bet visvairāk es domāju par jaunu slieču iegādi, kas noteikti būs mūsu nākotnes uzdevums. Atšķirībā no skeletona un bobsleja, kur visiem sportistiem jāizmanto viens marķēts metāls, kamaniņu sportā katrs var meklēt savu slieču materiālu. Jau vairākkārt FIL tehniskajā komisijā ir runāts par vienādiem noteikumiem, bet tālāk par diskusijām vēl nav tikts. Tas dod priekšrocības lielajām valstīm, kurām pieejamas visdažādākās tehnoloģijas, kosmiskās ieskaitot.

Tomēr, balstoties uz mūsu speciālistu, kas ir arī entuziasti, aizrautību, tas ir šīs četrgades svarīgākais uzdevums — atrast konkurētspējīgu slieču materiālu.

— Februārī atjaunotajā trasē Siguldā notiks pasaules čempionāts kamaniņu sportā. Sporta vadība un līdzjutēji kā vienmēr būs ļoti prasīgi…

— Protams, man būtu vieglāk, ja čempionāts notiktu citur, jo savās mājās visi grib medaļas. Šo sezonas kulmināciju uztveru kā šīs ziemas kontroldarbu. Tas parādīs, vai ejam pareizajā virzienā.

Negribētos palikt bez godalgām. Tās nebūs viegli aizsniedzamas. Lai gan daudzi slaveni sportisti paziņojuši par sporta gaitu beigšanu, spēcīgo valstu līderiem tuvākā rezerve nepavisam nav vājāka.

— Par kuriem izlases braucējiem jūties visdrošāk?

— Kā tas apstiprinājies daudzu sezonu garumā, līderi ir brāļi Šici. Ceru, ka arvien stabilāki kļūs Pēteris Kalniņš un Oskars Gudramovičs. Viņi pietiekami ilgi ir lielajā sportā, lai tas realizētos daudz augstākās vietās. Vairāk divnieku izlases līmenī šobrīd nav, bet tas nenozīmē, ka tuvākajās sezonās tādi nevarētu izveidoties. Ir vairāki spēcīgi puiši, kuriem novēlu stipru garu un spēju koncentrēties lieliem mērķiem. Šajā nolūkā savā darbā esam iesaistījuši arī sporta psihologus.

Veselīga sāncensība valda vīriešu konkurencē. Ināram Kivleniekam un Kristapam Mauriņam laiks pakāpties krietni augstāk, jo turpat blakus ir jaunie — Riks Rozītis un Artūrs Dārznieks. Šobrīd viņi visi ir stipri līdzīgi.

Ne tik sparīgas ir mūsu meitenes — Elīzai Tīrumai un Ullai Zirnei šobrīd konkurences īsti nav, tāpēc var piezagties pašapmierinātība, kas sportā ir stipri skaužama īpašība. Ceru, ka tuvākajās sezonās konkurence augs, jo ir vairākas daudzsološas meitenes. Iespēju robežās dosim viņām iespējas sacensties augstākas raudzes sacensībās. Bez konkurences izjūtas progress nav iespējams.

Mēneša vidū dodamies uz treniņnometni Īglsā, kur 27. novembrī sāksies Pasaules kausa izcīņas pirmais posms.

— Kādus laikapstākļus gaidi februāra vidū pasaules čempionātā Siguldā?

— Ja varētu izvēlēties, tad mīnus 1 ⁰C, bez sniega, lietus. Mūsu slieces tādam laikam ir vispiemērotākās. Tomēr cīnīsimies jebkuros laikapstākļos. To apsolu!

 

PASAULES KAUSA IZCĪŅA KAMANIŅU SPORTĀ

1. posms 29.— 30. novembris Īglsa

2. posms 5.—6.decembris Leikplesida

3. posms 12.—13. decembris Kalgari

4. posms 3.—4.janvāris Kēnigzē

5. posms 17.—18. janvāris           Oberhofa

6. posms 24.—25. janvāris           Vinterberga

7. posms 31. janvāris—1. februāris Lillehammere

8. posms 21.—22. februāris Altenberga

9. posms un EČ 28. februāris—1. marts           Soči

PASAULES ČEMPIONĀTS

14.—15.februāris Sigulda

PASAULES ČEMPIONĀTS JUNIORIEM

16.—17. janvāris Lillehammere

EIROPAS ČEMPIONĀTS JUNIORIEM

30.—31. janvāris Īglsa