Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Olimpiskā pieredze medaļu vērtībā

Latvijas basketbola komandām iespēju startēt Eiropas Jaunatnes olimpiādē jeb olimpiskajā festivālā Tbilisi sagādāja kadetu izlašu veiksmīgais starts kontinenta čempionātos 2014. gada vasarā. Toreiz puiši izcīnīja otro, meitenes — piekto vietu, apliecinot Latvijas kā Eiropas jaunatnes basketbola lielvalsts statusu. Godam kantes rīvētas netika arī Tbilisi, kur Latvijas puišu komanda līdz pēdējā mača pēdējām minūtēm pretendēja uz bronzas medaļām, bet meitenes finišēja ar pozitīvu uzvaru/zaudējumu bilanci un 5. vietu.

MEITENES: JĀMĀCĀS TRĀPĪT!

U-16 meiteņu izlasei Latvijas Basketbola savienība jau četrus gadus nodrošinājusi iespēju sezonas garumā piedalīties valsts pieaugušo čempionātā, iekrājot spēļu pieredzi un treneriem sezonas laikā ļaujot tikt skaidrībā par jauno spēlētāju iespējām. Meklējot labāko virknējumu šāgada kadetu sasaukumā (1999. dzimšanas gads un jaunākas), treneru kolektīvs sezonas laikā treniņos un spēlēs caurskatīja vairāk nekā 30(!) spēlētājas. “Ir daudz spēkos līdzvērtīgu meiteņu — katra ar savu. Bija daudz diskusiju, līdz nonācām pie kopīga lēmuma,” galvenā trenere Līga Alilujeva raksturoja sarežģīto sastāva izvēles procesu. Uz Tbilisi devās sešu sporta skolu audzēknes no Cēsīm, Jelgavas, Jūrmalas, Liepājas, Ventspils un BJBS Rīga/Rīdzene.

Olimpiskā festivāla pirmajā mačā ar Ungārijas kadetēm spēles plānu izdevās īstenot tikai pirmajā ceturtdaļā (16:17). Arī pēc tam nosacīts līdzsvars saglabājās daudzos basketbola elementos (kļūdās, atlēkušo bumbu un precīzo trīspunktnieku skaitā). Toties ungārietes precīzāk meta sodus (14/30 pret 13/22) un divpunktniekus (18/49 pret 23/55), iekrājot un nosargājot izšķirošo pārsvaru. 53:62 — ar tik knapu gūto punktu ražu uzvarēt iespējams tikai izņēmuma kārtā.

Turnīra turpinājums ritēja pirmajā dienā iebrauktajās sliedēs. Latvietes cītīgi strādāja aizsardzībā, nerespektēja pretinieču augumus un centās turēties pie spēles plāna uzbrukumā, meklējot iespējas brīviem metieniem. Pie sava groza sāncensēm bez cīņas netika atdots ne punkts, taču pretinieču grozs reizēm palika kā aizvākots. Pret vienām starptautisko jauniešu sacensību tradicionālajām favorītēm — Francijas basketbolistēm — pietika gan spēka, gan veiksmes: grupas turnīrā 49:45, cīņā par 5. vietu — 60:55. Pret citām Eiropas rangu tabulā augstāko vietu ieņemošām sāncensēm — Krievijas basketbolistēm — spēles beigās iznāca 47:61.

Latvijas U-16 izlases galvenā trenere Līga Alilujeva:

“Pret Francijas komandu visā spēļu garumā izdevās saglabāt pozitīvas emocijas, agresivitāti un ticību, ka varam ne tikai veiksmīgi cīnīties, bet arī uzvarēt. Meitenes noticējušas sev, vēl tikai jānotic, ka varam arī trāpīt. Ar metienu precizitāti nevarējām lepoties pat uzvarētajās spēlēs, tiesa, arī francūzietēm tā nebija labāka. Ja pat no vislabākajām pozīcijām bumba neiet grozā, par taktiskajām niansēm runāt lieki. Stress, pārliecības un arī pieredzes trūkums. No šā viedokļa turnīrs ir ļoti svētīgs, jo, tikai spēlējot, krājas rūdījums un meitenes iemācās likt lietā treniņos apgūto.”

PUIŠI: PIEREDZE SPĒLĒT 10 000 SKATĪTĀJIEM

“Jūtams, ka puišiem trūkst nopietnu spēļu prakses, jo šajā vecumā ar LJBL mačiem vairs nepietiek. Tāpēc nolēmām uz Tbilisi braukt ar labāko sastāvu, lai arī pagājušas tikai trīs dienas pēc atgriešanās, jādodas uz Eiropas čempionātu Kauņā. Iespējams, olimpiskā festivāla sekas — nogurums, traumas — negatīvi ietekmēs mūsu sniegumu čempionātā, bet ilgtermiņā spēlētāji noteikti būs ieguvēji,” puišu izlases galvenais treneris Guntis Endzels bija gatavs izmantot olimpisko izaicinājumu.

Pirmā pieredze Tbilisi nāca kā auksta ūdens šalts — 61:87 pret Bosnijas un Hercegovinas komandu. Tiesa, turpinājumā izrādījās, ka bosniešus Tbilisi nespēja apturēt neviens. Savukārt latvieši ar katru maču uzlaboja sniegumu. Turcijas vienība (tiesa, Tbilisi nespēlēja šīs valsts kadetu izlases pamatsastāvs) tika sagrauta ar 84:42, bet izšķirošajā cīņā par vietu pusfinālā latvieši ar 66:49 pārspēja mājiniekus — Gruzijas basketbolistus —, kurus Tbilisi lielās Sporta pils tribīnēs atbalstīja 10 000 (!) līdzjutēju.

Iekļūstot pusfinālā, Latvijas komanda bija nodrošinājusi vēl divas noderīgas spēles ar spēcīgiem pretiniekiem, un tās apliecināja komandas progresu. Gan pusfinālā ar Spāniju (71:83), gan bronzas mačā ar Vāciju (53:64) pretinieki izšķirošo pārsvaru sakrāja tikai mača pašās beigās.

Latvijas U-16 puišu izlases galvenais treneris Guntis Endzels:

“Gan ar Spāniju, gan Vāciju spēlējām kā līdzīgi ar līdzīgiem. Protams, slikti, ka neizturējām līdz galam. Pietrūka spēlētāju, jo daudzi nevarēja doties laukumā nelielu savainojumu dēļ. Negribējās riskēt Eiropas čempionāta priekšvakarā, turklāt mums ir diezgan ierobežots līderu loks un spēlētāju maiņas pazemina kvalitāti. Lielākās problēmas sagādāja pretinieku agresīvā aizsardzība un fiziskais pārspēks gandrīz visās pozīcijās. Tomēr par spēles kvalitāti nav jāsarkst. Jāuzlabo realizācija, bet tas ir pieredzes jautājums. Galvenais, ka izdevās uztvert spēļu ritmu un iejusties līmenī, kāds sagaida Eiropas čempionātā.”

 

EIROPAS JAUNATNES OLIMPIĀDE, BASKETBOLA TURNĪRS (MEITENES)

Latvijas komandas rezultāti: grupas turnīrā — ar Ungāriju 53:62, ar Franciju 49:45, ar Krieviju 47:61 (1 uzvara, 2 zaudējumi, 3. vieta); pusfinālā par 5./8. vietu — ar Gruziju 105:24, par 5. vietu — ar Franciju 60:55

Latvija: Nikola Ozola, Amanda Švedenberga (abas — Jūrmalas sporta skola), Ieva Tīmane (Jūrmala — Rīga/Rīdzene), Marianna Kļaviņa, Hilda Snipe, Aleksa Gulbe, Kecija Salcēviča (visas Rīga/Rīdzene), Katrīna Kārkle, Janeta Rozentāle (Jelgava), Māra Mote (Cēsis), Luīze Šepte (Ventspils), Sabīne Lipe (Liepāja). Galvenā trenere — Līga Alilujeva, treneri — Kaspars Mājenieks un Andris Steļmahs

Vietu kārtība: 1. Čehija, 2. Beļģija, 3. Ungārija, 4. Krievija, 5. Latvija, 6. Francija, 7. Turcija, 8. Gruzija

EIROPAS JAUNATNES OLIMPIĀDE, BASKETBOLA TURNĪRS (PUIŠI)

Latvijas komandas rezultāti: grupas turnīrā — ar Bosniju un Hercegovinu 61:87, ar Turciju 84:42, ar Gruziju 66:49 (2 uzvaras, 1 zaudējums, 2. vieta); pusfinālā — ar Spāniju 71:83, par 3. vietu — ar Vāciju 53:64

Latvija: Rainers Kalniņš, Edgars Kaufmanis, Anrijs Miška (visi — Valmiera), Bogdans Raiļans (Ogre — Valmiera), Artūrs Kurucs, Artūrs Žagars, Linards Melderis (BJBS Rīga/DSN), Adrians Šnipke, Teodors Bergmanis (abi BS Rīga), Dāvids Atelbauers (Ogres BS), Armands Berķis (Jelgava), Francis Lācis (Rīga/Rīdzene). Galvenais treneris — Guntis Endzels, treneri — Pēteris Ozoliņš, Mārtiņš Gulbis, Bruno Kārlis

Vietu kārtība: 1. Bosnija un Hercegovina, 2. Spānija, 3. Vācija, 4. Latvija, 5. Serbija, 6. Itālija, 7. Turcija, 8. Gruzija