Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā
Kamaniņu sports Žurnāls: Nr. 358 III Jaunatnes ziemas Olimpiskās spēles

Lieljaudas magnēts

Gints Bērziņš prot uzvarēt ne tikai kamaniņu sportā, kurā viņš nule kļuva par jauniešu olimpisko čempionu, bet pērn šajā vecuma grupā izcīnīja Pasaules kausu. Vasarā Gints, kopā ar Alenu Zandovski aizstāvot Siguldas godu, kļuva par Latvijas Jaunatnes olimpiādes čempionu... badmintonā. Janvāra beigās Sanktmoricā slaidais siguldietis, kura augumam itin labi piestāvētu arī basketbols, guva olimpisko pieredzi jau pavisam citā kvalitātē, izcīnot pa zelta un bronzas medaļai.

Ar kamaniņu sportu Gints ir kopā kopš agras bērnības, kad tas viņam sagādājis vairākus traģikomiskus pārdzīvojumus. Kad vēl pat burtus nav pazinis, mazais Gints jau fanojis par Mārtiņu Rubeni. Televizors rāda, cik skaisti Mārtiņš par visiem labāk un ātrāk traucas pa spoži baltajām virāžām, komentētājs stāsta, ka tūlīt būs arī otrais brauciens. Tas nu jāredz paša acīm! Stacijas iela, kurā Bērziņi Siguldā dzīvo, gandrīz vai atduras kamaniņu trasē. Tad tik jājož prom skatīties. Bet tur nekā nav, viss tumšs un kluss. Kas tā par mānīšanos — televizorā ir, trasē — nav! Kā tu par tādu netaisnību asaras novaldīsi!

KAMANIŅU SPORTA NEGAIDĪTĀ BĪSTAMĪBA

Pats kamanās sēdies sešu gadu vecumā un trasi sācis apgūt no priekšpēdējās — 14. virāžas izejas. Šajā procesā mazajam knauķim visgrūtākais bijis divpadsmit kilogramus smago braucamo uzstiept stāvajā izskrējiena kalnā. Tā arī guvis kamaniņu sportā pirmo traumu — bruku, pēc kuras uz gadiem pieciem pievērsies šķietami fiziski vieglākam sporta veidam — badmintonam.

Tad vēlreiz Ginta dzīvē iejaukusies televīzija. Translācijas no Soču olimpiskajām spēlēm, kurās mūsu kamaniņu braucēji divas reizes kāpa uz pjedestāla (bronzas medaļas brāļiem Šiciem un komandu stafetē), bijušas tik iedvesmojošas, ka trase kā lieljaudas magnēts puiku atkal ierāvusi savās virāžās, caur kurām drīz jau Gints spējis tikt finiša kalnā, no kamanām neizkāpjot.

SKOLĀ PIE LIELĀKIEM PUIŠIEM

Pērnajā ziemā, gūstot trīs uzvaras un trīs reizes finišējot otrais, Gints Bērziņš izcīnīja Pasaules kausu jauniešiem. “Tāds pats globusiņš kā lielajiem!” notīksminās atlēts. “Varbūt tikai izmēros atšķiras…” Visas trīs otrās vietas bijušas iepriekš neiepazītajās Ziemeļamerikas trasēs, atgriešanās Eiropā sākusies tieši ar uzvaru Sanktmoricā. “Man patīk garākas trases un lielāks ātrums,” paskaidro kamaniņu braucējs. Lai arī jauniešu konkurencē Bērziņš bez sevišķām pūlēm varētu turpināt krāt laurus vēl šosezon, Pasaules kausa izcīņas ieskaitē viņš jau cīnās junioru konkurencē, kurā startē 18—20 gadus veci sportisti. Būdams viens no jaunākajiem, Gints junioru PK debitēja Altenbergā, kur risinājās divi posmi. Pirmajā — mūsu atlēts piedzīvoja neveiksmi krītot. “Pēc tam bija grūti psiholoģiski savākties,” par otrā posma sacensībām stāsta Gints. “Pirmajā braucienā startēju sasprindzis, tāds bailīgs, braucu zem kontroles un finišēju septītais. Ar to atguvu pārliecību un otrajā jau biju labākais, kopā paliekot ceturtais. Pēc tam finišējām trešie komandu stafetē.” Jau pērn kā sešpadsmitgadnieks Bērziņš kopā ar Elīnu Ievu Vītolu, Mārtiņu Botu un Robertu Plūmi kļuva par Eiropas junioru vicečempionu stafetē.

ĀTRUMS UN ELKI

“Starts man nav tas labākais,” uz savu vājo pusi norāda Gints. “Bet trases izbraukšana padodas. Ja starts uzsists daudzmaz labi, man uzreiz noveļas akmens no sirds un aiziet trases braukšana. Kļūstu atbrīvots.” Jauniešu līderis akcentē sava sporta veida īpatnību — ļaut kamanām brīvi skriet, bet pa vajadzīgajām trajektorijām. Nereti treniņos tieši slikti braucieni motivējot tūlīt braukt augšā uz starta vietu un mēģināt vēl un vēl, kamēr sanāk. Bet īstais adrenalīna devējs esot viens: “Ātrums! Viennozīmīgi ātrums.” Gints to saka, galvu kā kamanas cauri virāžām izšūpojot.

Bobsleja pilots Ralfs Bērziņš, kas arī ir siguldietis un savulaik trenējies kamaniņu sportā pie tā paša Mārtiņa Brempeļa, nav ne Ginta vecākais brālis, ne citāds radinieks. Gints vairāk uzsver savu līdzību gan augumos, gan braukšanas stilā ar Kristeru Aparjodu, kura paraugam viņš cenšas sekot. Savukārt bērnības elks Mārtiņš Rubenis, kas tagad kļuvis par izlases treneri, sniedz nenovērtējamus padomus, kā to labāk izdarīt.

PAR SIGULDAS SPĒLĒM MILĀNĀ

Bērziņš saka paldies arī pieciem badmintonā pavadītajiem gadiem un šīs spēles trenerim Aināram Gureckim. “Reakcija, ātrums, veiklība,” Gints norāda uz saviem guvumiem badmintonā un iesaka šim sporta veidam pievērsties arī citiem kamaniņu braucējiem. Brīvajā laikā viņš joprojām iegriežas badmintona kortos un aizvadītajā vasarā Jelgavā kopā ar Alenu Zandovski dubultspēlēs uzvarēja Latvijas Jaunatnes olimpiādē. “Alens tagad ir spēcīgs spēlētājs, viņš mani drusku pavilka, viegli nebija,” Gints necenšas rotāties ar svešām spalvām.

Uz jautājumu par mērķi kamaniņu sportā Gints Bērziņš atbild nevilcinoties: “Kļūt par olimpisko čempionu. Nav citu variantu.” Tie nav bravūras vējā mesti vārdi. “Uz to, protams, jāiet caur mazākiem mērķiem,” lietišķi skaidro jaunais sportists. “Gribētos kvalificēties jau Pekinas spēlēm, bet īstās manējās būs aiznākamās.” Tās, kurām vajadzēja notikt Siguldā netālu no Bērziņu mājām, kurās pirms gadiem desmit televizors radīja sapni par sportu.

 

AR RISKU UN ATBRĪVOTĪBU

Zintis ŠAICĀNS, Latvijas junioru un jauniešu izlases galvenais treneris

“Ļoti perspektīvs sportists. Ne tikai labi fiziskie dotumi un trases izjūta, bet arī spēja analizēt un pieļautās kļūdas ātri labot. Tas veido pārliecību un labu rezultātu finišā. Braucot trasē, šķiet, viņš mazliet riskē, pārvar bailes un no tā gūst kaifu. Tā rodas izcili braucieni, un tos Gints spēj demonstrēt tieši sacensībās, kurās lielākoties brauc labāk nekā treniņos.”

 

Gints BĒRZIŅŠ

Kamaniņu braucējs, Murjāņu sporta ģimnāzijas 11. klases skolnieks

Dzimis: 2002. gada 8. martā Siguldā

Augums, svars: 193 cm, 94 kg

Izglītība: mācās Murjāņu sporta ģimnāzijas 11. klasē

Sportā: kopš 6 gadu vecuma, piecus gadus trenējies arī badmintonā (treneris Ainārs Gureckis)

Pirmais treneris: Mārtiņš Brempelis, tagad Zintis Šaicāns

Lielākie sasniegumi: III Jaunatnes ziemas olimpisko spēļu čempions un bronzas laureāts stafetē, 2019. gada Pasaules kausa ieguvējs jauniešiem kamaniņu sportā, 2. v. Eiropas 2019. gada junioru čempionātā komandu stafetē, 4. v. individuāli, 3. v. stafetē 2020. gada junioru PK posmā, Latvijas Jaunatnes olimpiādes čempions dubultspēlēs badmintonā

Hobiji: basketbols, hokejs, badmintons

Dainis Caune
Dainis Caune