Ceturto reizi astoņniekā

Pasaules čempionātā Šveicē Latvijas hokeja izlasei ceturto reizi vēsturē izdevies iekļūt pirmajā astoņniekā. Turklāt Oļega Znaroka vadītā komanda atstāja ārpus ceturtdaļfināla turnīra rīkotājus šveiciešus, kā arī pirmo reizi vēsturē uzvarēja Zviedrijas izlasi.
Jau pirms čempionāta rakstījām, ka Latvijas izlasei ir laba izdevība pēc vairāku gadu pārtraukuma iekļūt ceturtdaļfinālā. Latvijas hokejisti piepildīja līdzjutēju cerības un grupu turnīrā sešos mačos izcīnīja četras uzvaras. Ja uzvaru pār Austriju (2:0) un Franciju (7:1) varēja paredzēt, tad panākumi mačos ar Zviedriju (3:2) un Šveici (2:1) bija patīkams pārsteigums. Turklāt abi panākumi tika izcīnīti dramatiskā cīņā, kur uzvarētāju noteikšanai bija nepieciešami pēcspēles metieni.
Par čempionāta galveno varoni Latvijas izlases rindās kļuva vārtsargs Edgars Masaļskis, kurš uzvarētajos mačos ar Zviedriju un Šveici demonstrēja brīnumainu reakciju. Pēc grupu turnīra 29 gadus vecais Masaļskis (atvairīti 189 no 203 metieniem, 93,10 procenti, vidēji spēlē 2,27 zaudēti vārti) čempionāta vārtsargu ranga tabulā ieņēma ceturto vietu aiz kanādieši Krisa Meisona, Andreja Mezina no Baltkrievijas un krieva Iļja Brizgalova. Mūsu izlases otrais vārtsargs Sergejs Naumovs laukumā tika tikai uz dažām minūtēm, mačā ar Zviedriju nomainot Masaļski uz pēcspēles bullīšu sēriju. Latvijas izlases galvenais treneris Oļegs Znaroks kopā ar vārtsargu treneri Mihailu Vasiļonoku izvilka pilno lozi, šajā turnīrtā uzticoties Masaļskim, lai gan Edgars pirmajā mačā ar ASV izlasi (2:4) pieļāva pāris kļūdas, kas maksāja vārtu zaudējumu. Lai gan daudzi paredzēja, ka nākamajā mačā vārtos stāsies Naumovs, Znaroks palika uzticīgs Masaļskim, kurš aizvadīja savu labāko čempionātu.
Par šo čempionātu labus vārdus gan pelnījuši visi Latvijas izlases spēlētāji, jo mūsu komandas galvenais trumpis ir komandas spēle, nevis atsevišķas spilgtas zvaigznes. Latvijas izlase lika uzsvaru uz spēli no aizsardzības, stingru disciplīnu un asiem pretuzbrukumiem. Aizsardzībā izcēlās aizsargu pāris Kārlis Skrastiņš un Krišjānis Rēdlihs, kuriem pēc grupu turnīra vienīgajiem no aizsargiem bija pozitīvs lietderības koeficients +3. Turklāt Krišjānis Rēdlihs guva svarīgus vārtus mačā ar Zviedriju, bet komandas kapteinis Skrastiņš palicis atmiņā arī ar lielisku spēli vārtos, kad mačā ar Austriju glāba komandu no vārtu zaudējumu, atvairot ripu uz vārtu līnijas.
Uzbrukumā šajā čempionātā īpaši izcēlās trijnieks Aleksandrs Ņiživijs – Herberts Vasiļjevs – Mārtiņš Cipulis, kuri guva pusi no komandas vārtiem. Grupu turnīrā Ņiživijam un Vasiļjevam bija pa septiņiem rezultativitātes punktiem, bet Cipulis ar četriem gūtiem vārtiem bija komandas labākais snaiperis. Jāpiebilst, ka 32 gadus vecais Ņiživijs izcēlās ar uzvaras vārtu guvumiem bullīšu sērijās pret Zviedriju un Šveici. Pirms čempionāta par triecienmaiņu tika uzskatīta Ģirts Ankipāns – Jānis Sprukts – Mārtiņš Karsums, taču viņi guva tikai divus vārtus. Nacionālās hokeja līgas kluba Tampabejas Lightning pārstāvis Karsums vairāk izcēlās ar agresīvu spēli – viņš mačos ar Zviedriju un ASV ar grūdieniem apmalē savainoja pretinieku spēlētājus. No spēles ārā nekrita arī abi pasaules čempionātu debitanti – 22 gadus vecais aizsargs Kristaps Sotnieks un deviņpadsmitgadīgais uzbrucējs Roberts Jekimovs.
Par čempionāta galveno pārsteigumu kļuva 2002. gada pasaules čempionvienības Slovākijas izlases neveiksmīgā spēle, kas jau otro gadu pēc kārtas netika ceturtdaļfinālā. Slovākus neglāba arī Rīgas publikas mīlulis Marsels Hosa, kurš gan ar pieciem punktiem kļuva par slovāku rezultatīvāko spēlētāju. Slovāku vietu ceturtdaļfinālā ieņēma Baltkrievijas izlase, kur spīdēja vārtsargs Andrejs Mezins. Savukārt Čehijas izlases sastāvā trīs mačos spēlēja Rīgas Dinamo vārtsargs Martins Pruseks.
Pēc šī turnīra vismaz uz gadu no augstākās līgas jāatvadās Vācijas un Ungārijas hokejistiem. Interesanti, ka pirms čempionāta vācieši Starptautiskās Hokeja federācijas izlašu ranga tabulā atradās pat vienu vietu augstāk par Latviju (11. pozīcija), bet Ungārijas izlase bija vienīgā komanda, kas sešos mačos neizcīnīja nevienu punktu.
Kristiāns GIRVIČS
Ekspertu viedoklis
Andrejs Maticins, Latvijas junioru izlases galvenais treneris:
Esmu patīkami pārsteigts par mūsu komandas spēli. Pateicoties veiksmei, izdevās sasniegt mērķi. Patika Latvijas izlases spēle taktiskajā ziņā, kā arī mūsu spēlētāju noskaņošanās spēlēm, cīņasspars. Tas ir ļoti svarīgi. Zviedrijas vai Krievijas izlasēs izceļas pirmie piecinieki, bet pārējie nav pārāki par mūsējiem. Tādā situācijā liela nozīme ir psiholoģijai. Latvijas izlases labākā spēle bija ar zviedriem. Labi, ka mūsējie nebaidījās spēlēt, nevis tikai visu laiku meta ripu ārā no savas zonas.
Latvijas izlases rindās labākais bija vārtsargs Edgars Masaļskis. Viņš uzlēca augstāk par savu galvu. No laukuma spēlētājiem nevēlos nevienu īpaši izcelt, jo mūsu spēks ir komandas spēle. Objektīvi vērtējot, mums nav tādu uzbrucēju, kas katrā mačā varētu gūt vārtus. Labi, ka uz izlasi tika uzaicināts junioru izlases uzbrucējs Roberts Jekimovs. Lai gan viņš netika laukumā visās spēlēs, Roberts guva vērtīgu pieredzi. Ja viņš tiks labās rokās, var izaugt par meistarīgu hokejistu. Patīk, ka Jekimovam ir laba izpratne par spēli. Tas ir galvenais, pārējais ir laika jautājums.
Gribētos, lai finālā tiktos Kanādas un Krievijas izlases. Tomēr hokejs ir neprognozējams, vienas minūtes laikā viss var mainīties un dažreiz ripa lido ne tur, kur gribētos. Kā vienmēr, labāko hokeju demonstrē lielais sešinieks (Krievija, Kanāda, Čehija, Zviedrija, Somija un ASV). Grupu turnīrā labāko iespaidu atstāja Kanādas izlase, kas demonstrēja stabilu, pārliecinošu spēli. Kanādiešu zaudējumam mačā ar Somiju nebija lielas nozīmes, jo kanādieši jau bija nodrošinājuši pirmo vietu grupā. Tomēr galvenie mači vēl tikai sākas.
Leonīds Beresņevs, bijušais Latvijas izlases galvenais treneris:
Neesmu pārsteigts par Latvijas izlases iekļūšanu ceturtdaļfinālā. Šādu iznākumu prognozēju jau pirms čempionāta. Tikai domāju, ka Latvijas izlase uzvarēs amerikāņus, nevis zviedrus. Pārējos mačos viss notika, kā prognozēts. Salīdzinot ar pārbaudes spēlēm Rīgā, lielas izmaiņas radīja mūsu amerikāņu (Mārtiņš Karsums, Jānis Sprukts) ierašanās. Viņi deva komandai uzvarētāju garu, varējām izveidot divas labas uzbrukuma maiņas. Mūsu galvenais trumpis ir saliedētība un cīņasspars. Latvijas izlasei gan vajadzētu uzlabot momentu realizāciju, jo izdevās daudz labu pretuzbrukumu, taču bieži tie palika neizmantoti. Manuprāt, izšķirošā nozīme bija mačam ar Zviedriju – ja mēs zaudētu, tad viss varētu pavērsties uz otru pusi, bet uzvara deva komandai labu impulsu. Neizdevās vienīgi spēle ar Krieviju, kur gan arī pirmajā periodā spēlējām ļoti labi, spējām noturēt pretinieku spiedienu, atbildējām ar asiem pretuzbrukumiem un vienubrīd pat pārņēmām spēles iniciatīvu. Diemžēl otrajā trešdaļā vairs nekas nesanāca. Varbūt pirmais periods radīja iespaidu, ka varam uzvarēt, sākām aizrauties ar uzbrukumiem, atkāpāmies no savas ierastās spēles, tāpēc četru minūšu laikā viss bija izšķirts. Pret favorītiem atspēlēties ir grūti.
Latvijas izlases galvenais varonis neapšaubāmi ir Edgars Masaļskis, kuram šis ir zvaigžņu čempionāts. Latvijas izlases iekļūšana ceturtdaļfinālā par 80 procentiem ir Masaļska nopelns. Viņam jau ir 29 gadi, tā kā jau bija laiks parādīt visu, uz ko spējīgs. Protams, vienatnē nevar neko izdarīt. To pierādīja spēle ar Krieviju, kad komandas biedri pietiekami nepalīdzēja Edgaram, tāpēc viņš bija bezspēcīgs. Toties, kad laukuma spēlētāji izdarīja savu darbu, Masaļskis bija nepārspējams. No laukuma spēlētājiem par labāko uzskatu Aleksandru Ņiživiju, kurš kļuva par īstu uzbrukuma līderi, visus mačus aizvadot vienā līmenī. Savu labāko čempionātu aizvadīja Herberts Vasiļjevs. Īpaši jauzteic maiņa Ņiživijs – Vasiļjevs – Cipulis, kas uzņēmās līderu lomu.
Latvijas izlases labā spēle noteikti saistīta ar Rīgas Dinamo izveidošanu. Redzams, ka ir augusi spēlētāju kvalifikācija. Brīžiem pat liekas, ka laukumā ir Dinamo, jo jau visas sezonas garumā Dinamo mačos varējām pārliecināties, ka varam labi nospēlēt aizsardzībā. Ja nebūtu Dinamo, tad diez vai tiktu tik tālu.
Šis pasaules čempionāts ir interesants ar to, ka tas savā ziņā ir Kontinentālās hokeja līgas sezonas turpinājums – čempionātā piedalās vairāk nekā 70 KHL klubu hokejisti. Šoreiz nav tik daudz zvaigžņu, jo lielākā daļa vadošo izlašu līderu aizņemti Nacionālās hokeja līgas play-off mačos. Lielākā vilšanās ir Slovākijas izlase, vairāk gaidīju arī no laukuma saimniekiem šveiciešiem, kuri gan spēlēja savā līmenī, taču viņus pievīla realizācija. Domāju, ka finālā spēlēs Krievija un Kanāda.
Pasaules čempionāts
ASV – Latvija 4:2 (1:1, 2:1, 1:0)
04:40 (0:1) Vasiļjevs (Ņiživijs, Cipulis vair.), 11:15 (1:1) Džonsons (Lailss, Okposo), 26:39 (1:2) Karsums (Ankipāns, Sprukts), 31:13 (2:2) Stefords, 35:31 (3:2) Džonsons, 46:03 (4:2) O'Salivens (Heinsijs, Brauns). Vārtsargi: Ešs – Masaļskis. Metieni – 38:20. Soda minūtes – 8:8. Skatītāji: 7840.
Latvija – Zviedrija 3:2 (0:1, 2:0, 0:1, 0:0, 0:1)
15:26 (0:1) Umarks (Harju, Ternbergs), 30:20 (1:1) K. Rēdlihs (Ankipāns, Karsums vair.), 39:15 (2:1) Dārziņš (M. Rēdlihs, Laviņš), 40:44 (2:2) Juhansons (Eriksons vair.). Pēcspēles metieni: Veinhandls (0:1), Ņiživijs (0:1), Juhansons (0:2), Karsums (1:2), Berglunds (1:2), Vasiļjevs (2:2), Juhansons (2:2), Ņiživijs (3:2). Vārtsargi: Masaļskis (Naumovs 65.) – Livs. Metieni – 22:40. Soda minūtes – 10:6. Skatītāji: 4421.
Austrija – Latvija 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
19:15 (0:1) Cipulis (Vasiļjevs, Skrastiņš), 54:56 (0:2) Džeriņš (M. Rēdlihs). Vārtsargi: Bruklers – Masaļskis. Metieni – 21:37. Soda minūtes – 18:31. Skatītāji: 5274.
Šveice – Latvija 1:2 (0:1, 0:0, 1:0, 0:0, 0:1)
15:30 (0:1) Cipulis (Vasiļjevs, Ņiživijs vair.), 58:29 (1:1) Ambūls (Viks, Štraits vair.). Pēcspēles metieni: Viks (0:0), Ņiživijs (0:1), Lems (0:1), Karsums (0:1), Šprungers (0:1). Vārtsargi: Gerbers – Masaļskis. Metieni – 39:22. Soda minūtes – 12:22. Skatītāji: 9771.
Francija – Latvija 1:7 (0:1, 0:2, 1:4)
07:29 (0:1) Ņiživijs (Galviņš vair.), 21:19 (0:2) Cipulis (Ņiživijs, Vasiļjevs), 23:55 (0:3) Dārziņš (Sotnieks, Laviņš), 46:39 (0:4) Skrastiņš (Karsums), 48:18 (0:5) Jerofejevs (Širokovs), 51:38 (1:5) Tardifs (da Košta), 52:24 (1:6) Ankipāns (Vasiļjevs, Karsums), 52:39 (1:7) Cipulis (Ņiživijs, Vasiļjevs). Lanrī – Masaļskis. Metieni – 28:38. Soda minūtes – 10:6. Skatītāji: 6472.
Latvija – Krievija 1:6 (0:1, 1:3, 0:2)
11:43 (0:1) Kurjanovs (Mozjaikins vair.), 21:01 (0:2) Tereščenko (Kovaļčuks, Kaļiņins), 23:04 (0:3) Tverdovskis (vair.), 23:50 (0:4) Kurjanovs (Perežogins), 36:05 (1:4) Vasiļjevs (Galviņš, Cipulis vair.), 43:38 (1:5) Frolovs (Žerdevs, Tverdovskis), 46:28 (1:6) Tverdovskis (Zinovjevs, Frolovs). Vārtsargi: Masaļskis – Jerjomenko. Metieni – 26:37. Soda minūtes – 14:8. Skatītāji: 7228.
A grupa
Baltkrievija – Kanāda 1:6 (0:2, 0:0, 1:4), Slovākija – Ungārija 4:3 (1:0, 2:1, 1:2), Slovākija – Baltkrievija 1:2 (0:0, 0:1, 1:0, 0:0, 0:1), Kanāda – Ungārija 9:0 (4:0, 2:0, 3:0), Ungārija – Baltkrievija 1:3 (0:1, 1:0, 0:2), Kanāda – Slovākija 7:3 (3:0, 3:1, 1:2).
Kanāda    3    3    0    0    0    22:4    9
Baltkrievija    3    1    1    0    0    6:8    5
Slovākija    3    1    0    1    1    8:12    4
Ungārija    3    0    0    0    3    4:16    0
B grupa
Vācija – Krievija 0:5 (0:3, 0:0, 0:2), Šveice – Francija 1:0 (1:0, 0:0, 0:0), Šveice – Vācija 3:2 (1:1, 1:1, 0:0, 1:0), Krievija – Francija 7:2 (5:1, 1:1, 1:0), Krievija – Šveice 4:2 (1:2, 1:0, 2:0), Francija – Vācija 2:1 (2:1, 0:0, 0:0).
Krievija    3    3    0    0    0    16:4    9
Šveice    3    1    1    0    1    6:6    5
Francija    3    1    0    0    2    4:9    3
Vācija    3    0    0    1    2    3:10    1
C grupa
Zviedrija – Austrija 7:1 (3:0, 0:1, 4:0), ASV – Austrija 6:1 (1:0, 1:1, 4:0), Zviedrija – ASV 6:5 (0:1, 2:2, 3:2, 1:0).
ASV    3    2    0    1    0    15:9    7
Zviedrija    3    1    1    0    1    6:8    5
Latvija    3    1    1    0    1    7:6    5
Austrija    3    0    0    0    3    2:15    0
D grupa
Norvēģija – Somija 0:5 (0:3, 0:1, 0:1), Čehija – Dānija 5:0 (1:0, 3:0, 1:0), Čehija – Norvēģija 5:2, 3:0, 1:2, 1:0), Somija – Dānija 5:1 (1:1, 2:0, 2:0), Dānija – Norvēģija 4:5 (2:2, 1:1, 1:1, 0:1), Somija – Čehija 4:3 (1:2, 2:1, 1:0).
Somija    3    3    0    0    0    14:4    9
Čehija    3    2    0    0    1    13:6    6
Norvēģija    3    0    1    0    2    7:14    2
Dānija    3    0    0    1    2    5:15    1
E grupa
Krievija – Zviedrija 6:5 (2:2, 1:1, 2:2, 1:0), ASV – Francija 6:2 (2:0, 3:2, 1:0), Krievija – ASV 4:1 (3:1, 1:0, 0:0), Šveice – Zviedrija 1:4 (0:1, 0:1, 1:2), Zviedrija – Francija 6:3 (3:0, 2:3, 1:0), ASV – Šveice 3:4 (0:1, 3:1, 0:1, 0:1).
F grupa
Baltkrievija – Norvēģija 3:2 (0:1, 1:1, 1:0, 1:0), Kanāda – Čehija 5:1 (3:0, 0:0, 2:1), Somija – Slovākija 2:1 (1:0, 0:1, 0:0, 1:0), Čehija – Slovākija 8:0 (4:0, 4:0, 0:0), Somija – Baltkrievija 1:2 (0:1, 1:0, 0:0, 0:0, 0:1), Norvēģija – Kanāda 1:5 (1:3, 0:2, 0:0), Baltkrievija – Čehija 0:3 (0:0, 0:2, 0:1), Slovākija – Norvēģija 3:2 (2:0, 0:1, 0:1, 1:0), Kanāda – Somija 3:4 (1:2, 1:1, 1:0, 0:0, 0:1).
G grupa
Vācija – Dānija 1:3 (1:1, 0:0, 0:2), Austrija – Ungārija 6:0 (1:0, 3:0, 2:0), Vācija – Austrija 0:1 (0:0, 0:1, 0:0), Ungārija – Dānija 1:5 (1:0, 0:2, 0:3), Ungārija – Vācija 1:2 (1:1, 0:1, 0:0), Dānija – Austrija 5:2 (1:2, 1:0, 3:0).
Dānija    3    3    0    0    0    13:4    9
Austrija    3    2    0    0    1    9:5    6
Vācija    3    1    0    0    2     3:5    3
Ungārija    3    0    0    0    3    2:13    0
Rezultatīvākie spēlētāji (pēc grupu turnīra): Martijs Senluī – 14 (4+10), Džeisons Speca – 10 (6+4), Šī Vēbers (visi Kanāda) – 10 (4+6), Iļja Kovaļčuks (Krievija) – 10 (3+7), Linuss Umarks (Zviedrija) – 10 (2+8), Niko Kapanens (Somija) – 9 (6+3), Petrs Čajaneks – 9 (4+5), Jaromīrs Jāgrs (abi Čehija) – 9 (3+6), Stīvs Stamkoss – 8 (6+2), Denijs Hītlijs (abi Kanāda) – 8 (5+3).
Fotoparaksti
Labākais. Latvijas izlases vārtsargs Edgars Masaļskis ar aizsarga Georgija Pujaca palīdzību atvaira vienu no daudzajiem šveiciešu uzbrukumiem (foto: Aivars Liepiņš, Diena/LETA)
Snaiperis. Latvijas izlases rezultatīvākais spēlētājs Aleksandrs Ņiživijs mačā ar Krieviju (foto: Aivars Liepiņš, Diena/LETA)
Uzbrukums. Latvijas izlases uzbrucēji Mārtiņš Karsums (no kreisās) un Herberts Vasiļjevs kopīgiem spēkiem mēģina dabūt ripu zviedru vārtos (foto: Aivars Liepiņš, Diena/LETA)