Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Viedākais hokeja talants

Šosezon sevi spilgti pieteicis Latvijas jaunais hokejists Deniss Smirnovs. 20 gadus vecais uzbrucējs vispirms ar blīkšķi atspēra vaļā Šveices elites līgas durvis, bet Četru nāciju turnīrā Liepājā atnesa Latvijas nacionālajai izlasei uzvaras pret Slovēniju un Franciju. Kā veidojusies karjera un kas ir viņa talants — stāsta pats Deniss, viņa tēvs un Latvijas izlases jaudīgākie spēki.

Pēc 2016. gada pasaules U-18 junioru čempionāta, kurā Latvijas jaunie hokejisti veiksmīgi noturējās elites divīzijā, žurnāls Sports intervēja valstsvienības līderus Renāru Krastenbergu un Tomasu Zeili. Vaicāti — kurus viņi uzskata par talantīgākajiem vienaudžiem — abi vienbalsīgi norādīja gadu jaunākā Denisa Smirnova virzienā. Toreiz čempionāta pēdējā un izšķirošajā cīņā par vietas saglabāšanu stiprāko sabiedrībā latvieši pēcspēles metienos dramatiski pieveica Dāniju. Izšķirošo bullīti aukstasinīgi izpildīja Smirnovs, sarūpējot īstus svētkus. “Viņš ir gudrs spēlētājs — gudrākais komandā. Bija stabila sajūta, ka viņš iemetīs,” komentēja Krastenbergs. Zeile piebilda: “Viņš, izslidojot pret vārtsargu, ieraudzīs brīvu vietu un tur arī iemetīs. Bez problēmām, neko nesarežģījot.”

Par Ženēvas Servette centra uzbrucēja meistarību Latvijas hokeja līdzjutēji varēja pārliecināties klātienē Liepājā, kur Deniss līdzīgā stilā nodemonstrēja spilgtākās prasmes. Latvijas izlase vispirms ar 3:2 pieveica Slovēniju, uzvaru nesošo pēcspēles metienu realizējot Denisam, pēc tam ar 2:1 papildlaikā pēc efektīga Denisa manevra pārspēja Franciju, bet pēdējā spēlē neizdevās atspēlēties no 0:3 pret Baltkrieviju, piekāpjoties ar 2:3 un iegūstot turnīrā 2. vietu.

“Labi redzu laukumu un esmu labāks piespēlētājs nekā vārtu guvējs,” sevi kā hokejistu raksturoja Smirnovs, kamēr vēl turpinājās Latvijas—Baltkrievijas spēle. Traumas dēļ Deniss nepabeidza cīņu pret baltkrieviem. “Sarāvu cirksni. Pirmajā periodā slikti sagriezos, otrajā — man ar nūju starp kājām iebrauca,” paskaidroja Deniss.

AR HOKEJU SIRDĪ

Denisa tēvs ir HK Mogo galvenais treneris Igors Smirnovs, kurš savulaik strādājis kopā ar Jūliusu Šupleru pie Rīgas 2000 stūres. Trenējis arī Daugavpils un Liepājas hokejistus, bet pēdējos desmit gados vairāk strādājis ar galvaspilsētas jaunajiem hokejistiem. Tēvs atceras, ka Denisam jau pirms hokeja gaitu sākšanas mīļākā rotaļlieta bijusi saistīta ar hokeju — maza hokeja nūjiņa, Latvijas bērza suvenīrs, ko Deniss, dipinot pa māju, allaž nēsājis līdzi rokā.

“Reizes piecas sešas skatījos atkārtojumu, kā Deniss guva uzvaras vārtus papildlaikā pret Franciju. Neviens negaidīja, ka viņš izslidos starp trim pretiniekiem — Deniss novērtēja situāciju: viņam priekšā bija aizsargs, kurš slīdēja ar taisnām kājām, viņš palaida ripu zem aizsarga nūjas un izrāvās viens pret vienu ar vārtsargu. Lūk, tas uzskatāmi raksturo Denisa spēles stilu,” sacīja treneris Smirnovs.

Apzinoties, ka Deniss ir hokeja trenera dēls, rodas iespaids, ka spēlētāja viedais spēles stils ir tēva nopelns. Tēvs gan norāda, ka Deniss jau no paša sākuma laukumā izcēlies ar gudru spēli, vēlmi uzņemties atbildību, kas hokejistam jau dabiski bijis asinīs. Deniss norāda, ka vienmēr audzināts ar uzsvaru, ka mācības ir galvenais: “Nekad nevarēju iet uz treniņu, ja tajā laikā skolā bija paredzēts kontroldarbs.”

VASARAS DARBA AUGĻI

Dodoties uz turnīru Liepājā, Šveices NLA līgas debitants 18 spēlēs bija sakrājis 10 (7+3) rezultativitātes punktus. “Labi sagatavojos sezonai — aizvadītajā vasarā Ženēvā daudz trenējos, labu darbu paveica fiziskās sagatavotības treneri. Sezonas pirmajā Šveices čempionāta spēlē komandas treneris deva iespēju un izdevās to izmantot — guvu vārtus un atdevu rezultatīvu piespēli, tad arī viss aizgāja uz augšu,” panākumu atslēgu ieskicē Smirnovs.

Arī otrajā spēlē NLA viņš guva vārtus un rezultatīvu piespēli, pēc pirmajām divām cīņām izceļoties ar četriem (2+2) rezultativitātes punktiem. Tādā veidā Deniss nopelnīja vietu Servette pirmajā maiņā.

Ženēvas Servette klubā Deniss nonāca 2014. gadā, pateicoties Latvijas izlases kapteinim Kasparam Daugaviņam, kurš tobrīd spēlēja šajā klubā. “Kluba ģenerālmenedžeris vaicāja Kasparam, vai viņš var ieteikt pāris jaunos spēlētājus. Un viņš ieteica mani un Sandi Smonu,” stāsta Smirnovs. Tā abi 1999. gadā dzimušie vienaudži nonāca Šveicē.

ŠVEICES LATVIEŠU KVARTETĀ

Šajā pavasarī Smirnovs kopā ar Smonu kļuva par divkārtēju Šveices U-20 čempionu, turklāt čempionu kausu virs galvas cēla pavisam četri latvieši, jo vienībā spēlē arī dvīņubrāļi Nauris un Nils Sējēji, kuri ir divus gadus jaunāki. Jāpiebilst, ka gan Smirnovs, gan Smons pat bijuši šīs komandas kapteiņi. Tā kā sezonas sākumā Ženēvas komandā izveidojās gana liela savainoto spēlētāju lazarete, arī Smons tika izsaukts uz lielo komandu, cementēt aizsardzības līniju. Šosezon Smirnova cīņubiedrs spēlē Šveices otrajā līgā (NLB), kurā debitēja jau pērn.

Ceļš uz Šveices elites līgu Denisa izpildījumā bijis mērķtiecīgs un ļoti loģisks. Vispirms iekrāta pieredze divu sezonu garumā kluba U-17 komandās (pēdējā un labākajā no tām — 41 spēlē 25+43 — līgas rezultatīvākā spēlētāja gods), tad divas sezonas U-20 vienībā, kam sekoja debija nacionālajā čempionātā.

“Brīžiem jau gāja kā pa kalniem — bija doma braukt uz Ziemeļameriku, piedāvājumi no junioru līgām. Taču gribēju tikt pie Šveices hokeja licences, tādēļ paliku Ženēvā,” stāsta Smirnovs. Vietējo hokeja licenci var iegūt, nospēlējot piecus gadus Šveicē. Smirnovs tagad mērķi ir piepildījis un vairs neskaitās leģionārs, kas dod priekšrocības cīņā par vietu sastāvā. Jau 2017. gadā Smirnovs izteicās, ka spēlētu Servette NLA komandā, ja viņam būtu Šveices licence.

OTRĀ DEBIJA

Ženēvā valdošā ir franču valoda, un to Deniss apguvis labā līmenī, tāpat runā krieviski, latviski un angliski. Rīgas 74. vidusskolu tālmācībā pabeidzis cienījami — sliktākais vērtējums bijis sešnieks. Tagad Deniss studē Baltijas Starptautiskajā akadēmijā.

Latvijas izlasē Smirnovs debitēja 2017. gadā pārbaudes spēlēs pret Somijas valstsvienību. Centra uzbrucējs darbojās vienā virknējumā ar Krastenbergu un Eduardu Tralmaku, taču trijotne valstsvienības kandidātu lokā ilgi nenoturējās.

Liepājā Smirnovs ieradās kā uz otru debiju — jau citā statusā. “Mūsdienās visur hokeju spēlē ļoti līdzīgi. Galvenais — jāskrien, jādabū ripa laukā no zonas, un tur sākas nākamie momenti. Bobam Hārtlijam ir savas spēles detaļas, kam jāpievērš pastiprināta uzmanība,” salīdzina Smirnovs. Viņš norāda, ka Liepājā lielākā uzmanība pievērsta tieši spēlei aizsardzībā, mazāk — vairākuma izspēlēm.

“Liepājā ir ļoti laba hokeja atmosfēra — līdzjutēji ievērojami palīdzēja. Patīkami spēlēt kopā ar veterāniem — Daugaviņu, Karsumu vai Indraši. Viņi visi ir līderi gan ģērbtuvē, gan uz ledus, parādot, kā jāspēlē. No viņiem ir, ko pamācīties. Ar katru spēli komanda parādīja arvien labāku sniegumu,” vērtēja Smirnovs, “tas neatspoguļojās uz tablo, bet taktiskajā izpildījumā šis tomēr bija sagatavošanās turnīrs. Jāpierāda sevi.”

Runājot par abiem uzvaru nesošajiem panākumiem, Deniss netieši apliecina, kādēļ saņem komplimentus par gudru izpildījumu. “Sanāca gan bullīši, gan papildlaikā trāpīt vārtsargam starp kājsargiem. Ledus vairs nebija labs — tur nebija daudz laika apdomāties, redzēju, ka var iemest starp kājām.”

VAI NHL?

Kāds ir sezonas mērķis? “Man nav nekāda mērķa — es vienkārši nāku uz halli un strādāju, atdodu sevi visu. Gribu kļūt labāks hokejists,” lietišķi atbild Deniss. Smirnovs nenoliedz, ka viņa ēdienkartē ir arī pasaules čempionāts: “Ja būšu Bobam vajadzīgs un varēšu palīdzēt valstsvienībai, ar lielu godu pārstāvēšu Latvijas izlasi.”

Nacionālā hokeja līga (NHL) ir jebkura hokejista sapnis. Deniss pieļauj iespēju nākotnē doties spēlēt viņā okeāna krastā, taču vēl nejūtas sevi pierādījis Eiropā, izsakoties piesardzīgi par iespēju ielauzties NHL. “Ja spēle aizies, protams, aizbraukšu un pamēģināšu sevi tur, bet…” Deniss teikumu nepabeidz, atstājot telpu pārdomām. “Jātrenējas un jākļūst fiziski lielākam,” nosaka uzbrucējs.

DIVREIZ VAIRĀK

Savulaik, trenējoties tēva vadībā, Denisam nekādas atlaides nav dotas. “Viegli nav. Tēvs no dēla gaida divreiz vairāk nekā no citiem spēlētājiem. Viņš ir treneris ar lielo burtu: ja nevarēju tikt sastāvā —nespēlēju,” savstarpējo sadarbību raksturo spēlētājs, “viņš ir prasīgs, bet pēc būtības. Viņam patīk spēlētāji ar augstu IQ — gudri hokejisti.”

Tēvs joprojām aktīvi palīdz dēlam. “Skatās manas spēles, mēs sazvanāmies un labojam kļūdas. Tagad mūsu sarunas vairāk līdzinās debatēm,” stāsta Deniss.

 

Bobs HĀRTLIJS, Latvijas izlases galvenais treneris:

“Liepājā Smirnovs parādīja to, ko mēs par viņu jau zinājām, — ātrs spēlētājs, kurš labi redz laukumu, spēj iekļauties dažādos virknējumos. Viņš joprojām ir ļoti jauns spēlētājs — vērtēsim, kā progresē un saprot mūsu spēli. Daudzos spēles elementos viņam ir vēl, kur augt. Lielākais klupšanas akmens Denisam ir auguma parametri, taču neko daudz viņš tur mainīt nevar. NHL Kalgari Flames trenēju Džoniju Gudro (augums 175 cm, svars 68 kg), tā ka viss ir iespējams. Nešaubos, ka viņš turpinās pilnveidoties, strādās pie spēles aizsardzībā — daudzi juniori ir talantīgi uzbrucēji, bet dažkārt pietrūkst izpratnes par spēli aizsardzībā.”

Artis ĀBOLS, Latvijas izlases treneris:

“Spēlētājs ar gaišu galvu. Kad ir vieta un ātrums, gana aukstasinīgs — teicami guva vārtus papildlaikā pret Franciju. Tas, kas viņu apgrūtina, ir augums. Redzam, ka, tiklīdz ir blīva cīņa, loģiski, ka viņam ir grūti, bet, kad paveras brīva vieta, uzreiz ir pamanāms. Spēkam, ātrumam un kustīgumam jābūt viņa trumpjiem. Viņam patīk mierīgi iesākt uzbrukumus — kas nav slikti —, bet Boba stils prasa visu darīt ātrāk, ko Denisam arī norādījām. Prieks, ka tik jauns hokejists spēlē Šveices spēcīgākajā līgā — mums nav daudz hokejistu, kas tur spēlē. Potenciāli labs spēlētājs, kuram vēl ir, uz ko tiekties. Apaugs vēl ar gaļu, un Latvijas izlasei būs gudrs un prātīgs centrs.”

Miks INDRAŠIS, uzbrucējs:

“Pirmo reizi ar Denisu biju kopā vienā komandā — ne velti viņš spēlē Šveices augstākajā līgā. Nākotnē Denisam ir visas iespējas kļūt par vienu no Latvijas izlases līderiem. Labi lasa spēli — var gan atdot labu piespēli, gan pats uzmest pa vārtiem, gan labi atbrīvoties, lai saņemtu ripu. Augumā nav tie vislielākie gabarīti, bet to visu var kompensēt ar ātrumu, tehniku, gudru spēli. Ģērbtuvē — mierīgs un nosvērts.”

Kristers GUDĻEVSKIS, vārtsargs:

“Tehnisks, ātrs un — galvenais — gudrs centra spēlētājs. Stiprākais metiens Latvijas izlasē varētu būt Artūram Kuldam, bet Denisa metiens ir gan stiprs, gan precīzs. Novēlu viņam iegūt Šveices čempiona titulu un iekļūt NHL!”

 

Deniss SMIRNOVS

Hokejists

Dzimis: 1999. gada 7. martā

Augums, svars: 177 cm, 80 kg

Izglītība: Rīgas 74. vidusskola, studē Baltijas Starptautiskajā akadēmijā

Pirmais treneris: Igors Smirnovs

Lielākie sasniegumi: Divkārtējs Šveices U-20 čempions, Šveices U-17 čempions, rezultatīvākais piespēlētājs 2015./2016. gadā Šveices U-17 čempionāta regulārajā turnīrā un izslēgšanas spēlēs, Latvijas U-18

Kristaps Zaļkalns
Kristaps Zaļkalns