Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Visu vēl neesam pateikuši

Līderis un komanda. Nekad agrāk mūsu olimpiskajā kalnu slēpošanā šie divi jēdzieni nav bijuši būtiski. Tagad Kristaps Zvejnieks pirmais no Latvijas iekļuvis pasaules labāko slalomistu simtniekā, kas konkurences ziņā ir salīdzināms ir līdzīgu vietu profesionālajā tenisā, un pirmo reizi uz spēlēm dodas pieci mūsu kalnu slēpotāji.

„Kāpēc tik daudz? Visi man uzdod šo jautājumu,” smaida izlases vecākais treneris Dinārs Doršs. „Ja jau pat vijolniece Vanesa Meja kvalificējas, tad droši vien tas ir viegli? Bet… Ja dalībai spēlēs no valsts pretendē tikai viens atlēts, tad starptautiskā federācija atlases kritērijus palaiž vaļīgāk, lai spēlēs iegūtu lielāku nāciju pārstāvniecību. Kalnu slēpošana šajā ziņā ir līdere. Bet, lai piedalītos divi un vairāki atlēti, atlases kritēriji kļūst arvien stingrāki. Iepriekš kvalifikācijai tika ņemts vērā vidējais rezultāts divās labākajās sacensībās, tagad — piecās. Tātad sportistam jādemonstrē daudz stabilāka meistarība. Netīšām spēlēs nokļūt nevar. Pieci Latvijas slēpotāji mums nekāds pārsteigums nav. Mēs mērķtiecīgi tam gatavojāmies.” Turklāt par šīm piecām vietām bija arī iekšēja konkurence. Tikai par mata tiesu Kristapa Zvejnieka jaunākajam brālim Matīsam nācās piekāpties Mārtiņa Onskuļa priekšā.

TRENERA ELKS

Mūsu līderis — LSPA students no Mārupes Kristaps Zvejnieks, kam slalomā ir 12,41 FIS punkti (jo mazāk, jo labāk), apguvis uzvarētāja filozofiju, viņš sapratis, ka no pasaules varenajiem nav jābaidās, bet ar tiem jācīnās. Trase visiem ir viena. Tiesa, tiem, kas startē ar lielākiem numuriem, tā vairāk izdangāta. Bet Kristaps savu starta grupu pakāpeniski uzlabo. Eiropas kausa izcīņā viņš vairākkārt iekļuvis labāko divdesmitniekā, Pasaules ziemas universiādē finišējis astotais.

„Ja man prasītu, kas ir mans elks sportā, es teiktu — Kristaps Zvejnieks. Man kā trenerim nav kauns to atzīt,” pārsteidz Dinārs Doršs. „Viņš viens pats spēj tik daudz izdarīt — pats stūrē auto uz sacīkstēm, pats sprauž trases treniņiem, pats taisa ēst, pats gatavo slēpes un pats startē. Salīdzinot ar pasaules eliti, viņš veic piecu cilvēku pienākumus un vēl spēj ar viņiem konkurēt. Ir daudz vienkāršu iespēju, kā Kristapam palīdzēt pilnveidoties vēl straujāk. Viņš nekad neraud un nečīkst, bet rēķinās ar situāciju un cenšas no tās dabūt maksimumu. Viņš ir velkonis pārējai komandai. Visas sezonas garumā Kristapa prioritāte ir Eiropas kausa izcīņas seriāls, kuru viņš cenšas apvienot ar atsevišķiem startiem Pasaules kausa izcīņas posmos. Viņš ir jauns un kā visiem Pasaules kausa izcīņā pieredze krājas caur neveiksmēm, nereti kļūdoties priekšpēdējos vārtos.”

DIVAS JUBILEJAS

Kristaps Zvejnieks spēļu laikā svinēs savu 22. dzimšanas dienu. Mūsu komanda Sočos neapšaubāmi būs viena no jaunākajām. Statistiku ar saviem 26 gadiem bojā vienīgi nobrauciena speciālists Roberts Rode, kam tāpat kā Zvejniekam šīs būs otrās spēles pēc kārtas. „Gribētu sagaidīt, kad komandas vidējais vecums būtu 23—25 gadi,” turpina Doršs. „Diemžēl materiālu apsvērumu dēļ mūsu sportisti beidz slēpot 17—18 gadu vecumā. Lai sasniegtu nopietnus rezultātus, nepieciešams ilgāks laiks. Mēs ļoti ātri attīstāmies, ātri kaut ko sasniedzam, bet, kad sākas īstā kāpšana augšup, tam iespējas neatrodam. Lai arī palīdz Slēpošanas savienība un sponsori, arī līderiem bez pašu ģimenes finansējuma un atbalsta neiztikt. Diezin vai ir daudz olimpiešu, kas uz Pasaules kausa izcīņas posmiem brauc par savu naudu.”

Jaunākā ne tikai kalnu slēpošanā, bet visā Latvijas olimpiskajā komandā ir Agnese Āboltiņa, kam spēļu atklāšanas dienā paliks 18. „No viņas īstos rezultātus vajadzētu gaidīt pēc gadiem 10. Ceru, ka spēsim viņas motivāciju tik ilgi uzturēt.” Kalnu slēpošanas dēļ Agnese likusi malā klavierspēles studijas un pārcēlusies uz sporta ģimnāziju Lillehammerē. No abām mūsu dāmām Agnesei spēlēs būs garākā programma, kas sāksies ar sacensībām supergigantā, kas viņai pavēra ceļu uz olimpiskajām spēlēm. Tieši pirms Sočiem viņa cīnījās prestižajā Norvēģijas čempionātā.

Leldei Gasūnai traumas dēļ nācās izlaist pērno sezonu, bet šoruden viņa sekmīgi atgriezās trasēs un līdz Jaunajam gadam paspēja kvalificēties olimpiskajām spēlēm slalomā un milzu slalomā. Lelde cītīgi trenējusies gan Latvijas izlases treniņnometnēs, gan kopā ar Itālijas slēpotājiem.

SKOLNIEKU RŪDĪŠANA

„Sportistiem svarīgi iespējami ilgāk uzturēties sacensību vidē,” skaidro Dinārs Doršs. „Tāpēc Zvejnieks Sočos ieradīsies spēļu beigu daļā, kad sāksies sacensības milzu slalomā un slalomā, tieši no Eiropas kausa izcīņas posma Bulgārijā.” Milzu slalomā Kristapam ir 23,66 FIS punkti, komandas biedriem šajā un citās disciplīnās — virs 30.

No mūsējiem pirmais sacensības sāks vecākais — Roberts Rode, kas otrajā spēļu darbdienā startēs nobraucienā. Doršs smej, ka rūdīts viņš izskatoties tikai uz mūsējo fona, šajā disciplīnā dominēšot trīsdesmitgadīgi vīri. „Nobraucienu uzskata par ziemas spēļu karali,” piebilst treneris. „Vēsturiski tā ir senākā disciplīna, kas prasa ne tikai īpašu fizisko, bet arī psiholoģisko sagatavotību.” Jācer, ka Robertam šajā un pārējās disciplīnās, izņemot superkombināciju, netraucēs potītes trauma, kuras dēļ vēl pirms mēneša viņam kāja bija ģipsī.

Jaunpienācējs vīru komandā ir valmierietis Mārtiņš Onskulis. „Prasmīgi izmantojis starptautiskās federācijas FIS piedāvātās treniņnometnes, apzinīgs un fiziski spēcīgs puisis,” raksturo Dinārs Doršs. Viņa disciplīnas — milzu slaloms un slaloms. Starp citu, Mārtiņš ar saviem rezultātiem ieguvis vietu Aļaskas universitātes komandā un bezmaksas iespēju studēt ASV. Viņš pirmais pierādījis, ka latvietis arī ar kalnu slēpošanas palīdzību var iegūt izglītību.

„Mēs kopā pierādām, ka arī Latvijā var izpildīt sekmīgu sagatavošanās programmu slalomā,” nobeidz Dinārs Doršs. „Mums šajās spēlēs jāturas cienīgi tā dēvēto ārpus Alpu valstu konkurencē. Šādā kontekstā pie Alpu valstīm, protams, tiek pieskaitīta arī Kanāda, ASV, Norvēģija, Zviedrija. Mēs vēl visu kalnu slēpošanā neesam pateikuši.”

 

Lelde GASŪNA

Kalnu slēpotāja

Dzimusi: 1990. gada 17. septembrī Siguldā

Augums, svars: 169 cm, 64 kg

Izglītība: Siguldas Valsts ģimnāzija

Treneri: pirmā—Gunta Gasūna, tagad — Einārs Lansmanis

Lielākie sasniegumi

2011. g. PČ — 36. v. slalomā, 58. v. milzu slalomā

2013. g. PČ — 49. v. slalomā, 51. v. milzu slalomā

Ģimenes stāvoklis: neprecējusies

Vaļasprieki: fixedriteņbraukšana, longbords

 

Agnese ĀBOLTIŅA

Kalnu slēpotāja

Dzimusi: 1996. gada 7. februārī Rīgā

Augums, svars: 166 cm, 73 kg

Izglītība: Rīgas Tālmācības vidusskola

Treneri: pirmā — Vita Ciesniece, tagad — Jērns Tore Linbergs

Lielākie sasniegumi

2012. g. PJO — 16. v. slalomā, 22. v. superkombinācijā, 27. v. supergigantā

2013. g. PČ — 74. v. milzu slalomā

2013. g. EJOF — 39. v. slalomā

Ģimenes stāvoklis: neprecējusies

Vaļasprieki: dziedāšana, klavierspēle

 

Kristaps ZVEJNIEKS

Dzimis: 1992. gada 15. februārī Rīgā

Augums, svars: 184 cm, 90 kg

Izglītība: Mārupes vidusskola, LSPA

Treneri: pirmā—Jana Zvejniece, tagad — Peters Prodingers

Lielākie sasniegumi

2010. g.OS —37. v. slalomā, 62. v. milzu slalomā

2011. g. PČ — 36. v. slalomā, 54. v. milzu slalomā

2011. g. PJČ — 49. v. nobraucienā, 62. v. gigantslalomā

2012. g. PJČ — 35. v. supergigantā, 38. v. nobraucienā, 39. v. gigantslalomā

2013. g. PČ — 38. v. milzu slalomā

2013. g. PJČ — 8. v. superkombinācijā, 14. v. slalomā, 33. v. milzu slalomā, 45. v. nobraucienā, 47. v. supergigantā

Ģimenes stāvoklis: neprecējies

Vaļasprieki: skrituļslidošana, golfs

 

Roberts RODE

Kalnu slēpotājs

Dzimis: 1987. gada 29. maijā Rīgā

Augums, svars: 183 cm, 89 kg

Izglītība: Humanitārā privātģimnāzija, RISEBA

Treneri: pirmais — Andis Korde, tagad — Andrejs Rode

Lielākie sasniegumi

2010. g. OS — 58. v. nobraucienā

2009. g. PČ — 42. un 70. v. milzu slalomā

Ģimenes stāvoklis: neprecējies

Vaļasprieki: autosports, modelisms

 

Mārtiņš ONSKULIS

Dzimis: 1994. gada 18. jūnijā Siguldā

Augums, svars: 176 cm, 80 kg

Izglītība: Valmieras Pārgaujas ģimnāzija

Treneri: pirmais —Staņislavs Sokoļenko, tagad — Dinārs Doršs

Lielākie sasniegumi

dalība 2013. g. PČ

Ģimenes stāvoklis: neprecējies

Vaļasprieks: futbols

 

LATVIJA KALNU SLĒPOŠANĀ

Kalnu slēpošanas centrā Rosa Khutor

9. februārī

9.00    nobrauciens, Roberts Rode

15. februārī

9.00    supergigants, Agnese Āboltiņa

16. februārī

9.00    supergigants, Roberts Rode

18. februārī

9.00    milzu slaloms, 1. brauciens, Lelde Gasūna, Agnese Āboltiņa

12.30  2. brauciens

19. februārī

9.00    milzu slaloms, 1. brauciens, Kristaps Zvejnieks, Mārtiņš Onskulis, Roberts Rode

12.30  2. brauciens

21. februārī

14.45  slaloms 1. brauciens, Lelde Gasūna, Agnese Āboltiņa

18.15. 2. brauciens

22. februārī

14.45  slaloms, 1. brauciens, Kristaps Zvejnieks, Mārtiņš Onskulis, Roberts Rode

18.15  2. brauciens