Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Lūša zīmē. Un ne tikai

Sporta grāmatniecībā šogad jaušama izcilā šķēpmetēja Jāņa Lūša zīme. Bet ir arī citiem varoņiem un tēmām veltīti aizraujoši un pat pārsteidzoši oriģināli izdevumi.

Suminot visu triju olimpisko medaļu ieguvēju, četrkārtējo Eiropas čempionu un divkārtējo pasaules rekordistu Jāni Lūsi viņa 80. jubilejā, apgāds Jumava maijā laida klajā Arņa Terzena grāmatu Lūsis. Laikmeta iezīmētais. Pieredzējušais žurnālists un rakstnieks Arnis Terzens ar savu talantu panākumiem bagāto un medaļām spožo sportista dzīvesgājumu spējis ietvert aizraujošā lasāmvielā, kurai neizbēgami cauri vijas subjektīvisms, liekot noprast, ka agrākajos laikos arī sportā zāle bijusi zaļāka.

Rudens pusē vēl vienas, biezas Jumavas grāmatas vāku rotāja Jāņa Lūša foto. Tās 440 lappusēs leģendārais statistiķis Andris Staģis apkopojis vēl leģendārāko Latvijas šķēpmešanas vēsturi no 1901. gada līdz mūsdienām, izdevumam liekot atbilstošu nosaukumu – Šķēpiem mirdzot. Tajā precīzu faktu garoza pārklāta ar gardu un biezu kūkas kārtu, kuru veido korekti stāsti par mūsu izcilnieku gaitām, kas papildināti ar oriģinālām fotogrāfijām.

Savukārt sporta žurnālists Ingmārs Jurisons pilnībā attaisno savas grāmatas Dukuri. Ledus karaļi dzīvē (izdevniecība Latvijas Mediji) nosaukumu. Lai arī tēma tā vien mudina uz ledus kauju aprakstiem 20 gadu garumā pasaules skeletona trasēs, autors rāda Dukuru ģimenes dzīves gājumu, kas izrādās pat interesantāks par neskaitāmajiem panākumiem vislielākajās sacensībās, kas jau šķiet pašsaprotami. Runa ir nevis par to, kas un kā izcīnīts, bet gan, kāpēc gūtas šīs uzvaras.

Vismodernāko iespiedtehnoloģiju paša sarakstītai un producētai grāmatai Vecā riteņbraucēja stāsti izvēlējies pazīstamais riteņbraucēju treneris Ernests Pūce, kas šajā darbā aizvadījis 50 gadus, bet savā sporta veidā vēl par kādiem 20 gadiem vairāk.

“Manas riteņbraucēja dienas “aizbrauca” ar astoņiem gadiem Latvijas treka riteņbraucēju izlasē. Turpinājumā četrus gadus strādāju ar VEF sporta kluba braucējiem. Tad sekoja vienpadsmit gadu darbs pie Latvijas šosejnieku un treka izlasēm. Noslēgums iznāca ar trīsdesmit četriem darba gadiem Murjāņos, kur nācās audzināt skolēnus, vedot tos dažādos pasaules ceļos un sacensībās. Šo skaisto laiku vēlējos ietvert atmiņu pierakstos.” Lai šo savu nodomu īstenotu, autors radījis 238 lappušu (A4 formātā!) biezu, unikāliem fotoattēliem pārbagātu cietos vākos iesietu grāmatu. Tās īpašā vērtība ir autora stāstījums par jauna cilvēka ienākšanu šajā vīrišķīgajā sporta veidā, kas pāraug subjektīvā, bet patiesībā ļoti objektīvā skatā uz attīstību, ar panākumiem, neveiksmēm un pārmaiņām pilnu laikposmu, kas aptver gandrīz pusi no Latvijas riteņbraukšanas vēstures.

Vienīgā nelaime, ka pagaidām šī grāmata pieejama tikai dažos desmitos eksemplāru, jo iespiesta, izmantojot digitālās tipogrāfijas iespējas. Tādējādi tā gan nav nekāda lielā bēda, jo jebkurā brīdī grāmatu iespējams pavairot vajadzīgajā skaitā. Jo tas lielāks, jo grāmata lētāka. Tāpēc Latvijas Riteņbraukšanas federācija gaida interesentu pieteikumus savā mājaslapā www.lrf.lv. Cik dažādu paaudžu riteņbraucēji un ar šo sportu saistītie cilvēki šajā biezajā grāmatā aprakstīti vai vismaz pieminēti, to pat autors nav spējis līdz galam saskaitīt.

Dainis Caune
Dainis Caune