Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Baltimoras lode

Amerikāņu peldētājs Maikls Felpss kļuvis par visu laiku tituliem bagātāko olimpieti – Pekinā viņš izcīnīja jau 11. olimpisko zelta medaļu savā karjerā. Šajā olimpiādē Felpss nopelnījis piecas zelta medaļas, bet viņam vēl ir iespēja uzlabot rekordu, jo Pekinā Felpss startēs vēl trīs distancēs. Amerikāņu peldētāja mērķis ir pārspēt sava tautieša, arī peldētāja, Marka Spica vienā olimpiādē iespēto, kurš 1972. gadā Minhenē izcīnīja septiņus čempionu titulus.
Līdz šim veiksmīgākie olimpiskie čempioni bija Spics, somu vieglatlēts Pāvo Nurmi, PSRS vingrotāja Larisa Latiņina un amerikāņu vieglatlēts Karls Luiss, kuru rēķinā ir pa deviņiem olimpiskajiem čempionu tituliem. Ja neskaita stafetes, individuālajā sacīkstēs Felpss nopelnījis septiņas zelta medaļas. Vairāk ir tikai amerikāņu vieglatlētam Rejam Evrijam, kurš no 1900. līdz 1908. gadam trīs olimpiādēs uzvarēja astoņās olimpiskajās sacensībās.


Pirms četriem gadiem Atēnās Felpss izcīnīja sešus olimpisko čempionu titulus, kā arī ieguva divas bronzas godalgas (astoņas medaļas vienā olimpiādē spējis izcīnīt vēl tikai PSRS vingrotājs Aleksandrs Ditjatins), bet Pekinā Maikls pagaidām ir nepārspēts, uzvarot pirmajās piecās distancēs, kur viņš piedalījās – 400 m kompleksajā peldējumā, 200 m brīvajā stilā un 200 m tauriņstilā, kā arī 4×100 un 4×200 brīvā stila stafetēs. Turklāt visās piecās distancēs tika uzstādīti jauni pasaules rekordi. Jāpiebilst, ka Felpsam ir tikai 23 gadi.
Visgrūtāk Felpsam izvērtās 4×100 m brīvā stila stafete, kur Maikls, startējot pirmajā posmā, palaida sev priekšā austrālieti Īmonu Salivanu, bet pirms pēdējā stafetes posma vadībā bija Francijas komanda. Tomēr izšķirošajā brīdī Felpsam talkā nāca komandas biedrs Džeisons Lezaks, kurš lieliskā finiša spurtā izrāva pirmo vietu, tikai par 0,08 sekundēm apsteidzot frančus. Individuālajās sacensībās Felpsam vislielāko konkurenci radīja ungārs Lāslo Čehs, kurš 200 tauriņstila peldējumā no amerikāņa atpalika par 0,67 sekundi. Pēc šā peldējuma Felpss atklāja, ka distances beigās gandrīz neko nav redzējis, jo brilles bijušas pilnas ar ūdeni.
Felpss ir dzimis ASV pilsētā Baltimorā. Viņa divas vecākās māsas arī bija peldētājas. Bērnībā Maiklam tika atklāts uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindroms, tāpēc septiņu gadu vecumā māsu ietekmē viņš sāka nodarboties ar peldēšanu, lai būtu, kur izlādēt savu enerģiju. Jau 15 gadu vecumā Felpss nopelnīja vietu ASV izlasē dalībai 2000. gada Sidnejas olimpiskajās spēlēs, debijas reizē izcīnot piekto vietu 200 m tauriņstila peldējumā. Pēc dažiem mēnešiem viņš uzstādīja savu pirmo pasaules rekordu (200 m tauriņstilā). Kopš 2004. gada Felpss studē sporta mārketingu un menedžmentu Mičiganas universitātē, bet pēc Pekinas olimpiādes plāno atgriezties dzimtajā pilsētā, jo uz turieni dodas viņa treneris Bobs Boumens.
Felpss četras reizes atzīts par Pasaules Gada peldētāju (2003., 2004., 2006. un 2007. g.), viņš arī 30 reizes labojis pasaules rekordus dažādās distancēs. Pekinā Felpss vēl startēs 200 m kompleksajā peldējumā (piektdien, 15. augustā), 100 m tauriņstilā (16. augustā) un 4×100 m kompleksā peldējuma stafetē.
Kristiāns GIRVIČS
Vizītkarte
Maikls Felpss (ASV)
Peldētājs
Dzimis 1985. gada 30. jūnijā Baltimorā
Augums 1,93 m
Svars 88 kg
Sasniegumi 11 olimpiskās zelta medaļas (pirms piektdienas sacensībām Pekinā), četras reizes atzīts par Pasaules Gada peldētāju, 30 reizes labojis pasaules rekordu, 17 pasaules čempiona tituli