Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Jauna iespēja LSPA

Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā, sākoties jaunajam mācību gadam, atklāts moderns izpētes centrs, kas veicinās sporta un veselības aprūpes pētniecību Latvijā, kā arī palīdzēs sportā aktīviem cilvēkiem un cilvēkiem ar kustību traucējumiem pilnveidot sava organisma fiziskās spējas, kāpinās dažādus fiziskos rādītājus un uzlabos veselību.

Izmantojot mūsdienīgas testēšanas ierīces, trenažierus, rehabilitācijas un sporta medicīnas aparatūru, LSPA speciālisti plāno veikt pētījumus, kas vērsti uz cilvēka fiziskās labsajūtas uzlabošanu un organisma spēju pilnveidi. Tāpat tiks pētīta dažādu slodžu ietekme uz organismu, skābekļa daudzuma izmaiņu nozīme organisma darba spēju optimālai darbībai, kā arī veikti daudzi citi starpdisciplināri pētījumi. 

Jaunajā centrā, sinhronizējot sešu infrasarkano ātrgaitas kameru darbību ar sensorjutīgu grīdu un bezvadu elektromiogrāfiju, iespējams veikt trīsdimensionālu cilvēka kustību biomehānisko analīzi, kas vērtēs tā stāju, pēdas velvju stāvokli, analizēs gaitu, kā arī līdzsvara un ķermeņa svara sadales asimetriju.  

Darbaspēju novērtēšanai un funkcionālai diagnostikai kalpo kardiopulmonālā iekārta, kas novērtē sirds–asinsvadu un elpošanas ceļu darbību miera stāvoklī un pieaugošas slodzes apstākļos, pieejams stacionārs laktāta un glikozes analizators asins bioķīmiskajai analīzei, skriešanas, velo un roku ergometrs. Turklāt velo ergometram ir pedalēšanas spēka mērīšanas funkcija, kas ļauj konstatēt pieliktā spēka parametrus un kāju asimetrijas lielumu.  

Savukārt uz īpaši platā skrejceliņa testēšanu iespējams veikt ne tikai skrienot, bet arī braucot ar ratiņkrēslu, divriteni, rollerslēpēm vai skrituļslidām. Skrejceliņam var mainīt slīpumu, imitējot pārvietošanos pret kalnu un no kalna.  

Izpētes centrā pieejama arī jaunākās paaudzes diagnostikas ierīce — izokinētiskais dinamometrs roku un kāju muskuļu spēka pārbaudei dažādos darba režīmos, to trenēšanai un rehabilitācijai. Toties sportistu atjaunošanas procesu paātrināšanai un pēctraumu rehabilitācijas izpētei pieejama vispārējā ķermeņa kriokabīne, kurā tiek veikta aukstuma terapija.    

“Prieks, ka studenti ar pētniecisko azartu akadēmisko sporta izglītību varēs apgūt modernā un inovatīvi pētnieciskā vidē,” atklājot jauno LSPA izpētes centru, atzina izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska. “Tehnoloģijas ir mūsu valsts kapitāls, caur tām iespējams satuvināt sporta praktiķus ar akadēmisko vidi. Īpašs prieks redzēt, ka LSPA jaunā centra pētnieku grupā ir aktīvi sportisti, kuri procesus varētu tikai paātrināt. Novēlu jums veiksmi!” 

LSPA Veselības aprūpes sportā izpētes centra izveidē ieguldīti 1,2 miljoni eiro, piesaistot Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF), valsts budžeta un LSPA finansējumu.

Dainis Caune
Dainis Caune