Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Izdzīvošanas čempionāts

Māra Jurševica 

Latvijas jauniešu (U18) hokeja izlase šogad debitēja pasaules čempionāta elites grupā. Šodien, žurnāla iznākšanas dienā, mūsu spēlētāji aizvada pēdējo cīņu par palikšanu stiprāko sabiedrībā.

Pirms došanās uz Somiju Latvijas izlases galvenais treneris Aleksandrs Klinšovs kopā ar savas komandas spēlētājiem nejutās kā liktenim nolemtie. Viņi zināja, ka gaidāmas ļoti sarežģītas cīņas jau apakšgrupā, kurā startēja vairākas favorītkomandas. Pret katru no tām bija izstrādāts nopietns spēles plāns. Cita lieta, kā tas tika realizēts. Klinšovs skaidroja, ka esot pilnīgi vienalga, ar kuru izlasi sacensties vispirms, ar kuru – vēlāk. Jāmērojas spēkiem ar visām četrām apakšgrupas komandām.

Par starta maču ar Krievijas izlasi mūsējiem nav iemesla kaunēties. Jā, piedzīvots zaudējums, taču cienīgā cīņā (3:6). Konkurentu komandas galvenais treneris Mishats Fahrutdinovs šādu sacīkstes iznākumu skaidroja ar to, ka viņa spēlētāji laukumā izgājuši pārāk pašpārliecināti, jo Latvijas vienība neesot favorītu vidū. Atduroties pret sāncenšu pretestību, krievi neesot spējuši parādīt pienācīgi augstvērtīgu sniegumu. Turklāt tiesneši uzteica vārtsargu Nauri Enkuzenu, kurš tovakar atvairīja četrdesmit metienu un tika atzīts par labāko mūsu komandā.

Pirmoreiz mūžā

Latvijas jaunie hokejisti vēl ne reizi mūžā nebija cīnījušies ar tik augstas klases konkurentiem no Ziemeļamerikas. Kanādiešiem pietika ar divdesmit metieniem pa Latvijas izlases vārtiem, lai deviņi no tiem būtu rezultatīvi. Toties mūsējie samierinājās ar goda vārtiem, kad tablo jau rādīja 0:7.

Ne jau velti par Kanādas hokejistiem stāsta leģendas. Hokejs Ziemeļamerikā ir nacionālais sporta veids, tur puikas piedzimstot ar slidām pie kājām… Un katrs sapņo nākotnē spēlēt NHL.

Kanādiešu komandas kapteinis, 18 gadu vecais Andželo Esposito šogad NHL drafta sarakstā pagaidām ir pirmajā vietā. Vēl pieci viņa kolēģi, paredzams, tiks izvēlēti jau drfta pirmajā kārtā. Lai arī Andželo ir hokeja aprindās pazīstama uzvārda īpašnieks, tomēr viņam ar slavenajiem Filu un Toniju Esposito nav nekādu radniecīgu saišu. Tomēr puisis sev izvēlējies hokeja kreklu ar 7. numuru – par godu NHL leģendai Filam Esposito. Andželo mācās Minesotā, tajā pašā Shattuck-Saint Mary's skolā, kurā zinības apguva arī Sidnijs Krosbijs, Zahs Parise un vēl citi, kuri tagad spēlē NHL.

Gandrīz visi (!) kanādiešu hokejisti bija guvuši vismaz vienu punktu! Kad viņi nākamajā cīņā ar lielām pūlēm pēcspēles metienos bija pieveikuši amerikāņus, galvenais treneris Trents Jounijs, lai arī izteica dažas pretenzijas, tomēr bija gandarīts par savējo sniegumu: „Izlases dalībnieki kopā trenējušies vien nedaudz vairāk par nedēļu. Komandā ir dažādās līgās un augstskolās spēlējoši puiši. Protams, katra spēle čempionātā ir atšķirīga. Neuzskatu, ka mūsu komandā ir īpašas zvaigznes. Visa komanda ir zvaigzne." Uzbrucējs no Otavas universitātes Logans Kutūrs piebilda: „Mans uzvārds ir uz Kanādas izlases krekla. Tas uzliek pienākumus, un čempionātā gūstu lielisku pieredzi." Kanādieši 2003. un 2005. gadā izcīnīja pasaules jauniešu čempionāta zeltu. Vien pērn neizdevās tikt uz goda pjedestāla. Nav šaubu, ka šo kļūdu viņi noteikti centīsies izlabot tagad, cīnoties Somijā.

Mūsējiem līdzīgi ritēja sacīkstes arī ar amerikāņiem. Pa Latvijas izlases vārtiem tika izdarīti… 57 (!) metieni, baltieši atbildēja ar deviņpadsmit raidījumiem. Tieši tādās spēlēs kā uz delnas redzamas nepilnības, kas krājušās Latvijas jauno hokejistu audzināšanā. Sāncenši ir ātrāki, fiziski stiprāki un – pats galvenais, tehniskāki. Mūsu valsts spēlētājiem tagad paveras plašs sevis pilnveidošanas darba lauks. Pirms spēles ar ASV izlasi ar klusuma brīdi tika pieminēti Virdžīnijas Tehniskajā universitātē traģēdijā cietušie.

Latvijas hokejistiem vēl bija cerības uzvarēt cīņā ar vāciešiem, taču arī tajā nācās atzīt pretinieku pārākumu. Par palikšanu elitē mūsējie sacentās ar čehiem un somiem.

Māra JURŠEVICA