Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Pretendenti uz troni

  Kristiāns Girvičs

Kopš PSRS sabrukšanas pasaules hokeja čempionu godā bijušas sešas valstis – Čehija, Kanāda, Zviedrija, Krievija, Somija un Slovākija. Nav šaubu, ka šīs valstis izspēlēs zelta medaļas arī Maskavā – šajā laikā pasaules čempionāta pirmajā trijniekā vēl izdevies iekļūt tikai amerikāņiem.

Ar Ovečkinu priekšgalā

Sava laukuma priekšrocības čempionāta galveno favorītu lomā ļauj iejusties Krievijas hokejistiem. Tiesa, statistika liecina, ka krievi jau sen nespēj uzvarēt svarīgākajos turnīros – pēdējo reizi pasaules čempionu godā Krievija bijusi 1993. gadā. Talantu gan krieviem joprojām netrūkst, taču ar to vien izrādās par maz. Pirms septiņiem gadiem Sanktpēterburgā krieviem nepalīdzēja arī savas sienas – zvaigžņotā Krievijas izlase ar Pāvelu Burē un Alekseju Jašinu priekšgalā nespēja tikt pat pirmajā astoņniekā. Pagājušajā gadā Rīgā Krievijas komanda arī jutās gandrīz kā mājās, taču šoreiz jau jaunā krievu zvaigžņu paaudze ar Aleksandru Ovečkinu un Jevgēņiju Malkinu priekšgalā beidza čempionātu tukšām rokām, ceturtdaļfinālā atzīstot Čehijas izlases pārākumu.

Šajos gados Krievijas komandu pretī jaunām uzvarām mēģinājuši vest visi labākie padomju skolas treneri – Viktors Tihonovs, Vladimirs Jurzinovs, Aleksandrs Jakuševs, Boriss Mihailovs, Vladimirs Tihonovs, Vladimirs Pļuščevs. Šoreiz Krievijas izlases galvenā trenera amats uzticēts bijušajam PSRS izlases uzbrucējam Vjačeslavam Bikovam, kurš visai veiksmīgi strādā arī ar slavenāko Krievijas klubu Maskavas CSKA.

Bikova rīcībā būs divas jaunās Nacionālās Hokeja līgas zvaigznes 21 gadu vecais Ovečkins un par gadu jaunākais Malkins, kā arī vēl vairāki NHL pārstāvji – aizsargi Sergejs Gončars un Aleksandrs Markovs, uzbrucēji Iļja Kovaļčuks, Aleksandrs Frolovs un Aleksandrs Radulovs. Toties traumu dēļ izlasei nevarēs palīdzēt uzbrucēji Aleksejs Jašins un Sergejs Fjodorovs, ģimenes apstākļu dēļ – vārtsargs Nikolajs Habibuļins. Bikovs neuzaicināja uz izlasi 33 gadus veco uzbrucēju Alekseju Kovaļovu, kā arī negaidīti izslēdza no komandas jauno snaiperi Aleksandru Sjominu, kurš laikus neieradās uz izlases treniņnometni. Šķiet, ka lielākās galvassāpes Bikovam radīs vārtsargu līnija, jo Maskavā nespēlēs ne tikai Habibuļins, bet vismaz pagaidām Stenlija kausa izcīņā ir aizņemti divi citi vārtsargi Jevgēņijs Nabokovs un Iļja Brizgalovs. Paredzams, ka viņu prombūtnē pirmais numurs tiks atvēlēts Toljati Lada vārtu vīram Vasīlijam Košečkinam.

Šoreiz bez Krosbija

Tradicionāli katrā turnīrā vieni no nopietnākajiem pretendentiem uz čempionu titulu ir Kanādas hokejisti. Tikpat ierasts, ka kanādieši uz pasaules čempionātu nebrauc labākajā sastāvā. Šoreiz Kanādas izlases ģenerālmenedžerim agrāk slavenajam uzbrucējam Stīvam Aizermanam nav izdevies sapulcināt zem izlases karogiem spilgtākās zvaigznes.

Pēc Pitsburgas Penguins izkrišanas no Stenlija kausa izcīņas bija cerība, ka kanādiešiem Krievijā palīdzēs NHL rezultatīvākais spēlētājs 19 gadus vecais Sidnijs Krosbijs, taču izrādījās, ka pāris pēdējās nedēļas jaunais Greckis spēlējis ar lauztu kaulu kreisajā kājā. Līdz ar to jautājums par viņa spēlēšanu tika noraidīts.

Kanādiešu titulētākais spēlētājs ir aizsargs Ēriks Brīvers, kurš 2002. gadā Kanādas izlases sastāvā kļuva par olimpisko čempionu, bet nākamajos divos gados izcīnīja pasaules čempionāta zelta medaļas. Kanādas izlases sastāvā ir tikai divi spēlētāji no pagājušā gada olimpiskās izlases – uzbrucēji Šeins Douns un Riks Nešs. Douna rēķinā ir 2003. gada pasaules čempiona tituls, bet Nešs bija otrs 2005. gada čempionāta labākais snaiperis. Interesanti, ka Kanādas izlases sastāvā iekļauti arī divi brāļi – 18 gadus vecais Džordans un par četriem gadiem vecākais Ēriks Stāli. Kā jau ierasts, kanādieši gaidīs papildspēkus turnīra gaitā, kad var atbrīvoties kāds no Stenlija kausa neveiksminiekiem.

Vēl viens zvaigzne kanādiešiem būs aiz apmales – komandu vadīs Sentluisas Blues galvenais treneris Endijs Marejs, kurš jau divas reizes (1997. un 2003. g.) aizvedis kanādiešus līdz pasaules čempionu titulam.

Slovāku zvaigžņu sastāvs

Pēc varenās PSRS sabrukšanas 15 gadu laikā visvairāk pasaules čempionu titulu ieguvusi Čehijas izlase, kas triumfējusi katrā trešajā turnīrā. Tāpat kā pagājušajā gadā komandu cīņā vedīs treneris Aloizs Gadamčiks, kurš pērn tika daudz kritizēts, taču saglabāja savu amatu.

Nav šaubu, ka čehiem atkal būs sīksta komanda, taču galvenās zvaigznes (Jaromīrs Jāgrs, Martins Straka, Patriks Eliašs, Tomašs Kaberle) šoreiz nebūs. Tomēr gandrīz puse sastāva čehiem tik un tā būs no Ziemeļamerikas. Pazīstamākais no šīs kompānijas ir uzbrucējs Davids Vibornijs, kurš pagājušajā čempionātā bija Čehijas izlases rezultatīvākais spēlētājs. Čehi gan jau ne reizi vien ir pierādījuši, ka lieliski prot zvaigžņu trūkumu kompensēt ar disciplinētu un labi organizētu spēli.

Par sastāva problēmām nevar sūdzēties mums labi pazīstamais Slovākijas izlases galvenais treneris Juliuss Šuplers, jo gandrīz visi labākie slovāku hokejisti piekrituši atbraukt uz Maskavu. Katrā ziņā 2002. gada pasaules čempioniem slovākiem būs krietni spēcīgāks sastāvs nekā pirms gada Rīgā – uz Krieviju pošas uzbrucēji Pavols Demitra, Marians Gaboriks, Miroslavs Šatans, Branko Radivojevičs, Rihards Zedniks, divmetrīgais aizsargs Zdeno Hara. Pagājušajā čempionātā no šīs kompānijas piedalījās tikai Hossa. Tā ka bijušajam HK Rīga 2000 trenerim Šupleram ir nopietns pamats mērķēt uz medaļām.

Somu rekordists

Labu papildinājumu no Ziemeļamerikas saņēmusi arī Somijas izlase, kuras rindās būs vismaz desmit NHL spēlētāji. Somijas izlase nodrošinājusies ar diviem NHL vārtsargiem Fredriku Norrenuun Kari Lehtonenu, talkā nāks pieredzējušie uzbrucēji Miko Koivu, Niko Kapanens, Ville Peltonens. Ierindā būs arī bēdīgi slavenais Jarko Rūtu, kurš pērn Turīnas olimpiādē izraisīja visas hokeja pasaules sašutumu ar netīro uzbrukumu čehu zvaigznei Jāgram. Diemžēl somiem gan būs jāiztiek bez savām galvenajām zvaigznēm uzbrucējiem Tēmu Selannes un Saku Koivu.

Somijas izlases rindās braucienam uz Krievijas galvaspilsētu gatavojas arī pieredzējušais aizsargs Peteri Nummelins, kurš jau piedalījies 12 pasaules čempionātos. 34 gadus vecais Somijas izlases kapteinis šajā rādītājā panāks leģendāro krievu Vladislavu Tretjaku, zviedru Ronaldu Petersonu un tautieti Lassi Okanenu, bet 14 pasaules čempionātos ir spēlējuši tikai izcilais čehs Jirži Holiks un zviedrs Svens Tumba Juhansons. Nummelins savā debijas čempionātā 1995. gadā palīdzēja Somijai iegūt pagaidām vienīgo pasaules čempionu titulu, bet nākamajos 11 turnīros viņš trīs reizes nopelnīja sudraba medaļas. Pagājušajā gadā Rīgā Nummelins kļuva par čempionāta rezultatīvāko aizsargu.

Bez augstākā līmeņa zvaigznēm Krievzemē būs jāiztiek arī ASV izlasei, kuras sastāvā iekļauti pat pāris studentu līgas spēlētāji. Amerikāņu lielākā cerība ir leģendārā slovāka Petera Ščastnija dēls Pols, kurš šosezon kopā ar krievu Malkinu pretendē uz NHL labākā debitanta balvu. Debijas sezonā nopelnītie 78 rezultativitātes punkti liecina par Ščastnija juniora potenciālu. ASV izlases rindās noteikti jāizceļ arī uzbrucējs Ēriks Kouls, kurš pērn Karolīnas Hurricanes sastāvā izcīnīja Stenlija kausu. No Stenlija kausa šampanieti dzēris arī vārtsargs Džons Grems, taču 2004. gadā Tampabejas Lightning sastāvā viņš bija tikai krieva Habibuļina dublieris.

Kristiāns GIRVIČS