Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Zelts Latvijai, krekls IIHF

Augusts Valdis Vasiļonoks ziemas olimpiskajās spēlēs Latvijai izcīnījis pirmo zeltu! Tā vēstīja Insbrukas spēļu oficiālie mediji, uzsverot, cik nopietni tiek vērtēti sasniegumi I Jaunatnes ziemas olimpiskajās spēlēs.

Panākums vēl unikālāks, jo uzvara gūta disciplīnā, kas olimpisko spēļu programmā iekļauta pirmo reizi, turklāt SOK prezidenta Žaka Roges klātbūtnē.

IESPĒJA NE TIKAI LIELVALSTĪM

Uz Insbrukas hokeja turnīru tika uzaicinātas četru spēcīgāko valstu — Kanādas, ASV, Krievijas, Somijas —, kā arī sacensību saimnieces Austrijas jauniešu izlases. Pārējo valstu hokejistiem tika dota iespēja cīnīties par sešpadsmit ceļazīmēm uz individuālo prasmju turnīru, tā ievērojami paplašinot hokejā pārstāvēto valstu skaitu. Šajā atlasē pārliecinoši labākais bija jūrmalnieks Augusts Valdis Vasiļonoks, kas šosezon trenējas un spēlē Zalcburgas Red Bull hokeja skolas komandā.

Arī Insbrukā priekšsacīkstēs ar labāko rezultātu Augusts iekļuva astoņu finālistu turnīrā, kas risinājās pārpildītajā Tiroles ledus arēnā. Pēc pirmās Skills Challenge disciplīnas, kurā, sacenšoties pa pāriem (visos vingrinājumos izmanto izslēgšanas principu) tika testēts slidošanas ātrums, pusi apļa veicot atmuguriski, vadībā izvirzījās japānis Seija Furukava. Vasiļonoks iesāka ar otro vietu, bet metienu precizitātē palika trešais, japānim ļaujot līdera pozīcijas nostiprināt. Trešajā vingrinājumā, kurā notiek sacensības slidošanas tehnikā, Augusts Valdis, izcīnot otro vietu, pārņēma līdera pozīcijas, jo Furukava palika tikai astotais.

SUPERŠĀVIENS UN AIZAS MALA

Demonstrējot savu metiena spēku, latvietis izpelnījās grandiozas ovācijas, kuras vēl uzkurināja komentētājs, norādot, ka Augusts Valdis Vasiļonoks no Latvijas šoziem hokeju spēlē tepat kaimiņu pilsētā Zalcburgā. Šajā vingrinājumā mūsējam neviens netika pat tuvumā. Rekordmetienā Vasiļonoka ripa sasniedza ātrumu 145,2 km/h! Savukārt piespēļu precizitātes testā Augustam nodrebēja roka — tikai septītais. Pirms pēdējā vingrinājuma, kurā hokejisti sacentās ripas kontrolēšanas meistarībā, Vasiļonoks gandrīz vai stāvēja aizas malā. Viņš gan atradās vadībā ar 2 punktu pārsvaru, bet ar pilnīgi vienādām izredzēm mūsējam sekoja četri konkurenti. Kad pusfinālā Augusts no spēles izsita jaunzēlandieti Kallumu Bērnsu, jau kļuva skaidrs, ka latvietis ir čempions. Finālduelis ar ungāru Atillu Kovāču vairs bija tikai formalitāte, kuras pēdējā elementā latvietis pat sapinās. Bet tam vairs nebija nozīmes. Uz Insbrukas ledus pēc kamaniņu braucēju bronzas un sudraba Latvijai bija izkausēts arī zelts!

„Pagaidām vēl neapjēdzu, ko esmu izdarījis, ir vienkārši nenormāls prieks!” tūlīt pēc uzvaras atzinās mūsu pirmais jaunatnes olimpiskais čempions. „Prieks par mums visiem, par to, ka esmu par mūsu valsti labi pacīnījies!” Augusts Valdis lepni piedūra pirkstu Latvijas formas kreklam.

„Metienu un piespēļu precizitātē, kas parasti ir mūsu stiprā puse, šoreiz nebijām tie labākie, laikam uztraukums patraucēja,” turnīra gaitu komentēja Augusta Valda Vasiļonoka treneris Ģirts Ūdris. „Savukārt saņēmāmies tajos vingrinājumos, kuros iepriekš īpaši neizcēlāmies.”

SOK PREZIDENTA UZSLAVA

Augusts Valdis, kurš nule nosvinēja savu sešpadsmito dzimšanas dienu, kļuvis ne tikai par pirmo olimpisko čempionu, bet arī par olimpiskā pirmrekorda īpašnieku. Viņa raidītās ripas iespaidīgais ātrums (145,2 km/h) palicis atmiņā visaugstākajām sporta amatpersonām. Kad jauno olimpiešu diskusijā ar SOK prezidentu Žaku Rogi Vasiļonoks pavaicājis par Skills Challenge izredzēm tikt iekļautām lielo spēļu programmā, SOK prezidents iesaucies: „Ahā, tu esi tas puisis, kas jau tagad met ripu kā liels vīrs!” Par programmas papildināšanu runājot, Roge izteicies, ka par šo jautājumu vēl jādiskutē.

Savukārt Latvijas izlases formas kreklu, kurā Augusts Valdis jaunajā disciplīnā izcīnīja pirmo olimpisko zeltu, pieprasījusi Starptautiskā Hokeja federācija (IIHF), lai to izkārtu hokeja Slavas zālē. Lai arvien vairāk mūsējo kreklu tur karātos!

Hokeja turnīra finālspēlē Somija tikai ar bullīšu palīdzību uzvarēja Krieviju 2:1 (0:1, 0:0, 1:0, 0:0, 1:0). Cīņā par bronzas medaļām Kanāda — ASV 7:5 (3:1, 4:1, 0:3). 5. Austrija.

Jauno dāmu finālā Zviedrija pārspēja Austriju 3:0 (1:0, 1:0, 1:0). Bronzas medaļas Vācijai, kas ar 7:4 (2:1, 3:1, 2:2) pārspēja Kazahstānu. 5. Slovākija.

 

HOKEJS

INDIVIDUĀLO PRASMJU TURNĪRS

(16 dalībnieki)

1. Augusts Valdis Vasiļonoks (Latvija) 22 punkti

2. Atilla Kovāčs (Ungārija) 21

3. Seija Furukava (Japāna) 19

4. Kallums Bērnss (Jaunzēlande) 19

5. Primožs Čuvans (Slovēnija) 18

6. Matija Miličics (Horvātija) 14