Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Dažādi

Žurnāls: Nr. 369

Uzturs ar mērķi

Vairāk cukura pirms intensīvas slodzes, mazāk vienkāršo ogļhidrātu pēc tās. Sauja liesu olbaltumvielu muskuļu atjaunošanai un īkšķa tiesa tauku ilgākai sāta sajūtai. Visam pa virsu kaudze svaigu dārzeņu un augļu, bet graudaugus atstāt enerģijai rīta cēlienā. Tā īsi un pavisam virspusēji varētu raksturot sporta uztura pamatprincipus. Tomēr tie neatbild uz katram sportistam būtiskajiem jautājumiem: kā visus šos noteikumus savietot vienā šķīvī, ko ēst brokastīs un ko — vakariņās, pirms treniņa, bet ko — pēc sacensībām? Kādas būs ēdienkartes atšķirības gargabalniekam un cilvēkam, kas mērķtiecīgi strādā, lai palielinātu savu muskuļu masu?

Žurnāls: Nr. 369

Kādu sporta pulksteni izvēlēties

Izvēlēties sporta pulksteni, viedpulksteni jeb pulsometru kļūst arvien sarežģītāk — piedāvājumu klāsts ir tik liels, ka ātri var apjukt un iestrēgt ar izvēli. Kā starp zīmoliem, pulksteņu modeļiem, to funkcijām un paša vajadzībām rast labāko risinājumu, lai lieki neizdotu naudu par to, kas netiks izmantots, vai nepiedzīvotu vilšanos, ka tieši trūkst kas svarīgs?

Žurnāls: Nr. 368

Pasaules labāko ultramaratonistu diēta

Ziemeļmeksikas vidienē, gandrīz divus kilometrus dziļā Vara kanjona ēnā, mīt kāda indiāņu cilts, kas paši sevi dēvē par rarámuri jeb “tiem, kas skrien ātri”. Un ne velti. Gana noslēgtie un savā dzīvesveidā pavisam vienkāršie meksikāņi nereti tiek saukti par pasaulē labākajiem gargabalniekiem, kuri vēsu prātu var noskriet simtiem jūdžu un finišēt ar smaidu uz lūpām. Baskājaini, bez ogļhidrātu želeju piepildītas mugursomas plecos un garām treniņstundām aiz muguras. Kas ir rarámuri spēka un enerģijas pamatā un ko mēs varam no viņiem mācīties?

Žurnāls: Nr. 368

Sporto gudri

Pieredzējušiem amatiersportistiem bieži vien noteicošais sporta pulksteņa izvēlē ir lietotne, ar kuru fiksētie fizisko aktivitāšu dati pieejami analīzei viedierīcē. Latvijā pieprasītāko sporta pulksteņu ražotāju — Garmin, Polar un Suunto — funkcionālākie modeļi sasniedz līdzīgas virsotnes, kādas vēl pavisam nesen bija pieejamas tikai sporta laboratorijās. Kādas lietotnes piedāvā paši viedpulksteņu ražotāji? Kuras ir noderīgākās un interesantākās sportošanai ar mobilajiem tālruņiem un sportošanai mājās? Kur visu informāciju apkopot vienuviet un kura lietotne 2021. gadā kļūs par vadošo sporta pasaulē? Žurnāls Sports atbildes mēģināja rast, konsultējoties ar sportistiem un ekspertiem, analizējot lietotnes, pētījumus un pašu pieredzi. Interesanti, ka arī Latvijā radītas sporta sacensībām noderīgas lietotnes.

Žurnāls: Nr. 367

Ar augu spēku pretim panākumiem

Vien pāris nedēļas, un klāt atkal janvāris, kas jau vairākus gadus ir plaši zināms kā vegānisma jeb augu valsts uztura izmēģinājuma mēnesis. Ētiski un ekoloģiski apsvērumi, pilnvērtīga enerģija un arī veselības stiprināšana — ir dažādi iemesli, kāpēc arvien vairāk cilvēku, tostarp profesionālu sportistu, nolemj atteikties no dzīvnieku izcelsmes produktiem savā ēdienkartē. Kā veģetārs vai vegānisks uzturs sader ar liela apjoma fizisko slodzi, kam šādā gadījumā ir jāpievērš īpaša uzmanība un vai gaļas neēšana tiešām var palīdzēt sasniegt jaunas spēka un rezultātu virsotnes?

Žurnāls: Nr. 366

Neizsīkstošie krājumi

Nebūs par skaļu teikts, ka tauki pāri laikiem un tautām uzskatīti par visu uzturvielu melno avi. Varbūt tikai Arktikas iedzīvotāji tos tur kaut cik cieņā, bet visi pārējie, īpaši no zila gaisa nokritušie veselīga dzīvesveida entuziasti, kas grib atbrīvoties no liekā svara tagad un tūlīt, taukus lielākoties nozākā un dēvē par visa ļaunuma sakni. Vai tiešām tauku daudzums uzturā būtu jāsamazina, lai izvairītos no dažādām veselības likstām, un kāpēc tie tomēr ir svarīgi sportistiem, jo sevišķi izturībniekiem?

Žurnāls: Nr. 364

Maize muskuļiem

Olbaltums, proteīns, olbaltumvielas, arī OBV — ir daudz variantu, kā apzīmēt uzturvielu, kuras patēriņš, šķiet, raisījis visskaļākās diskusijas un kas visbiežāk saistās ar acij tīkamu muskuļu reljefu. Tomēr olbaltumvielu nozīme ar to vien neaprobežojas. Cik daudz un kad tās jāuzņem, lai treniņdarbs atspoguļotos kā sniegumā, tā izskatā, un vai paaugstināta fiziskā slodze uzreiz nozīmē arī nepieciešamību lietot proteīna pulveri?