Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā
Hokejs Žurnāls: Nr. 360 Dzīvesveids

Rāpjoties Olimpā

Tomass Zeile ir viens no talantīgākajiem 1998. gadā dzimušajiem Latvijas hokejistiem — personība ar lielu potenciālu arī viņpus laukuma apmales. Ogres hokeja skolas audzēknis vēsturē iegājis kā viens visrezultatīvākajiem Latvijas U-18 aizsargiem elites divīzijā, apbružājies gan Zviedrijas, gan — viņpus okeānam — Amerikas hokejā un guvis skaudras atziņas arī no NHL leģendas Zdeno Hāras mutes, bet tagad pēc paša iniciatīvas nonācis ambiciozās Latvijas čempionāta debitantes HK Olimp rindās.

Sākoties Latvijas čempionāta izšķirošajām cīņām un tuvojoties 2020. gada pasaules junioru čempionātam, kas 16. aprīlī sāksies ASV un kurā startēs arī Oļega Sorokina vadītā Latvijas valstsvienība, vienlaikus interesanti paraudzīties, kā klājas citiem U-18 čempionāta spīdekļiem, ar kuriem kopā Latvijas vārdu nesis Tomass Zeile. Šoreiz vairāk gan stāsts par Tomasu, no kura piedzīvojumiem vajadzētu mācīties ikvienam hokejistam.

OLIMP IERAKUMOS

Šo sezonu Tomass iesāka Zviedrijā, tomēr hokejistu neapmierināja pieejamie apstākļi, tādēļ apsvēris iespēju spēlēt dzimtenē. “Sākotnēji bažījos, ka tas būs solis atpakaļ — nebija skaidrības par līgas līmeni, jo neesmu spēlējis Latvijas čempionātā. Kad debitēju Olimp sastāvā, biju patīkami pārsteigts — tas noteikti nav baltais karogs profesionālajam hokejam, bet starpposms karjerā. Man bija vairāki piedāvājumi no ārzemju klubiem,” stāsta 22 gadus vecais aizsargs.

Olimp kapteinis ir Georgijs Pujacs, viņa palīgi — brāļi Širokovi, aizsardzību cementē Aleksandrs Jerofejevs, par vārtu drošību rūpējas Ervīns Muštukovs. Šie veterāni Latvijas izlasē kopā aizvadījuši 168 spēles. Zeile bažījies, ka nebūs viegli iekļauties tādā rūdītā komandā. “Tie ir skaļi uzvārdi, spēlētāji, kas spēlējuši pasaules čempionātos. Šķita, ka viņi būs iedomīgi, bet ir tieši otrādi: puiši cits citu pieņem kā savējo un katru dienu uz treniņiem dodas ar kaifu. Piecus gadus braukāju uz ārzemēm, bet galu galā izrādās vislabākās izjūtas ir mājās — Latvijā,” gandarījumu pauž Zeile.

Interesanti, ka, pirmoreiz ienākot Olimp ģērbtuvē, priekšā bijis vēl viens tāvakara olimpiešu debitants — Pauls Svars —, ar kuru kopā abi 2016. gada pasaules junioru čempionātā bruģēja Latvijas aizsardzību. Būdami aizsargi, abi ierakstījušies junioru hokeja vēsturē kā vieni no rezultatīvākajiem Latvijas U-18 spēlētājiem elitē — Svars ar sešām rezultatīvām piespēlēm (0+6), bet valstsvienības kapteinis Zeile ar pieciem rezultativitātes punktiem (3+2).

VIENAUDŽU CEĻŠ

Toreiz, 2016. gada U-18 iesaukumā, junioru valstsvienības sastāvā talantu netrūka. Piemēram, Deniss Smirnovs un aizsargs Sandis Smons, kuri šosezon met ripas jau Šveices elites līgā (NLA), jaunākais no brāļiem Bļugeriem — Roberts, dinamietis Emīls Ģēģeris, junioru rekordists elitē gūtajos vārtos Erlands Kļaviņš un tehniskais Renārs Krastenbergs, kurš cīnās ECHL.

Turklāt šajā iesaukumā bija uzreiz trīs labi vārtsargi — Gustavs Grigals, Mareks Mitens un Niklāvs Rauza. Grigals aizvada veiksmīgu otro sezonu Aļaskā, 16 spēlēs studentu līgā (NCAA) vidēji ielaižot 2,34 ripas un atvairot 90,6 procentus metienu. Mitens Mičiganā šajā pašā līgā cīnās jau trešo sezonu, izceļoties ar līdzīgu statistiku, un tiek pie lielāka spēles laika — 36 mačos caurmērā ielaistas 2,58 ripas un 90,7 procenti atvairīto metienu. Junioru hokejā vārtsargiem teicami rādītāji! Savukārt Rauzam pēc veiksmīgās pieredzes MHL pērn šosezon Latvijas čempionātā Prizmā vairs tik labi neiet, lai gan sākums bija daudzsološs.

PIRMĀ IEKOŠANĀS

Komandas kapteinis bija Zeile, kurš pavilka komandu ne tikai ar svarīgiem goliem un piespēlēm, bet arī emocijām. Čempionāta sākums izdevās iespaidiem bagāts, jo pirmo reizi izdevās iekosties arī lielo komandu kažokā — pret Šveici latvieši izvirzījās vadībā pat trīs reizes, pret zviedriem izdevās no 0:2 panākt 3:2, taču abās cīņās tomēr tika piedzīvoti zaudējumi papildlaikā. Amerikāņi un krievi neatstāja nekādus variantus, savukārt izšķirošajā pārspēlē pret dāņiem par palikšanu elitē pēc Zeiles piespēles Krastenbergs izrāva papildlaiku, bet bullīšos uzvaru atnesa Smirnovs.

Pērn Sorokina vadītā U-19 izlase Slovākijā gan parādīja, ka šodien jau varam spēlēt arī ar amerikāņiem un kanādiešiem.

Nevar nepiebilst, ka pret šiem Latvijas hokeja talantiem 2016. gada turnīrā spēlēja virkne pašreizējo NHL spīdekļu — Šveices rindās drafta pirmais numurs Hišers, kurš Ņūdžersijas Devils attaisnojis uz sevi liktās cerības, Zviedrijas sastāvā Petešons, kurš kļuvis par Vankūveras Canucks uzbrukuma līderi, Krievijas kreklā — Švečņikovs no Hurricanes, kuram jau tiek piedēvēti divi no visskaistākajiem vārtiem NHL vēsturē. Un vēl citas uzlecošās zvaigznes. “Kad pretī stājas šāda kalibra spēlētāji, tas dod milzīgu papildu motivāciju,” uzsver Zeile.

TRAKULĪGĀ AMERIKA

Pēc veiksmīgā junioru čempionāta 2016. gadā uz Zeili tiesības ieguva Rīgas Dinamo klubs, tomēr ceļu uz profesionālo hokeju ogrēnietis mēģināja lauzt, pārceļoties no Zviedrijas, kur bija spēlējis kopš 16 gadu vecuma, uz Ziemeļameriku. Viens no Latvijas nacionālās hokeja izlases treneriem — Kārlis Zirnis — latvieti iekārtoja Šīvportas Mudbugs vienībā. Absolūti jaunā komandā, kurai priekšā bija pirmā sezona un kuras galvenais treneris bija tieši Zirnis. Jāpiebilst, ka svelmīgā Šīvporta atrodas Luiziānas štatā netālu no Teksasas robežas. “Cilvēki medī krokodilus un spēlē golfu,” iedzīvotāju brīvā laika nodarbes raksturo Zeile. Krokodilu gaļa ir izplatīta parādība pilsētas restorānos, garšojot līdzīgi kā vista.

“Pilsēta bija burtiski izsalkusi pēc savas sporta spēļu komandas, pirms tam tur ilgi tāda nebija bijusi. Mudbugs spēlēs tribīnēs hokejistus allaž atbalstīja aptuveni 3000 skatītāju (labākais rādītājs līgā!), spēlētājus atpazina uz ielas — jutāmies kā slavenības. Iedzīvotājiem tas bija liels notikums, ja varēja parunāt ar komandas spēlētājiem divas minūtes. Reiz, steidzoties uz spēli, mani apturēja policija, jo ievērojami pārkāpu ātrumu. Kā jau uz spēli, biju ģērbies uzvalkā, likuma sargs mani atpazina. Teicu — ja par pārkāpumu uzzinās klubs, mani aizsūtīs atpakaļ uz Latviju. Policists palaida mani vaļā ar mutisku aizrādījumu.”

Ziemeļamerikas hokeja līgā (NAHL) Mudbugs sastāvā Zeile 27 spēlēs atzīmējās ar 8 punktiem (2+6), plus mīnus rādītājs -4. Sezonas gaitā spēlētājs tika nodrošināts ar visu nepieciešamo, šiku auto ieskaitot. “Pēc visa piedzīvotā likās — nu tik būs… Sāku nodarboties ar muļķīgām lietām — uzdzīvoju un nogāju no ceļa,” Zeile atzīst, ka saķēris zvaigžņu slimību.

Jūtams, ka hokejists pārdzīvo, ka pievīlis treneri Zirni. Šīvporta līdzinās geto, ko Tomass salīdzina ar Maskavas forštati Rīgā, kur viegli iekulties nepareizajās aprindās. Veiksmīgais junioru čempionāts, atpazīstamība, tuvinieku trūkums, aizrautīga nakts dzīve jaunieša ikdienu sagrieza vētrainā karuselī… kā rezultātā Zeilem bija jāmeklē jauna komanda.

ATPAKAĻ UZ CEĻA

Nākamajā sezonā Tomass pārcēlās uz Nacionālās koledžu attīstības konferences (NCDC) līgu, kur tas nozīmēja arī pārcelšanos Ņujorkas virzienā. Ņūdžersijā Hitmans rindās Zeile gan aizvadīja tikai septiņas spēles (0+1) un tika aizmainīts uz citu līgas komandu Hadsonā. Northern Cyclones rindās latvietim veicās labāk — 31 spēlē 11 (3+8) rezultativitātes punkti, taču nākamajā 2018. gada vasarā Zeile atgriezās Zviedrijā.

Cīnīšanās Zviedrijas nomināli 4. hokeja līgā jeb 2. divīzijā Tibro IK (8+13) un šīs sezonas sākumā 1. divīzijā Segeltorps IF (1+5) nebija tas, ko Tomass gribēja profesionālajā ziņā, tādēļ nolēma pats pēc savas iniciatīvas atgriezties Latvijā.

ZDENO HĀRAS PIEREDZE

Interesanti, ka Amerikā Zeile saticis leģendāro slovāku hokeja milzi Zdeno Hāru, kurš 43 gadu vecumā šobrīd ir vecākais hokejists NHL. Vairāk nekā 100 pašreizējie NHL hokejisti vēl nemaz nebija dzimuši, kad 206 cm garais Bostonas Bruins — NHL līdervienības kapteinis — debitēja hokeja Mekā. “Sarunā apmainījāmies ar saviem dzīvesstāstiem — treneris 18 gadu vecumā viņam ieteica mest mieru hokejam, jo uzskatīja par netalantīgu. Vēlāk šis pats treneris uzrakstīja grāmatu par Hāru, jo šis ieteikums bija rupjākā kļūda viņa karjerā…” Hāra nenogurstoši uzsvēris Zeilem, ka nekad nevajag padoties, bet turpināt strādāt, lai piepildītu savu sapni. Slovāks piekopj vegānu diētu, lai uzturētu sevi iespējami labākajā formā. Vēlāk arī Zeile pievērsies līdzīgam uzturam, lai attīrītu organismu.

Būtiski, ka hokejists pēc apmestā kūleņa izdarījis secinājumus. Jau divus gadus alkoholu nelieto vispār, tā vietā lieto veselīgu uzturu un smagi trenējas, pat trijos naktī aizvadot treniņus People Fitness sporta klubā, kas strādā cauru diennakti. Uz čempionu takas Tomasu atgrieza viņa dzīvesbiedre, kura ir fitnesa trenere ar starptautisku pieredzi. Pavērojot Tomasa video Instagramā, redzams, ka Zeiles vēdera prese jau līdzinās veļasdēlim, spēlētājs izpilda iespaidīgus vingrinājumus. Un viņš pats jau kļuvis par padomdevēju Red Bull ice cross braucējai Justīnei Zonei.

Zeile norāda, ka jaunie hokejisti netiek gana izglītoti, nezina, cik svarīgs ir pareizs un veselīgs uzturs. “Vasarā trenēju septiņus un astoņus gadus vecus puikas un bieži redzu situācijas, kad mamma bērnam dod, piemēram, želejkonfektes,” hokejists ir pārliecināts, ka pareiza atjaunošanās un tās nozīme spēlētājiem būtu jāmāca jau agrā vecumā.

TOP4 — KURŠ KURU?

Latvijas čempionāta regulārajā turnīrā izveidojās izteikts TOP4 — HK Kurbads, HK Olimp, HK Liepāja un HK MOGO, kas savā starpā sadalīja četras izslēgšanas spēļu ceļazīmes. Olimpieši uz šā četrinieka fona pēc statistikas rādītājiem izcēlās ar pārliecinoši mazrezultatīvāko uzbrukumu, bet vienlaikus — ar izteikti stiprāko aizsardzību. “Pirmā četrinieka komandas ir tik līdzīgas, ka situācija tabulā varēja mainīties katru dienu, šie skaitļi neko daudz nenozīmē,” uzsvēra Zeile. Visspilgtāk Zeilem atmiņā palikusi debijas cīņa pret Latvijas čempionvienību HK MOGO, kurā gan izdevās pašam izcelties ar rezultativitāti, gan varonīgi izglābt komandu, gluži kā vārtsargam atvairot ripu ar krūtīm.

“Vislabākā spēļu atmosfēra ir Daugavpilī. Mums bija divas spēles divās dienās. Otrajā mačā bija sanākušas pilnas tribīnes, taču maču atcēla, jo nebija nodrošināta ātrā palīdzība — laikam pilsētā bija kaut kas atgadījies, tādēļ ātrie nevarēja ierasties,” iespaidos dalās Zeile. Hokejisti bija spēlei iesildījušies un vēl 20 minūtes pēc noteiktā spēles sākuma laika uz ledus gaidīja neatliekamās medicīniskās palīdzības ekipāžas ierašanos, bez kuras klātbūtnes spēli nedrīkst sākt. “Gan mēs varējām doties mājās, gan skatītāji…” Jācer, ka daugavpilieši no kļūdām mācās.

Lai emocijām bagāts izslēgšanas spēļu turnīrs!

 

Tomass ZEILE

Hokejists HK Olimp

Dzimis: 1998. gada 26. janvārī Rīgā

Augums, svars: 186 cm, 82 kg

Izglītība: Ogres 1. vidusskola, Rīgas 3. vidusskola, S. Žoltoka 55. vidusskola (tālmācībā)

Pirmais treneris: Pēteris Ostošovs, Edmunds Pivarūns, Aigars Razgals

Lielākie sasniegumi: Latvijas 3. rezultatīvākais aizsargs junioru čempionātos elites divīzijā, 2016. gadā Latvijas U-18 izlases kapteinis

Citi sporta veidi: snovbords, veikbords

 

Latvijas rezultatīvākie hokejisti U-18 elites divīzijā

(Pozīcija, vārds, uzvārds, čempionāta norises gads, spēles, punkti)

1. – U – Mārtiņš Dzierkals – 2015. – 6 – 9 (3+6)

2. – U – Renārs Krastenbergs – 2016. – 7 – 8 (2+6)

3. – U – Erlends Kļaviņš – 2016. – 7 – 6 (4+2)

4. – A – Kārlis Čukste – 2015. – 6 – 6 (2+4)

4. – U – Rūdolfs Balcers – 2015. – 6 – 6 (2+4)

6. – U – Artūrs Kuzmenkovs – 2010. – 6 – 6 (1+5)

7. – A – Pauls Svars – 2016. – 7 – 6 (0+6)

8. – U – Māris Diļevka – 2010. – 6 – 5 (3+2)

 – U – Filips Buncis – 2015. – 6 – 5 (3+2)

10. – U – Georgs Golovkovs – 2012. – 6 – 5 (3+2)

11. – A – Tomass Zeile – 2016. – 7 – 5 (3+2)