Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Liepājas devītais kontinentālais mēģinājums

Šajā nedēļas nogalē Latvijas hokeja vicečempions Liepājas metalurgs Francijas pilsētā Ruānā spēlēs Kontinentālā kausa izcīņas pusfināla turnīrā, kur par vienīgo ceļazīmi uz finālturnīru cīnīsies ar Ruānas Dragons, angļu Coventry Blaze un poļu Cracovia.

Parasti Kontinentālajā kausa izcīņā spēlē valstu čempionvienības, bet šogad pavasarī Latvijas čempionu godu izcīnīja Rīgas Dinamo fārmklubs Dinamo/Juniors, kas fināla sērijā ar 4:1 pārspēja Liepājas metalurgu. Tomēr pēc sezonas Dinamo/Juniors komanda tika likvidēta, tāpēc liepājnieki ieguva iespēju atkal piedalīties Kontinentālajā kausa izcīņā.
Kontinentālā kausa izcīņas finālturnīrs janvāra vidū risināsies Baltkrievijas galvaspilsētā Minskā. Četru finālistu vidū jau ir iedalīta vieta Minskas Junostj un pagājušā turnīra uzvarētājiem Zalcburgas Red Bull no Austrijas. Par vēl vienu ceļazīmi šajās dienās Itālijā cīnīsies mājinieki Asiago, dāņu Sonderjyiske Vojens, Kijevas Sokil un Rumānijas Mercurea Ciuc.

Eiropas pieredze
„Mūsu mērķis ir izcīnīt pirmo vietu un tikt finālturnīrā. Nezinu, vai mūs var saukt par favorītiem, jo pretinieki nav labi pazīstami. Pēdējā laikā esam tikušies ar poļiem — pagājušajā gadā grūtā mačā Liepājā uzvarējām Krakovas komandu, pirms sezonas Polijā aizvadījām arī vairākas pārbaudes spēles. Domāju, ka, salīdzinot ar pagājušo sezonu, mūsu komanda ir kļuvusi spēcīgāka, jo klāt nākuši vairāki labi spēlētāji, arī jaunie ir progresējuši,” uzskata viens no Liepājas metalurga līderiem — 30 gadus vecais Vents Feldmanis, kurš jau kopš 1999. gada spēlē Liepājas metalurgā, izņemot 2006./07. g. sezonu, kad viņš pārstāvēja Baltkrievijas vienību Grodņas Neman.
Jāpiebilst, ka pagājušajā gadā Liepājas metalurgs savā laukumā ar 6:5 apspēlēja vienus no gaidāmajiem pretiniekiem Cracovia. Savulaik liepājniekiem krustojušies ceļi arī ar Ruānas Dragons — 2001. gada rudenī kausa priekšsacīkšu turnīrā metalurgi Francijā piedzīvoja zaudējumu ar 2:4. Nākamajā kārtā par liepājniekiem gan atriebās Rīga-2000, sagraujot Ruānas klubu ar 11:3, bet pēc gada francūži revanšējās arī rīdziniekiem — 5:1.
Kontinentālā kausa izcīņa notiek kopš 1997. gada. Pirmajā Kontinentālā kausa izcīņā Latviju pārstāvēja Rīgas Juniors un Essamika, bet pēc tam šajā turnīrā regulāri spēlēja Liepājas metalurgs un Rīga-2000. Šogad liepājnieki jau devīto reizi spēlēs šajā turnīrā — līdz šim metalurgi sešas reizes izstājās no turnīra jau pēc pirmās kārtas, bet iepriekšējos divus gadus sacentās Kontinentālā kausa otrajā kārtā jeb pusfināla stadijā. Iepriekšējos divus gadus Kontinentālā kausa izcīņas pusfināla stadija risinājās Liepājā, taču laukuma saimnieki abas reizes četru komandu konkurencē palika trešajā vietā. Pirms diviem gadiem liepājnieki apspēlēja Kazahstānas Gorņak (5:2) un Kijevas Sokil (3:1), tāpēc izšķirošajā mačā ar Minskas Keramin liepājniekiem derēja pat zaudējums ar vienu vārtu starpību, taču baltkrievi bija pārāki ar 5:2. Savukārt pērn Liepājas metalurgs sāka ar uzvaru pār poļu Cracovia, taču tad dramatiskā cīņā ar 3:4 zaudēja Zalcburgas Red Bull, izšķirošos vārtus ielaižot tikai piecas sekundes pirms pamatlaika beigām, bet pēdējā mačā piekāpās arī Ukrainas Sokil (3:5).
Labākos panākumus Kontinentālajā kausa izcīņā guvusi Rīga-2000, kas divreiz spēlējusi finālturnīrā, abas reizes paliekot otrajā vietā. 2006. gadā rīdzinieki pārvarēja divas kvalifikācijas kārtas, bet finālturnīrā Ungārijā palaida priekšā tikai Krievijas klubu Toljati Lada. Savukārt pēc diviem gadiem rīdziniekiem nemaz nebija jācīnās par vietu finālturnīrā, jo Rīga-2000 ieguva tiesības rīkot izšķirošās spēles. Par turnīra uzvarētājiem kļuva Krievijas klubs Ak Bars, bet rīdziniekiem, lai izcīnītu otro vietu, pietika ar vienu uzvaru trijos mačos.

Jaunie metalurgi
Salīdzinot ar pagājušo sezonu, Liepājas metalurgā notikuši jūtami sastāva grozījumi. Uzreiz pēc neveiksmes pagājušajā Kontinentālā kausa izcīņā Liepājas metalurgā notika treneru maiņa — Vladimira Goluboviča vietu ieņēma cits Krievijas speciālists Valērijs Voroņins, kurš joprojām turpina vadīt Liepājas komandu. Kopš 2004. gada Voroņins vairākas sezonas bija Goluboviča palīgs, bet pagājušo sezonu sāka ar Baltkrievijas klubu Vitebsk. Jāpiebilst, ka Golubovičš šosezon visai veiksmīgi vada Kontinentālās Hokeja līgas klubu Ņižņijnovgorodas Torpedo, kas šobrīd KHL čempionāta tabulā ir vienu pozīciju augstāk par Rīgas Dinamo.
Spēlētāja karjeru beidzis ilggadējais metalurgu kapteinis aizsargs Eduards Ivanovs, kurš Liepājas metalurgā spēlēja kopš kluba dibināšanas 1998. gadā, bet tagad turpina strādāt par bērnu treneri. Šosezon Liepājā vairs nespēlē arī Juris Ozols, Sergejs Tjoluškins, Georgijs Čirkovs, Aldis Āboliņš, brāļi Jānis un Gints Puriņi.
Tomēr Liepājā karjeru turpina lielākā daļa agrāko gadu līderu — vārtsargs Dmitrijs Žabotinskis, aizsargs Vents Feldmanis, uzbrucēji Vladimirs Mamonovs, Valērijs Fiļimonovs, Māris Grāvītis un Edijs Brahmanis. Šosezon Liepājas komandā spēlē arī pieci leģionāri — lietuvieši Arturs Katulis un Nerjus Ališausks, Sergejs Gubins no Krievijas, kā arī divi Ukrainas hokejisti Jurijs Navarenko un Artjoms Gņidenko. Pirms pāris nedēļām Liepājas metalurgam pievienojās Latvijas izlases kandidāts 27 gadus vecais uzbrucējs Viktors Bļinovs, kurš šo sezonu sāka Baltkrievijas klubā Soļigorskas Šahtjor.
Pirms sezonas Liepājas metalurgs ieguva Rīgas Dinamo fārmkluba statusu, tāpēc uz Liepāju tika nosūtīti arī 24 gadus vecais aizsargs Jānis Andersons un 28 gadus vecais uzbrucējs Juris Štāls. Tiesa, Andersons pēdējo spēli Liepājas metalurga rindās aizvadīja pirms mēneša, bet pēc tam guva savainojumu Dinamo treniņā. Kopumā Andersons Liepājas metalurga rindās aizvadījis 13 spēles (viens rezultativitātes punkts par piespēli), bet Štāls sešos mačos guvis piecus punktus (2 vārti + 3 piespēles).
Liepājas metalurga rindās hokeja gudrības apgūst arī vairāki Latvijas junioru (U-20) izlases spēlētāji — nesenajā starptautiskajā turnīrā Dānijā, kur Latvijas izlase piecu komandu konkurencē ieņēma otro vietu aiz Baltkrievijas vienaudžiem, piedalījās pieci liepājnieki — metalurgu trešais vārtsargs Jānis Kalniņš, aizsargi Raimonds Tūbelis un Reinis Demiters, uzbrucēji Māris Diļevka, Artūrs Mickevičs un Egils Kalns.

Baltkrievijas sezona
Baltkrievijas čempionātā Liepājas metalurgs pēc 27 spēlēm ar 37 punktiem ieņem septīto vietu. Pēc regulārā čempionāta beigām pirmās astoņas komandas sacentīsies izslēgšanas mačos.
Sezonas pirmajā daļā liepājnieku rezultatīvākais spēlētājs ir 20 gadus vecais Gunārs Skvorcovs, kura rēķinā ir 17 rezultativitātes punkti (7 vārti + 10 piespēles), bet par trim punktiem mazāk ir ukrainim Gnidenko — 14 (8+6). Sezonu ļoti labi iesāka arī uzbrucējs Edijs Brahmanis (16 spēlēs 7 vārti un 5 piespēles), kurš pagājušajā sezonā izmēģināja spēkus arī Rīgas Dinamo, taču nu jau mēnesi viņš dziedē savainojumu.
Šosezon daudzas spilgtas spēles aizvadījuši arī abi metalurgu vārtsargi — ilggadējais liepājnieku pirmais numurs 30 gadus vecais Dmitrijs Žabotinskis un Māris Jučers, kas ir septiņus gadus jaunāks. Šosezon Baltkrievijas čempionātā Jučers aizvadījis 14 pilnas spēles, bet Žabotinskis — 12. Turklāt Jučers ir otrajā vietā čempionātā tā saukto spēļu zvaigžņu sarakstā — Māris piecas reizes ir atzīts par mača labāko spēlētāju, vienu reizi nosaukts par spēles otro zvaigzni, bet divas reizes par trešo zvaigzni. Tas Baltkrievijas čempionāta labāko spēlētāju sacensībā dod 30 punktus (pieci punkti pienākas pirmajai zvaigznei, trīs — otrajai, viens — trešajai). Jučeram priekšā ir tikai Ukrainas izlases vārtsargs Igors Karpenko, kurš septiņas reizes atzīts par mača pirmo zvaigzni. Žabotinskis gan arī nekur tālu nav atpalicis — Dmitrijs četras reizes ir atzīts par mača labāko spēlētāju (20 punkti).
„Šajā sezonā Baltkrievijas čempionātā viss ir normāli, pagaidām nav problēmu. Uzdevums ir tikt pirmajā astoņniekā, lai varētu piedalīties play-off spēlēs. Šajā ziņā mūsu pozīcijas ir visai stabilas. Ieteicams gan būtu pacelties vismaz uz sesto vietu, lai play-off mačos uzreiz nebūtu jāspēlē ar Junostj vai Neman, kas izskatās stiprākas par pārējām vienībām. Atsevišķus spēlētājus gan īpaši izcelt negribētos. Mums ir divi labi vārtsargi, viņi viens ar otru konkurē par vietu sastāvā. Nesen komandai pievienojās labs uzbrucējs Bļinovs, šosezon krietni progresējis arī uzbrucējs Skvorcovs, lielu ieguldījumu komandas spēlē sniedz arī leģionāri. Vairākos mačos mums palīdzēja arī no Rīgas Dinamo atsūtītais Andersons un Štāls. Nekā citādi gan to sadarbību ar Rīgas Dinamo neizjūtam. Pašam sezona varēja būt labāka, pagaidām neveicas ar vārtu gūšanu, bet viss vēl ir priekšā,” atklāj Feldmanis, kurš 27 mačos guvis 11 rezultativitātes punktus (1+10).
Kristiāns GIRVIČS

Kontinentālā kausa izcīņa
D grupa
Piektdiena, 26. novembris
17.30* Coventry Blaze — Liepājas metalurgs
21.00 Rouen Dragons — Cracovia
Sestdiena, 27. novembris
17.30 Cracovia — Coventry Blaze
21.00 Liepājas metalurgs — Rouen Dragons
Svētdiena, 28. novembris
17.00 Cracovia — Liepājas metalurgs
20.30 Rouen Dragons — Coventry Blaze
(Latvijas laiks)
Kontinentālā kausa izcīņas uzvarētāji
1998. Košice (Slovākija)
1999. Ambri-Piotta (Šveice)
2000. Ambri-Piotta (Šveice)
2001. ZSC Lions (Šveice)
2002. ZSC Lions (Šveice)
2003. Jokerit (Somija)
2004. Slovan (Slovākija)
2005. Zvolen (Slovākija)
2006. Lada (Krievija)
2007. Junostj (Baltkrievija)
2008. Ak Bars (Krievija)
2009. Martin (Slovākija)
2010. Red Bull (Austrija)

Baltkrievijas atklātais čempionāts
Junostj 28, 23, 0, 1, 0, 1, 3, 132:57, 72
Neman 27, 21, 0, 0, 2, 0, 4, 103:50, 65
Metallurg 27, 17, 1, 2, 2, 0, 5, 81:48, 59
Šahtjor 27, 13, 3, 1, 0, 0, 10, 92:69, 47
Sokil 28, 13, 2, 1, 0, 2, 10, 70:70, 47
Gomeļ 27, 11, 1, 1, 1, 2, 11, 73:72, 40
Liepājas metalurgs 27, 9, 1, 2, 1, 3, 11, 69:74, 37
Brest 27, 7, 2, 2, 1, 1, 14, 77:102, 31
Himik-SKA 27, 8, 0, 0, 2, 1, 16, 66:109, 27
Mogiļev 28, 7, 1, 1, 0, 0, 19, 81:111, 25
Vitebsk 28, 3, 2, 2, 3, 3, 15, 60:96, 23
Šiņņik 27, 3, 1, 2, 2, 2, 17, 48:94, 19
(pēc komandas nosaukuma ir spēles, uzvaras, uzvaras papildlaikā, uzvaras pēcspēles metienu sērijā, zaudējumi papildlaikā, zaudējumi pēcspēles metienu sērijā, zaudējumi, vārtu attiecība, punkti)