Zvans pie durvīm

Visplašākā konkurence (vairāk nekā 60 dalībnieku) un visgarākā programma I Jaunatnes ziemas olimpiskajās spēlēs bija kalnu slēpošanā. Šajā sporta veidā Miks Edgars Zvejnieks izcīnīja mums augstāko — 13. — vietu ar slēpēm, turklāt šo sniegumu atkārtojot divas reizes. Bet sacensību pēdējās dienas pēdējā braucienā Miks pārsteidza visu kuplo slēpošanas sabiedrību, slalomā sasniedzot trešo rezultātu un līderim zaudējot tikai vienpadsmit sekundes simtdaļas.

No saulaini ledainām trasēm līdz sniegputeņa mīkstumam. Tik atšķirīgi bija apstākļi, kādos nācās cīnīties kalnu slēpotājiem.

KLAMMERS UN ALFĀNS…

Jauniešu spēļu programmā austriešu iecienītā nobrauciena nav. Ātrākā disciplīna ir supergigants, kura aptuveni pusotru kilometru garā trase (augstumu starpība 441 m) ar nopietnu lidojumu, pēc kura ne visiem izdevās piezemēties veiksmīgi, bija nosprausta (32 vārti) tajā pašā slavenajā Pačerkofela olimpiskā nobrauciena nogāzē, kurā 1976. gadā uzvarēja Francs Klammers.

Ne mazāks slavens ir francūzis Luks Alfāns — vispirms vairākkārt uzvarējis pasaules čempionātos kalnu slēpošanā, tagad viņš tikpat spožus panākumus gūst Dakaras rallijreidos. Savukārt viņa meita Estele Alfāna kļuva par šo spēļu pirmo čempioni, cīņā par zeltu tikai ar vienas sekundes simtdaļas pārsvaru uzvarot norvēģieti Noru Grīgu Kristensenu.

Vēl šokējošāka bija marokāņa Ādama Lamhamedi uzvara puišu konkurencē. Sensācijas atslēga — jaunais Marokas pavalstnieks dzīvo Kvebekā un trenējas kopā ar Kanādas izlasi. Lai gan mūsējiem FIS sacensībās supergigantā tas bija pirmais starts karjerā, Agnese Āboltiņa 44 dalībnieču konkurencē izcīnīja 27. vietu, Miks Zvejnieks no 55 puišiem finišēja 32. pozīcijā. „Uz starta stress bija,” pēc finiša atzinās latvietis. „Bet tagad zinu, ko šeit nozīmē supergigants un turpmāk būšu daudz drošāks.

Superkombinācijā, kurā jāveic pa vienai supergiganta un slaloma trasei (rezultātus saskaita kopā), Miks gan bija pārāk drošs un neierakstījās vienos no sarežģītākajiem supergiganta trases vārtiem. Agnese Āboltiņa ātrumdisciplīnā savu iepriekšējās dienas rezultātu mazliet uzlaboja — 26. pozīcija, no kuras slalomā mūsu meitene pakāpās līdz 22. vietai.

Viņai savukārt neveiksmīgs bija milzu slaloms. Trases augšdaļā aizkavēts grieziena sākums pirms vieniem vārtiem diemžēl Agnesi izmeta no nākamajiem.

LINDSIJAI VONAI PAKLAUSOT

Nākamajā dienā tieši pirms Mika Zvejnieka starta olimpiskā čempione un Pasaules kausa ieguvēja Lindsija Vona intervijā sacensību komentētājam un skatītājiem stāstīja, kā viņai te patīk, visiem novēlot veiksmi. Miks to sadzirdēja. Milzu slaloma trasē uz starta stājās šajās spēlēs viskuplākais dalībnieku skaits — 64 kalnu slēpotāji, bet finišu (augstumu starpība 320 m) sasniedza tikai 48.

Insbrukai tuvojās siltums, slapjš sniegs un lietus. Trases augšdaļa vēl bija cieta un ledaina, bet zemāk jau nācās strādāt mīkstākā sniegā, kurā agresīva braukšana varēja sākt kaitēt – slēpe varēja pārāk ieķerties trases segumā. Latvietis, ar 38. numuru startējot pa jau padangātu trasi, ar visām šīm problēmām tika galā godam un finišēja ar 18. rezultātu, līderim Miham Hrobātam no Slovēnijas zaudējot 3,36 sekundes.

Otrajā trasē 30 labākie startē apgrieztā secībā, un Zvejnieks izšķirošo cīņu sāka trīspadsmitais. Lai gan tieši pirms Mika vairāki sportisti piedzīvoja kritienus, Zvejnieks cauri 37 vārtiem izvilka ideālas trajektorijas, kopvērtējumā ieņemot 13. vietu un jauniešu olimpiskajam čempionam Marko Švarcam (Austrija) divu trašu summā zaudējot tikai 4,77 sekundes. „Otrajā braucienā viss izdevās, neko sev nevaru pārmest,” pēc finiša priecājās Mārupes vidusskolnieks.

Agnese Āboltiņa pirmajā slaloma trasē (augstumu starpība 153 m, 45 vārti), kurā no 54 dalībniecēm līdz finišam neaizkļuva 18, slēpoja tā, ka bija jūtams — viņa nevēlas palidot garām vārtiem tāpat kā milzu slalomā. Līderei Petrai Vlhovai latviete zaudēja 7,7 sekundes un tomēr šajos sarežģītajos apstākļos ierindojās 24. vietā.

Otrajā trasē Agneses slēpošanas stils bija krietni drošāks, ļaujot viņai pakāpties līdz cienījamai 16. vietai. „Pirmajā trasē sabijos, jo tik daudzas meitenes pirms manis krita,” atzinās Agnese Āboltiņa. „Otrajā jau cīnījos no sirds un izdevās daudz labāk.”

DUBULTAIS VELNA DUCIS

Insbrukas sniegputenī Mika Zvejnieka pirmais brauciens slalomā pārāk lielas cerības neviesa. Latvietis 62 dalībnieku konkurencē finišēja 23. pozīcijā. Tiesa, līderim Sandro Simonē (Šveice) zaudējot ne pārāk daudz — 4,73 sekundes. „Startēju ar 26. numuru, pirms manis gandrīz katrs otrais krita,” taisnojās Miks. „Tāpēc biju pārāk piesardzīgs.”

Otrajā braucienā Zvejnieks olimpiskajā Pačerkofela trasē izraisīja sensāciju. Cīņā ar 45 vārtiem (augstumu starpība 153 m) latvietis devās septītais un finišā sasniedza rezultātu, kas visai ilgi palika nepārspēts. Sacensību komentētājs itin labi iemācījās izrunāt viņa vārdu, atgādinot, ka Miks Edgars Zvejnieks no Latvijas joprojām ir līderis. Otrajā trasē par latvieti ātrāki bija tikai divi puiši, turklāt minimāli! Par vienpadsmit sekundes simtdaļām — slovāks Štefāns Hadalins, par deviņām simtdaļām — Sandro Simonē, kurš kļuva par čempionu. Apetīte aug ēdot, un nu jau žēl, ka Miks neiekļuva labāko desmitniekā, šajās spēlēs izcīnot vēl vienu 13. vietu +4,82.

Pēc finiša latvietis atzina, ka šis bijis viņa karjerā labākais brauciens slalomā. Aiz mūsu kalnu slēpotāja palika ne tikai igaunis Tenis Luiks, kas FIS rangā ir augstākā vietā, bet arī divi austrieši, šveicietis, amerikānis, spānis un pat francūzis Viktors Šullers, kas milzu slalomā izcīnīja bronzas medaļu, par pārējiem konkurentiem nemaz nerunājot. „Mikam atliek tikai aptvert, ka slalomā ir divi braucieni!” pasmaidīja delegācijas vadītājs Dinārs Doršs. „Protams, to vieglāk pateikt nekās izdarīt.”

Katrā ziņā zvans pie līderu durvīm atskanējis.