Kalnu slēpošana Žurnāls: Nr. 358 III Jaunatnes ziemas Olimpiskās spēles

Sensācijas pazaudēšana

Kad Dženifera Ģērmane milzu slaloma pirmajā trasē finišēja trīspadsmitā, bet slalomā — devītā, brieda sensācija. Tiesa, tikai mazinformēto rietumnieku, TV kanālu Olympic Channel ieskaitot, izpratnē. Toties Eurosport krievu komentētājs, senāk pazīstamais kalnu slēpotājs, trīskāršais olimpietis Vladimirs Andrejevs norādīja, ka tas nav nekāds brīnums, bet gan tradīciju turpinājums, atgādinot, ka Jānis Ciaguns bijis PSRS čempions slalomā un jau septiņdesmitajos gados startējis gan pasaules čempionātā, gan Pasaules kausa izcīņā. Savukārt Dženiferas māte Ulla Lodziņa astoņdesmito gadu otrajā pusē izcīnīja bronzas medaļu pasaules junioru čempionātā nobraucienā, šajā disciplīnā pēc tam vairākkārt PK posmos iekļūstot labāko desmitniekā. Viņas karjeru pārtrauca trauma un politisko iekārtu maiņa.

Cīņu jaunatnes olimpiskajās spēlēs Les Diablerets kalnu slēpošanas centrā Lozannas apkaimē Dženifera Ģērmane sāka droši un ar pārliecību, pieveicot visus 45 milzu slaloma pirmās trases vārtus un finišā tikai 1,48 sekundes zaudējot līderei Rozai Pohjolainenai no Somijas. Ar šādu sniegumu, pārspējot daudzas Alpu valstu kalnu slēpotājas, latviete ierindojās 13. pozīcijā ar labām izredzēm to uzlabot.

Otrajā braucienā sarežģītajā, ar reljefa maiņām bagātajā un stāvajā (augstumu starpība 340 m) trasē, dodoties pāri pirmajam kalna plauktam, aiz kura nākamie vārti stāvumā uzreiz nav saskatāmi, Dženifera nokavēja grieziena sākumu un šo kļūdu vairs izlabot nepaspēja. Jāpiebilst, ka no 78 dalībniecēm abos braucienos finišu sasniedza tikai 37. Tas liecina par trases autora vēlmi likt pārlieku āķīgus vārtus, jo parasti tik liels neveiksmju procents raksturīgs slalomam.

Otrajā trasē līderes godu pret sudraba medaļu nācās nomainīt somietei Pohjolainenai, bet par spēļu divkārtēju čempioni ar vairāk nekā sekundi lielu pārsvaru kļuva šveiciete Amēlija Klopfenšteina, kura iepriekš uzvarēja arī supergigantā. Bronzu izcīnīja austriete Amanda Zalcgēbere, kura savukārt bija labākā Alpu kombinācijā. Latvija šajās disciplīnās netika pārstāvēta.

Pēc dramatiskajiem notikumiem jaunkundžu sacensībās mūsu karognesējam Kristoferam Gulbim galvenais uzdevums bija ar godu finišēt. To viņš arī izdarīja, bet pārliekā piesardzība pirmajā milzu slaloma trasē maksāja līderim zaudētas 10 sekundes un tikai 46. pozīciju. Otrajā trasē Kristofers jau cīnījās atbrīvotāk, apsteidzot arī igauni Hansu Markusu Danilu un ieņemot 39. vietu. Abos braucienos nepārspējams bija austrietis Filips Hofmans, kuram pēc pārliecinošas uzvaras ar gandrīz triju sekunžu pārsvaru blakus uz goda pjedestāla nostājās šveicieši Sandro Cūrbrigs un Luks Rodū. Puišu sacensībās neveiksmju bija mazāk, un finišēja 53 slēpotāji.

Slaloma pirmo trasi Dženifera Ģērmane veica šķietami viegli, ļaujot slēpēm slīdēt, bet ar nelielu piesardzību (milzu slaloma mācība?). Finišā — devītais rezultāts ar neapšaubāmu potenciālu to uzlabot. Lai to izdarītu, cīņa bija jāturpina ar simtprocentīgu atdevi, agresīvi un tātad arī riskējot. Otrajā trasē latviete nepamanīja, ka piektajos vārtos no sniega iepriekšējās slalomistes jau izdzinušas ārā gluda ledus pleķīti, un, cenšoties griezienā iegūt lielāku paātrinājumu, mazliet atsēdās, bet pietiekami neiekantēja slēpes un… izlidoja no trases. Līdz finišam netika 38 sportistes, tieši puse no visām dalībniecēm, kas pārstāvēja arī visas spēcīgākās nācijas — Austriju, Šveici, Itāliju, Franciju, Vāciju ieskaitot. Slalomam, kas bez riska nav iedomājams, raksturīga situācija.

Par čempioni kļuva zviedriete Emma Salina, kura pirmajā trasē sasniedza otro rezultātu, bet otrajā — ceturto. Pirmās trases līdere Lena Folkena (Šveice) otrajā bija tikai sestā un izcīnīja sudrabu. Bronza — vācietei Larai Kleinai, kas divreiz finišēja piektā.

Kristoferu Gulbi pēc cienījami veiktas pirmās slaloma trases augšdaļas nokoda viena no pēdējām vārtu čūskām. Mazliet pārsteidzoši, ka slalomā uzvarēja zviedrs Adams Hofsteds, kurš bija labākais vienīgajā spēļu programmā iekļautajā ātrumdisciplīnā — supergigantā, turklāt Alpu kombinācijā viņu iegāza tieši slaloms, kurā Hofsteds sasniedza tikai septīto rezultātu, kopumā izcīnot bronzas medaļu.

Paralēlajā slalomā sacentās tikai sešpadsmit labāko nāciju komandas. Finālā pārliecinoši ar 4:0 Vāciju pieveica Somijas jaunie talanti Roza Pohjolainena un Jāko Tapaneins. Austrijas un Francijas cīņa par bronzu beidzās neizšķirti — 2:2.