Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Pirms pēdējās kaujas

Modernā pieccīņa ir viens no tiem septiņiem vasaras sporta veidiem (vēl vieglatlētika, smaiļošana un kanoe airēšana, šaušana, svarcelšana, riteņbraukšana un peldēšana), kuros jauno laiku Latvija bijusi pārstāvēta visās olimpiskajās spēlēs pēc kārtas, savu apogeju sasniedzot 2004. gadā Atēnās, kur Jeļena Rubļevska (tagad — Maļuka) izcīnīja olimpisko sudraba medaļu, bet Deniss Čerkovskis finišēja ceturtais. Šīs tradīcijas saglabāšanai atlikusi pēdējā kauja, kurā jāšauj īsām un ļoti precīzām kārtām.

Mūsu šīssezonas līderis Pāvels Švecovs, kurš aprīlī Pasaules kausa (PK) izcīņas posmā finišēja astotais, vienīgais no Latvijas kvalificējās PK finālam nākamo spēļu pilsētā Tokijā, kur svaigajās olimpiskajās bāzēs jūnija beigās izcīnīja 19. vietu. Olimpiskās kvalifikācijas cikla (2019. gada 1. jūnijs—2020. gada 1. jūnijs) ietvaros tā bija pirmā iespēja kļūt par olimpiešiem. Tiesa, visai neliela, jo atvēlēta tikai PK fināla uzvarētājiem. Dāmām šādu panākumu guva Londonas spēļu čempione 35 gadus vecā lietuviete Laura Asadauskaite (31. vieta Rio), kungiem — 11 gadus jaunākais Džozefs Čuns no Lielbritānijas, kas jau debitējis olimpiskajās spēlēs, Rio finišējot desmitais.

Nākamajās spēlēs, tāpat kā iepriekšējās, startēs 36 dāmas un kungi. 33 licences iespējams iegūt kontinentu un pasaules čempionātos, PK finālos un pašas pēdējās pēc vietas olimpiskajā reitingā nākamā gada 1. jūnijā. Vēl tiks piešķirti trīs speciālie ielūgumi modernās pieccīņas jaunattīstības valstīm, pie kurām Latvija nav pieskaitāma.

Augusta sākumā Eiropas čempionātā Bātā (Lielbritānijā) kā parasti tika izcīnītas astoņas olimpiskās ceļazīmes. Pāvels Švecovs pēc spoža sākuma (piektais — peldēšanā, sestais — paukošanā, piektais — pēc divām disciplīnām) jāšanas sacensībās tika nogāzts no zirga. Lai gan mūsu sportists sacensības tomēr pabeidza, zaudēto ne tuvu nebija iespējams atgūt. Fatāla sakritība — pēc nedēļas tieši jāšanas treniņā Pāvels guva nopietnu traumu, kas liedza mēnesi vēlāk piedalīties pasaules čempionātā, līdz kuram veselību nebija atguvis arī Rio olimpietis Ruslans Nakoņečnijs. Tādējādi septembrī Ungārijā pilnvērtīgi cīnīties varēja tikai mūsu jaunākais pieccīņnieks Oleksandrs Pinčuks, kuram neizdevās kvalificēties finālsacensībām. Bet tajās tika izcīnītas vēl trīs olimpiskās licences.

Tādējādi mums īstā kauja sāksies nākamgad par vietu olimpiskajā reitingā, kurā punktus varēs gūt visos četros PK posmos (kalendārs vēl nav apstiprināts, bet paredzams, ka pirmais norisināsies februāra beigās), PK finālā (ar dubultu koeficientu), kurā, tāpat kā pasaules čempionātā, pašās maija beigās Ķīnā par olimpiešiem kļūs vēl trīs pieccīņnieki. Un tad pēdējās cerības skats būs jāvērš olimpiskajā ranga sarakstā. Ņemot vērā, ka lielākā daļa olimpisko ceļazīmju jau būs izcīnīta un ka vienu valsti spēlēs nedrīkst pārstāvēt vairāk par diviem atlētiem, kvalifikācijai varētu pietikt pat ar vietu trešajā desmitā.

Pagaidām olimpiskajā rangā mūsu līderis ar 43. vietu ir Oleksandrs Pinčuks, kurš, neskaitot Eiropas čempionātu, punktus guva arī divās starptautiskās reitinga sacensībās ar koeficientu 0,5 — jūlija sākumā Baltkrievijas atklātajā čempionātā Minskā (21. vieta) un septembra vidū Polijas atklātajā čempionātā Džonkovā.

Dainis Caune
Dainis Caune